VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice nabízí lidem barevné tašky na tříděný odpad

Kralupy nad Vltavou - Město Kralupy nad Vltavou na Mělnicku se ve spolupráci s firmou, která zajišťuje zpětný odběr a využití odpadů z obalů, zapojilo do zkušebního projektu zaměřeného na podporu třídění odpadu v domácnostech. Občané s trvalým bydlištěm ve městě si na radnici mohou zdarma vyzvednout barevné separační tašky na papíry, plasty a sklo.

12.2.2015
SDÍLEJ:

Podle úřednice Heleny Traxlové má město pro občany pět set padesát tašek na separační odpad.Foto: Archiv města

Odlišné barvy tašek usnadní třídění odpadu, neboť odpovídají barvám separačních kontejnerů. Tašky by měly motivovat především nováčky v třídění odpadu a zautomatizovat tuto každodenní činnost.

Separační tašky nejsou určeny na jednorázové použití, ale k opakovanému třídění. Podle Heleny Traxlové z odboru životního prostředí kralupského městského úřadu má projekt přispět k tomu, aby se lidé naučili a zvykli si odpad třídit automaticky.

„Separační tašky si přicházejí vyzvednout ti lidé, kterým se projekt líbí, právě díky tomu tak mají větší motivaci třídit odpad. Chodí sem i zájemci, kteří možná do této doby odpad netřídili, a protože se jim tašky samy o sobě líbí, znamená to pro ně nastartování a aktivní podílení se na separování odpadu," doplnila úřednice.

Pět set padesát kusů 

Počet separačních tašek je limitovaný, město má k dispozici zhruba 550 kusů. „Na takto velké město je to malý počet. Ale kampaň je zaměřena na všechny obce, které také mají na tyto tašky nárok. Pokud by byl ze strany občanů další zájem o separační tašky, museli bychom jednat o tom, zda bychom mohli projekt opakovat," vysvětlila Helena Traxlová.

Projekt je v Kralupech nad Vltavou teprve v začátcích. „Vzhledem k počtu kusů, který poskytujeme, si nemyslím, že by bylo možné poznat, zda bude v celkovém objemu vytříděno více odpadu," poznamenala.

Kralupy nad Vltavou patří k městům, která se v posledních pěti letech umisťují na prvních třech pozicích v separování odpadu. Loni skončily ve středních Čechách na druhém místě.

Plasty se nevymývají 

Návyk třídění odpadu je už mezi lidmi zakořeněný. „Přesto zde panuje velký mýtus, že například plasty se musejí úplně vymývat. Není tomu tak. Naopak nadměrná spotřeba vody životní prostředí také nijak nešetří. Při konečném zpracování se plasty dále čistí," uvedla kralupská úřednice odpadového hospodářství.

„Na druhou stranu by ale neměly být plasty a sklo například mastné od různých olejů. Co se týče papíru, lidé často vytrhávají okénka od obálek nebo odstraňují různé lepenky z krabic. Ani tímto se ale není potřeba zabývat, papírny si totiž umějí poradit. U papíru je ovšem důležité, aby nebyl znečištěný," vysvětlila.

Od začátku letošního roku mají všechna města a vesnice povinnost třídit také bioodpad. V Kralupech nad Vltavou je k tomu určený sběrný dvůr, kam mohou všichni občané bioodpad vyvážet. Otevřený je sedm dní v týdnu.

Mobilní sběrny 

Možností, jak třídit bioodpad, je ve městě více. „Technické služby provozují mobilní sběry. Máme třináct míst, kde mohou občané v určenou dobu bioodpad do velkoobjemového kontejneru vynést. Dále už čtvrtý rok umožňujeme zájemcům o třídění bioodpadu pronajmout si nebo koupit si biopopelničku, kterou poté mají umístěnou doma. Město jim hradí náklady na svoz a uložení na kompostárnu. Občané platí pouze pořízení nebo pronájem této nádoby," připomněla Helena Traxlová.

Čtěte také: Králův Dvůr nakoupil barevné tašky, chce přimět lidi třídit odpad

Karmela Beránková

Autor: Redakce

12.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ilustrační foto.
10

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení