„Mohlo za to deštivé jaro. Ve vlhku jsou totiž elektrické výboje zraňující ptáky na sloupech vysokého napětí častější," vysvětlil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody s tím, že o to víc uvítaly záchranné stanice v loňském roce finanční pomoc určenou na péči o popálené ptáky.

Osmadvacet záchranných stanic pro handicapované živočichy, které sdružuje Národní síť záchranných stanic, přijalo v roce 2012 celkem 465 ptáků zraněných na drátech či sloupech elektrického vedení. V loňském roce to bylo na konci září už 493 ptáků.

Loňský rok byl i pozitivní

Velký podíl na takto zraněných opeřencích měl nejen deštivý začátek roku, ale i stejně mokrý červen, který se na hrozivé loňské statistice významně podepsal. „Tento měsíc je obdobím, kdy mláďata větších ptáků opouštějí hnízda a učí se létat," poznamenal Petr Stýblo a dodal, že loňský rok je naštěstí z hlediska péče o popálené ptáky významný i pozitivně.

Po několikaletém úsilí se Českému svazu ochránců přírody podařilo přesvědčit největší tuzemskou energetickou společnost, že je důležité nejenom vyměňovat nebezpečné sloupy za bezpečnější typy, ale i podporovat péči o ty nešťastné ptáky, kteří se na sloupech smrti zraní.