VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praze chce její okolí turisty odlákat, ale ne s ní soupeřit

Střední Čechy - Pohledem statistik může cestovní ruch ve středních Čechách vypadat slibně. Ve druhém čtvrtletí letošního roku dorazilo do kraje 280 433 návštěvníků – což je o 16,3 procenta víc než loni ve stejném období a jde o nejvyšší číslo od roku 2012. Mohlo by však být ještě podstatně vyšší – zvlášť pokud by se podařilo oslovit více cizinců. Ti jsou totiž mezi turisty v menšině: celých 72 procent tvoří domácí.

9.9.2017
SDÍLEJ:

Turisté v kostnici v Sedlci. Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Pomoci změnit to má modernizované infocentrum v Husově ulici v Praze, které hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) otevírala teprve přednedávnem: 29. srpna. Jeho provoz zajišťuje krajská příspěvková organizace nazvaná Středočeská centrála cestovního ruchu.

Lákat nové návštěvníky a prodloužit pobyt

Také její další aktivity by měly být zaměřeny na přilákání turistů a marketing; na nabízení rozmanité škály příležitostí k pasivnímu i aktivnímu vyžití, a to včetně představení dosud méně známých lokalit, které jako turistické cíle běžně neslouží.
„Zřízením centrály chceme dosáhnout maximální propagace Středočeského kraje v jednotlivých turistických oblastech a zvýšení turistického potenciálu jak z řad domácí, tak zahraniční klientely na vícedenní pobyty,“ nastínila hejtmanka hlavní úkoly. S dodatkem, že obdobné organizace či agentury, které vyvíjejí vlastní aktivity a vystupují v roli koordinátora i vůči destinačním managementům na lokálních úrovních, většina ostatních krajů má; ve středních Čechách však tato instituce dlouhodobě chyběla.

Nikoli výlety z Prahy, ale výlety do Prahy

K prvním úkolům organizace, kterou kraj zřídil letos 1. května, bylo pomoci stabilizovat situaci v oblasti Brd a Podbrdska, kde se zjara mohlo zdát, že představy různých místních institucí o budoucím rozvoji turistického ruchu se někdy spíše střetávají, než aby se prolínaly. Do budoucna je ovšem hlavním posláním dosáhnout zvýšení přílivu návštěvníků a prodloužení jejich pobytu. A hlavně: najít cesty, jak to zajistit – včetně oslovení nových cílových skupin.
Jasnou vizi má náměstek hejtmanky Vít Rakušan (STAN). Dospět do stavu, kdy střední Čechy dokážou oslovit turisty s nabídkou, která je pravým opakem současného stavu: přijeďte k nám, ubytujte se u nás a zůstávejte u nás – a od nás vyjíždějte do té krásné, ale drahé a také poněkud přeplněné Prahy, kterou máme přímo uprostřed.
Hlavnímu městu by okolí metropole chtělo část turistů odlákat a přetáhnout – přesto však ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská, která dříve působila v čele Pražské informační služby, nehovoří o konkurenci. Kooperace prospěšná oběma stranám – to jsou podle ní ta pravá slova. Zvlášť v hlavní sezoně ve středních Čechách – v červenci a srpnu – by okolní region opravdu mohl Praze část návštěvníků „ukrojit“.

Oslovovat návštěvníky na letišti i na nádraží

S hejtmankou se Dolanská shodne v tom, že pro podporu cestovního ruchu je žádoucí pobídnout středočeské podnikatele, aby se více zaměřili na nabídku ubytování vyššího standardu. Čtyřhvězdičkových hotelů by bylo třeba víc – a ty pětihvězdičkové chybí přímo citelně. Dalším subjektem, s nímž by Pokorná Jermanová ráda navázala spolupráci, je Letiště Václava Havla. Proč by nebylo možno nabízet pobyty jeho prostřednictvím? Přímo na letišti by se také časem měl objevit středočeský infostánek přibližující, co vše je možné spatřit, zažít i užít si za Prahou – a další by měl vzniknout také na hlavním nádraží. Prostě v místech, které jsou hlavními vstupními branami nejen do Prahy, ale i do středních Čech.

TURISTIKA V REGIONU A MOŽNOSTI JEJÍHO ROZVOJE
* Návštěvníci Středočeského kraje
72 % domácí turisté, 28 % hosté ze zahraničí

Zahraniční turisté:
24 % Němci
11 % Slováci
10 % Číňané
7 % Poláci
6 % Jihokorejci
42 % Ostatní


* Hlavní lákadla Středočeského kraje

- Rozmanitá krajina vybízející k aktivnímu odpočinku s řadou sportovních příležitostí a velkým rekreačním zázemím
- Dvě památky UNESCO: městská památková rezervace v Kutné Hoře s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie na předměstí Sedlec, Průhonický park
- Pět desítek hradů a zámků
- Poutní místa Svatá Hora v Příbrami a Stará Boleslav
- Čtyři desítky rozmanitých objektů a komplexů technických památek
- 111 muzeí, 14 galerií a 15 divadel
- Památky s vojenskou minulostí (bunkry, památníky, vojenské skanzeny)
- Řada folklorních slavností* Příležitosti, které se nabízejí k využití

- Dokázat zlákat zahraniční návštěvníky Prahy k vícedenním pobytům ve středních Čechách, nabízet pobyty s výlety do Prahy (dnes je to naopak)
- Oslovit možné návštěvníky už na hlavních vstupních branách do metropole zřízením infostánků na Letišti Václava Havla a na hlavním nádraží
- 33 čtyřhvězdičkových hotelů a 127 tříhvězdičkových na území kraje – lze nabízet pobyty s výjezdy do Prahy pro studentské skupiny od nás i ze zahraničí (naléhavé je však je spolupráci s podnikatelskou sférou doplnit nabídku pětihvězdičkového ubytování pro náročné)
- Nabídnout přenocování na hradech a zámcích v rámci projektu „šlechtického ubytování“
- Vyznavačům cykloturistiky zprostředkovat objevování Brd i dalších dosud málo známých oblastí, připravit letáky, mapy i web speciálně pro cykloturisty – zaměřené lokálně i s podporou dálkových tras (Greenways, Labská stezka, EuroVelo); v Praze nabízet jednodenní až třídenní výletní trasy na kolech po středních Čechách
- Vyhledávat nové turistické příležitosti oslovující konkrétní cílové skupiny (turistika na koních, akvaparky, in-lineové trasy pro bruslaře, putování po židovských památkách a podobně)
- Umět lépe „prodat“ rozsáhlou nabídku pro milovníky golfu včetně velmi kvalitního zázemí
- Podporovat vodáctví a sporty na vodě, lépe využít potenciálu vodních ploch (zvlášť v oblasti Slap)
- Lépe využívat nabídky středočeského lázeňství a wellness pobytů
- Lépe oslovit zájemce o židovské památky, z nichž o mnohých se velmi málo ví
- Oslovovat možné návštěvníky i prostřednictvím sociálních sítí, vytvořit funkční turistickou aplikaci a připravit koncept moderní turistické karty

Zdroj: Vicehejtman Středočeského kraje pro oblast cestovního ruchu a bezpečnosti Vít Rakušan (STAN), Středočeská centrála cestovního ruchu


Pomoci přilákat turisty do kraje má 15 milionů korun
Osm zaměstnanců, z toho tři na infocentru – a roční rozpočet 15 milionů korun. Tak ředitelka Středočeské centrály cestovního ruchu Nora Dolanská přiblížila Deníku podobu nové instituce, jejímž hlavním posláním je nabízet pobyty ve středních Čechách. A – nabízet je úspěšně.
Do vínku toho ovšem dostala víc; má také spravovat objekty na Mladoboleslavsku: rozhlednu Čížovka a dosud poměrně málo známý sportovně rekreační areál Vrchbělá, vybudovaný s přispěním evropských dotací na okraji někdejšího vojenského prostoru Ralsko. Dolanská nezastírá, že ideální model využití bude středočeská turistická centrála teprve hledat – připouští však, že nový stav má větší logiku než minulost, kdy adrenalinový areál měla v péči správa a údržba silnic. „V souvislosti s tím se náš rozpočet zřejmě navýší,“ předpokládá ředitelka.
V tom, jak účinněji oslovit turisty, už ovšem měla jasno hned v době, kdy se v létě ujímala nové funkce. Začalo to změnou otevírací doby infocentra v pražské Husově ulici, kam si lze teď zajít pro mapy a informace i o sobotách, nedělích a svátcích – a byl tam zahájen také prodej zájezdů do středních Čech. Počty takto prodaných výletů se podle Dolanské mají rychle zvýšit – což bude i jeden z kroků k dosažení dalšího cíle: přilákat k návštěvě více cizinců. Ty je třeba přesvědčit, že Česká republika není jen Praha – a vysvětlit, že návštěva Českého Krumlova, o kterém snad také slyšeli, obnáší tři hodiny jízdy; přitom cesta kratší než hodinku poslouží k objevení řady skvostů, které rozhodně stojí za návštěvu.
I našincům je ale co nabízet: zájem mají o cyklostezky, pobyty u vody, o nový rodinný park Mirákulum… Dalším skupinám chce nová turistická centrála představit, co by mohlo zlákat i je. „Nově chceme oslovit mládež, seniory nebo sportovní kluby – od nás i ze zahraničí,“ plánuje ředitelka přípravu nabídek vytvářených přímo „na míru“. Výletníkům, kteří se chtějí nechat hýčkat, by v příštím roce ráda nabídla projekt „šlechtického ubytování“ – možnost strávit noc se vším komfortem na hradě či zámku. Dolanská přitom věří, že nepůjde jen o jednu či dvě příležitosti. Očekává, že pro spolupráci získá provozovatele deseti až patnácti historických objektů. Dalšími blízkými cíli jsou Brdy jako nový fenomén, využití potenciálu turistiky v okolí vodních nádrží – a je také na místě dát více vědět o četných příležitostech pro vyznavače golfu.

Autor: Milan Holakovský

9.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filtr pevných částic.
AUTOMIX.CZ
3

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Podzim. Ilustrační foto.
5

Dnes končí astronomické léto, nastává podzimní rovnodennost

Jak se žilo v renesanci na Pražském hradě, ukázal oceněný výzkum

Kdo na Pražském hradě pěstoval alchymii nebo kdo si mohl dovolit tehdy módní malovanou keramiku, naznačuje výzkum archeoložky Gabriely Blažkové. Podrobně popsala a zařadila do širších souvislostí cenné nálezy z odpadních jímek, o kterých se sice vědělo již od 20. a 30. let minulého století, dosud se však jimi nikdo soustavně nezabýval. Blažková za svou práci dnes převzala cenu předsedkyně Grantové agentury ČR.

Výzkumu se v Česku daří, ocenění dnes získá devět projektů

Nejlepší projekty v základním i aplikovaném výzkumu ocení dnes dvě státní organizace, které poskytují peníze pro tuto oblast. Ceny jdou napříč obory, převezme je například archeoložka věnující se průzkumům v okolí Pražského hradu, hydrobiolog zaměřující se na stav Šumavy či firma, která vyvinula "rostoucí" endoprotézy pro děti. 

Koridor má další zpoždění, SŽDC musí znovu posoudit nabídku firem

Správa železniční dopravní cesty musí znovu přezkoumat nabídku sdružení firem vedených společností Metrostav, které hodnotící komise navrhla jako vítěze soutěže na modernizaci koridoru mezi vinohradskými tunely a stanicí Praha Hostivař.

V 95 letech zemřela Věra Ždichyncová, tanečnice a někdejší sólistka baletu ND

Ve věku 95 let zemřela v pondělí 18. září Věra Ždichyncová, tanečnice, pedagožka a někdejší sólistka baletu Národního divadla (ND). Ve středu to uvedl mluvčí ND Tomáš Staněk. Věra Ždichyncová získala v roce 2014 cenu Thálie za celoživotní taneční mistrovství.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení