VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakovničané mají jasno: Musí se více hlídat vnější hranice

Rakovnicko - Na budově rakovnické radnice vlaje od pondělního rána černá vlajka. Právě ta má vyjádřit pietní vzpomínku na oběti teroristických útoků, které se udály v pátek 13. listopadu na šesti místech v hlavním městě Francie Paříži. „Černá vlajka na budově rakovnické radnice bude vyvěšena nejspíše do konce týdne," informovala Andrea Strnadová, mluvčí radnice.

19.11.2015
SDÍLEJ:

Radnice města RakovníkFoto: Deník/Miroslav Elsnic

„V současné době nemáme k dispozici francouzskou vlajku, proto byla vyvěšena vlajka černá," poznamenala.

Rakovničané pak svůj soucit vyjadřují především prostřednictvím sociálních sítí, kdy například na Facebooku zabarvují své profilové fotografie do francouzské trikolory. Podle oslovených Rakovničanů je zapotřebí, aby vedení Evropské unie konečně začalo jednat a vojáci začali hlídat vnější hranice Evropské unie.

„Je to stále dokola. Stále slýcháme, jak politici jednají, zasedají. Ale řešení není žádné. Evropská unie musí být pružnější a musí reagovat. Hranice Evropské unie měli již dávno střežit vojáci," uvedl Petr Volf.

„Teroristickým útokům jde jen stěží zabránit. To ale neznamená, že nelze nic dělat. Doufám, že konečně dostojí státy svým slovům a konečně se proti těmto padouchům začne bojovat. Mám ale obavy, že vše znovu vyšumí do ztracena," řekl Miroslav Jílek.

Varování světovým politikům

Podobný názor jako mají někteří obyvatelé Rakovníka má také vedení rakovnické radnice. Starosta města Rakovník Pavel Jenšovský (ČSSD) sdělil, že je potřeba, aby světoví politici konečně otevřeli oči a začali jednat.

„Události v Paříži jsou tragické, zároveň by to však mělo být varování světovým politikům, a to i ve vztahu s uprchlickou krizí, kdy do Evropy neustále míří statisíce uprchlíků. Je načase začít rozlišovat, kdo má právo na azyl, kdo na dočasnou ochranu. Navíc do Evropy míří vysoké procento ekonomických uprchlíků, ty je potřeba vracet," reagoval starosta města Pavel Jenšovský.

A jedním dechem ještě dodal: „Konečně by měl začít fungovat schengenský prostor. Evropská unie by měla lépe střežit své vnější hranice. Tímto by sice nedošlo k zániku uprchlického proudu, ale dost by se zredukoval." Starosta města pak ještě v reakci zmínil, že Česká republika je relativně v bezpečí, jelikož jsme tranzitní zemí.

„Jsme ve světě, kdy se humanita a leckdy i demokracie bere za slabost, všechny takové až příliš humánní společnosti v historii zanikly, není možné se na někoho, kdo na vás jde pěstí, usmívat. Paříž ukázala, že je třeba jednat rozhodně a leckdy i tvrdě. Jaká by měla být opatření a jakou sílu má EU, nechme odborníkům, ale je potřeba nedat se a ukázat to," reagoval lídr rakovnické opozice z hnutí Město pro vás Miroslav Koloc.

Větší pocit bezpečí s vojáky

Zatímco někteří Rakovničané poukazují na větší pocit bezpečí až s návratem vojenské posádky v příštích letech do města Rakovníka, jiní si myslí, že by to případnou hrozbu neodvrátilo.

„Vojáci tu byli a stejně se ve městě a okolí staly vraždy či násilné přepadení, znásilnění. O tom to asi není. Ale je dobře, že tu vojáci budou, než aby areál posloužil jako uprchlický tábor či v něm bydleli sociálně slabí občané," řekl Miroslav Novotný.

„Je dobré mít ozbrojené síly poblíž, a to i kvůli možné následné pomoci. Na druhou stranu je potřeba vidět, že teroristickému útoku lze jen stěží zabránit," podotkl starosta města Pavel Jenšovský.

„Stejná a podobná situace může být všude, návrat vojáků do Rakovníka bude ještě trvat a ani bych to s tím nespojoval," reagoval na dotaz Deníku Miroslav Koloc.

Stejně jako v ostatních městech, i v Rakovníku se v neděli odpoledne rozezněly kostelní zvony. Lidé tak uctili památku obětí teroristického útoku v Paříží. O víkendu pak někteří obyvatelé Rakovníka vyjádřili soucit položením květin a zapálením svíčky u Mariánského sloupu.

Autor: Miroslav Elsnic

19.11.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení