Zástupci této nemocnice navíc poskytli doporučení Barbory Vaculíkové, náměstkyně Nemocnice Hořovice pro kvalitu a procesní řízení, které sestavila po poradě s hořovickou epidemioložkou Věrou Háskovou.

„Příznaky onemocnění se neliší od příznaků běžného chřipkového onemocnění. Jsou to zejména zvýšená teplota, která ale nepřesahuje 38,5 stupně Celsia, bolesti hlavy, bolesti kloubů, které mohou být doprovázené otoky menších kloubů na nohou a rukou, přechodně se může objevit také zánět kloubů, takzvaná artritida," řekla Barbora Vaculíková.

Mezi příznaky také patří zánět spojivek, červená vyrážka ve tváři, která se postupně může rozšířit po celém těle, celková slabost a malátnost a nedostatek tekutin v těle. „Dále se může objevit i nechutenství, zvracení nebo průjem," pokračovala Barbora Vaculíková s tím, že inkubační doba nemoci je tři až dvanáct dní, příznaky netrvají déle než dva až sedm dní.

Cestovatelská anamnéza

Důležitým diagnostickým prvkem je pozitivní cestovatelská anamnéza, to znamená, že nemocný lékaři sdělí, že v nedávné době cestoval do zemí zasažených epidemií viru zika.

„V takovém případě bychom provedli specializovaná laboratorní vyšetření krve a moče. V současnosti lze léčit pouze příznaky nemoci, podávají se například léky na snížení horečky a proti bolesti, dbá se na dostatečný pitný režim," prohlásila náměstkyně Nemocnice Hořovice.

Pokud by zdravotní stav pacienta vyžadoval pobyt v nemocnici, zajistili bychom standardní bariérové ošetřování pacienta stejně, jako u pacientů s příznaky infekční nemoci. Žádná další specifická opatření není v tuto chvíli třeba vykonávat," dodala.

Čtěte také: Po Evropě se s dítětem jet dá, do Jižní Ameriky je to riziko