VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přípravu nové silnice R6 může zkomplikovat směna pozemků

Hořesedly - Směny pozemků týkajících se výstavby nové rychlostní silnice R6 Praha - Karlovy Vary, která povede také Rakovnickem, jsou jedním z nejdůležitějších úkolů při přípravě stavby a získání stavebního povolení.

26.3.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Zdeněk Hnízdil

Směny pozemků jsou už letitý problém. To potvrdil i Lukáš Hnízdil z Ředitelství silnic a dálnic Karlovy Vary: „O směnu pozemků se snažíme již roky, ale stále narážíme na nějaký legislativní problém. Chybí nějaký funkční systém směn, tak aby šlo směnit pozemky z katastru do katastru a pak i z kraje do kraje. Vlastníci pozemků mají různé požadavky a nejsou jen v rámci jednoho katastru."

Například poslední jednání se Státním pozemkovým úřadem v Kladně byla vstřícná, ale musí se právě odsouhlasit systém směn. To už záleží na ministerstvu dopravy a zemědělství a celostátním pozemkovém úřadu. „Na tom právě pracujeme a chceme dosáhnout nějakého posunu za pomoci starostů a hejtmanů, kteří nám pomoc nabídli," uvedl Hnízdil.

To mimo jiné vyplynulo z dalšího jednání starostů dotčených obcí s vedením ŘSD Karlovy Vary, zástupci třech krajů a Státního pozemkového úřadu ohledně vybudování rychlostní silnice R6 Praha - Karlovy Vary. Bylo rychlé a konstruktivní. Úkoly, které vyplynuly z předešlého jednání v Krupé, se podařilo a daří plnit.

Do příprav zasáhl také nový občanský zákoník

Především pokračují jednání s vlastníky pozemků o výkupech, což je základ celé přípravy výstavby rychlostní silnice R6. Do příprav zasáhl také nový občanský zákoník. Od února je odsouhlasena nová verze smluv v souvislosti se změnami v něm. Zasáhl téměř do všech oblastí příprav výstavby rychlostní silnice. 

Při zadávání nových zakázek neplatí už zákoník obchodní, ale smlouva o dílo musí být podle nového občanského zákoníku. Ten zasáhl nejen do života lidí, organizací i stavebních institucí. Dokumentace pro stavební povolení pro část rychlostní silnice Řevničov, obchvat platí v nynější podobě. Na další úsek Nové Strašecí - Řevničov je nezbytná aktualizace podle nových norem. Měla by být hotová na podzim.

Schůzka starostů s generálním ředitelem v Hořesedlích

Schůzky v Hořesedlích na Rakovnicku se zúčastnil Tomáš Kaas, ředitel provozního úseku ŘSD Praha. „Že se o stavbu R6 zajímá samotný generální ředitel, je pro nás starosty přínos. Naše snaha se dostala tak hluboko do podvědomí, že se snaží, aby přípravy na R6 pokračovaly tak, jak mají. To znamená, aby nová silnice byla čtyřproudá, jak zněl původní návrh. Zkrátka nás starosty potěšilo, že si i generální ředitel udělal čas a přijel na naše jednání," mínil starosta Řevničova Jiří Petráček. Protože s generálním ředitelstvím jednají i zástupci ŘSD Karlovy vary, tlak na vybudování rychlostní silnice R6 je z obou stran.

V Hořesedlích starosta Nového Strašecí Karel Filip znovu otevřel problém protihlukových bariér kolem již hotové rychlostní silnice u Nového Strašecí. Jednat se o nich bude na individuální schůzce.

Cíl: získat stavební povolení na celou trasu

Starostové všech obcí, a to nejen na Rakovnicku, chtějí hlavně dostat silnici a tím i stávající automobilovou a hlavně kamionovou dopravu mimo obec kvůli zvýšení bezpečnosti obyvatel a omezení zdraví škodlivých vlivů. Cílem celé iniciativy starostů je připravit stavbu R6 a získat stavební povolení na celou trasu.

Impulz k přípravě výstavby rychlostní silnice R6 dala před třemi lety nabídka státních pozemků z katastrů obcí kolem karlovarky k prodeji. Tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl na žádost starostů prodej pozemků zastavil. Pozemky totiž musí být volné například na vybudování nových cest po výstavbě R6.

Pravidelných společných jednání se účastní starostové Rakovnicka i stejně postižených obcí na Ústecku, Petrohrad a Lubenec. Na přípravu stavby v celé délce by letos mělo jít sedmdesát milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dostavba rychlostní silnice R6 by měla přijít celkově zhruba na 28 miliard korun.

Autor: Šárka Hoblíková

26.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dopravní podnik Praha. Ilustrační foto.
6

DPP klesly za rok tržby o 157 milionů. Kvůli zlevnění ročního kupónu

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

AKTUALIZOVÁNO

Prezidentské volby proběhnou 12. a 13. ledna

Druhé přímé prezidentské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín dnes oznámil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Oznámením data byla zároveň zahájena volební kampaň. 

Vysněné dětské postele

Dětský pokoj potřebuje pořádnou postel. Ale obyčejné postele jsou plné nesplněných dětských snů. Zkuste splnit nějaké ty sny i vysněnou postelí.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Praha - První pražská veřejně přístupná rozhledna po 25 letech se brzy otevře veřejnosti. Doubravka XIV. z pera architekta Martina Rajniše vyroste do konce září v lesoparku Čihadla na Černém mostě.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení