VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravu nové silnice R6 může zkomplikovat směna pozemků

Hořesedly - Směny pozemků týkajících se výstavby nové rychlostní silnice R6 Praha - Karlovy Vary, která povede také Rakovnickem, jsou jedním z nejdůležitějších úkolů při přípravě stavby a získání stavebního povolení.

26.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Směny pozemků jsou už letitý problém. To potvrdil i Lukáš Hnízdil z Ředitelství silnic a dálnic Karlovy Vary: „O směnu pozemků se snažíme již roky, ale stále narážíme na nějaký legislativní problém. Chybí nějaký funkční systém směn, tak aby šlo směnit pozemky z katastru do katastru a pak i z kraje do kraje. Vlastníci pozemků mají různé požadavky a nejsou jen v rámci jednoho katastru."

Například poslední jednání se Státním pozemkovým úřadem v Kladně byla vstřícná, ale musí se právě odsouhlasit systém směn. To už záleží na ministerstvu dopravy a zemědělství a celostátním pozemkovém úřadu. „Na tom právě pracujeme a chceme dosáhnout nějakého posunu za pomoci starostů a hejtmanů, kteří nám pomoc nabídli," uvedl Hnízdil.

To mimo jiné vyplynulo z dalšího jednání starostů dotčených obcí s vedením ŘSD Karlovy Vary, zástupci třech krajů a Státního pozemkového úřadu ohledně vybudování rychlostní silnice R6 Praha - Karlovy Vary. Bylo rychlé a konstruktivní. Úkoly, které vyplynuly z předešlého jednání v Krupé, se podařilo a daří plnit.

Do příprav zasáhl také nový občanský zákoník

Především pokračují jednání s vlastníky pozemků o výkupech, což je základ celé přípravy výstavby rychlostní silnice R6. Do příprav zasáhl také nový občanský zákoník. Od února je odsouhlasena nová verze smluv v souvislosti se změnami v něm. Zasáhl téměř do všech oblastí příprav výstavby rychlostní silnice. 

Při zadávání nových zakázek neplatí už zákoník obchodní, ale smlouva o dílo musí být podle nového občanského zákoníku. Ten zasáhl nejen do života lidí, organizací i stavebních institucí. Dokumentace pro stavební povolení pro část rychlostní silnice Řevničov, obchvat platí v nynější podobě. Na další úsek Nové Strašecí - Řevničov je nezbytná aktualizace podle nových norem. Měla by být hotová na podzim.

Schůzka starostů s generálním ředitelem v Hořesedlích

Schůzky v Hořesedlích na Rakovnicku se zúčastnil Tomáš Kaas, ředitel provozního úseku ŘSD Praha. „Že se o stavbu R6 zajímá samotný generální ředitel, je pro nás starosty přínos. Naše snaha se dostala tak hluboko do podvědomí, že se snaží, aby přípravy na R6 pokračovaly tak, jak mají. To znamená, aby nová silnice byla čtyřproudá, jak zněl původní návrh. Zkrátka nás starosty potěšilo, že si i generální ředitel udělal čas a přijel na naše jednání," mínil starosta Řevničova Jiří Petráček. Protože s generálním ředitelstvím jednají i zástupci ŘSD Karlovy vary, tlak na vybudování rychlostní silnice R6 je z obou stran.

V Hořesedlích starosta Nového Strašecí Karel Filip znovu otevřel problém protihlukových bariér kolem již hotové rychlostní silnice u Nového Strašecí. Jednat se o nich bude na individuální schůzce.

Cíl: získat stavební povolení na celou trasu

Starostové všech obcí, a to nejen na Rakovnicku, chtějí hlavně dostat silnici a tím i stávající automobilovou a hlavně kamionovou dopravu mimo obec kvůli zvýšení bezpečnosti obyvatel a omezení zdraví škodlivých vlivů. Cílem celé iniciativy starostů je připravit stavbu R6 a získat stavební povolení na celou trasu.

Impulz k přípravě výstavby rychlostní silnice R6 dala před třemi lety nabídka státních pozemků z katastrů obcí kolem karlovarky k prodeji. Tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl na žádost starostů prodej pozemků zastavil. Pozemky totiž musí být volné například na vybudování nových cest po výstavbě R6.

Pravidelných společných jednání se účastní starostové Rakovnicka i stejně postižených obcí na Ústecku, Petrohrad a Lubenec. Na přípravu stavby v celé délce by letos mělo jít sedmdesát milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dostavba rychlostní silnice R6 by měla přijít celkově zhruba na 28 miliard korun.

Autor: Šárka Hoblíková

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
4

Taxikáři kladou ultimáta. Dnes vyprší jedno z nich

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Dnes přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní rovnodennost. To je okamžik, kdy se střed Slunce nachází právě nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku.

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení