„Bezpečností akce s názvem Vidět a být viděn je zaměřená na řidiče v silničním provozu a na osvětlení vozidel. Naši policisté tak kontrolují u řidičů kromě běžných věcí i osvětlení," uvedla k dopravně bezpečnostní akci mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

„Každý řidič by si měl uvědomit, že nepotřebuje vidět jak svítí ostatní vozidla, ale, že by je měl mít na svém vozidle rozsvícená i on. V případě, že po silnici jede tmavé auto a nemá rozsvícená světla, tak ho ostatní řidiči vůbec nevidí. Spatří ho až na poslední chvíli," dodala.

Nedostatečná viditelnost je často i důvodem tragických dopravní nehod. Auta i cyklisté mají ze zákona povinnost svítit, ale chodci takovou povinnost a ani možnost nemají. Přitom jsou v silničním provozu ti nejzranitelnější.

Pokuta až dva tisíce korun

Za nerozsvícená světla mohou řidiči dostat od policie pokutu až dva tisíce korun. „Výše pokuty je odvislá od toho, jak dlouho řidič bez rozsvícených světel jede. Zda je nerozsvěcuje pravidelně, či jen na jejich rozsvícení zapomněl," uvedl k tomuto dopravnímu přestupku jeden z policistů.

Na kontrolním stanovišti byl kromě policejní hlídky také zástupce Besipu. „S pomocí policie dnes stavíme motoristy a kontrolujeme osvětlení jejich vozidel. V případě, že mají špatně seřízená světla, doporučíme jim návštěvu servisu," uvedl za Besip Miroslav Polach.

Vozidla, která policie během dne kontrolovala, měla rozsvícená světla. Na otázku, proč musí mít na vozidle rozsvícená světla i během dne, někteří jen pokrčili rameny. 

„Nevím, proč musím mít na autě rozsvícená světla i během dne. Asi proto, že to ukládá zákon. Osobně si ale myslím, že když svítí sluníčko, tak je to zcela zbytečné," odpověděl Pavel Švarc ze Staré Boleslavi.