VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice nabízí lidem barevné tašky na tříděný odpad

Kralupy nad Vltavou - Město Kralupy nad Vltavou na Mělnicku se ve spolupráci s firmou, která zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů, zapojilo do zkušebního projektu zaměřeného na podporu třídění odpadu v domácnostech. Občané s trvalým bydlištěm ve městě si na radnici mohou zdarma vyzvednout barevné separační tašky na papíry, plasty a sklo.

12.2.2015
SDÍLEJ:

Podle úřednice Heleny Traxlové má město pro občany pět set padesát tašek na separační odpad.Foto: Archiv města

Odlišné barvy tašek usnadní třídění odpadu, neboť odpovídají barvám separačních kontejnerů. Tašky by měly motivovat především nováčky v třídění odpadu a zautomatizovat tuto každodenní činnost.

Separační tašky nejsou určeny na jednorázové použití, ale k opakovanému třídění. Podle Heleny Traxlové z odboru životního prostředí kralupského městského úřadu má projekt přispět k tomu, aby se lidé naučili a zvykli si odpad třídit automaticky.

„Separační tašky si přicházejí vyzvednout ti lidé, kterým se projekt líbí, právě díky tomu tak mají větší motivaci třídit odpad. Chodí sem i zájemci, kteří možná do této doby odpad netřídili, a protože se jim tašky samy o sobě líbí, znamená to pro ně nastartování a aktivní podílení se na separování odpadu," doplnila úřednice.

Pět set padesát kusů 

Počet separačních tašek je limitovaný, město má k dispozici zhruba 550 kusů. „Na takto velké město je to malý počet. Ale kampaň je zaměřena na všechny obce, které také mají na tyto tašky nárok. Pokud by byl ze strany občanů další zájem o separační tašky, museli bychom jednat o tom, zda bychom mohli projekt opakovat," vysvětlila Helena Traxlová.

Projekt je v Kralupech nad Vltavou teprve v začátcích. „Vzhledem k počtu kusů, který poskytujeme, si nemyslím, že by bylo možné poznat, zda bude v celkovém objemu vytříděno více odpadu," poznamenala.

Kralupy nad Vltavou patří k městům, která se v posledních pěti letech umisťují na prvních třech pozicích v separování odpadu. Loni skončily ve středních Čechách na druhém místě.

Plasty se nevymývají 

Návyk třídění odpadu je už mezi lidmi zakořeněný. „Přesto zde panuje velký mýtus, že například plasty se musejí úplně vymývat. Není tomu tak. Naopak nadměrná spotřeba vody životní prostředí také nijak nešetří. Při konečném zpracování se plasty dále čistí," uvedla kralupská úřednice odpadového hospodářství.

„Na druhou stranu by ale neměly být plasty a sklo například mastné od různých olejů. Co se týče papíru, lidé často vytrhávají okénka od obálek nebo odstraňují různé lepenky z krabic. Ani tímto se ale není potřeba zabývat, papírny si totiž umějí poradit. U papíru je ovšem důležité, aby nebyl znečištěný," vysvětlila.

Od začátku letošního roku mají všechna města a vesnice povinnost třídit také bioodpad. V Kralupech nad Vltavou je k tomu určený sběrný dvůr, kam mohou všichni občané bioodpad vyvážet. Otevřený je sedm dní v týdnu.

Mobilní sběrny 

Možností, jak třídit bioodpad, je ve městě více. „Technické služby provozují mobilní sběry. Máme třináct míst, kde mohou občané v určenou dobu bioodpad do velkoobjemového kontejneru vynést. Dále už čtvrtý rok umožňujeme zájemcům o třídění bioodpadu pronajmout si nebo koupit si biopopelničku, kterou poté mají umístěnou doma. Město jim hradí náklady na svoz a uložení na kompostárnu. Občané platí pouze pořízení nebo pronájem této nádoby," připomněla Helena Traxlová.

Čtěte také: Králův Dvůr nakoupil barevné tašky, chce přimět lidi třídit odpad

Karmela Beránková

Autor: Redakce

12.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení