Na druhou stranu - vzhledem k tomu, že se s cukrovkou léčila jeho maminka, lékařská diagnóza ho nezastihla úplně nepřipraveného. „Jsem přesvědčený, že diabetes je dědičná nemoc. Má ji i můj mladší bratr," doplnil.

Vzhledem k tomu, že byl Jaroslav Pešička zvyklý na různá lékařská omezení z důvodu ischemické choroby srdce, nebral svou novou nemoc jako tragédii. Jediné, čeho se obával, bylo špatné hojení ran. „Matce se jakákoliv poranění hojila obtížně. Trochu jsem se proto bál, že se stejná situace bude opakovat i u mě. Naštěstí se nic takového zatím neprojevilo," oddychl si.

Dnes sedmdesátník Jaroslav Pešička prošel všemi fázemi léčby cukrovky. Začínal s pouhou dietou, aby později přešel na léčbu léky. Ty však postupně přestávaly účinkovat, a tak lékař po zhruba patnácti letech rozhodl, že je nejvyšší čas, aby si jeho pacient začal píchat inzulin. „Zpočátku jsem k tomu neměl zrovna důvěru, hlavně kvůli samotné aplikaci inzulinu. Nicméně moje obavy se ukázaly jako zbytečné," připomněl želízský občan.

Pera minimalizují chyby v aplikaci

Pomohl mu i jeho ošetřující lékař Jiří Březina, který působí v Metabolickém centru v Mělníku. „Všichni moji pacienti léčení inzulinem jsou vybavení jednorázovými přednaplněnými pery, které minimalizují chyby v aplikaci, zaručují přesnou dávku a zlepšují kvalitu života s jehlou," vysvětlil lékař. „Prvotní odmítání této léčby je tak dnes naprosto neopodstatněné. Pacient, který začne s aplikací včas, zlepší svou kompenzaci a zároveň zbrzdí rozvoj případných chronických komplikací," doplnil.

Ty se přitom nevyhnuly ani Jaroslavu Pešičkovi. V době, kdy ještě bral humánní analoga místo modernějších inzulinových, totiž zažíval nepříjemné hypoglykemické záchvaty. „Objevovaly se zejména v noci nebo při zvýšené námaze. Jednou mi musela manželka dokonce zavolat záchranku," popsal čilý sedmdesátník a dodal, že nyní už žádné komplikace spojené s léčbou diabetu nemá.

Jaroslav Pešička musel po diagnóze mírně upravit také svůj životní styl, nešlo však o žádné razantní změny. „Zvolnil jsem své volnočasové aktivity, v jídle jsem omezil živočišné tuky a sladkosti a začal jsem jíst víc zeleniny. Také jsem si stravu rozdělil na víc částí a vždycky u sebe mám hroznový cukr, alespoň kousek jídla a nějaké pití," uzavřel.

Jak si užít Vánoce, i když máte cukrovku

Nepřejídejte se. Vychutnejte si svou porci a u jídla nespěchejte. Požitek z dobrého jídla neroste úměrně s jeho množstvím.

Nemějte vánoční dobroty neustále na očích. Čím větší překážku k dosažení cukroví musíte překonat, tím méně ho sníte.

Pozor na návštěvy. Nemusíte sníst všechno, co vám druzí nabídnou. Naučte se asertivně odmítat.

Posviťte si na tuky. Místo máslových krémů používejte krémy pudinkové a tvarohové, využívejte želatinu nebo nízkotučné krémy a rostlinné tuky. Uberte z receptu část tuku a nahraďte ho mlékem, jogurtem nebo kefírem. Místo klasické majonézy použijte majonézu light nebo bílý jogurt.

Nekupujte, vařte. Polevu na cukroví si připravte sami z kvalitní čokolády s vyšším obsahem kakaa. Nekupujte náhražky čokolády, ve kterých je část kakaového másla nahrazena palmovým nebo kokosovým tukem.

Smažte zdravěji. Používejte místo slunečnicového oleje řepkový, je tepelně stabilnější.

Vyhněte se bílé mouce. Lze ji nahradit celozrnnou, která má dvakrát více vlákniny a podstatně více minerálních látek i vitamínů.

Neslaďte, ovoce je lepší. Při pečení cukroví se snažte méně sladit, místo cukru můžete využít ovoce, nekalorická sladidla, sladidlo sukralóza nebo rostlinu stévii. Stejně tak se raději zakousněte do jablka než do vánočního cukroví.

Alkohol je metla lidstva. Vyhýbejte se zejména tomu tvrdému, namísto něj si dopřejte sklenku kvalitního vína nebo piva.

Nehladovte. Jezte pravidelně a nezapomínejte na dostatek bílkovin, které pomáhají umocnit pocit nasycení a snižují tak glykemický index potravin. Tím předejdete rozkolísání hladiny krevního cukru a neovladatelným chutím na sladké.

Dodržujte pitný režim. Během dne byste měli vypít alespoň sedm sklenic nekalorických tekutin.

Zaměstnejte ruce. Při sledování televize pleťte nebo vyřezávejte panenky ze dřeva, ale nejezte. Případně mějte po ruce dostatek zeleniny.

Hýbejte se. Pravidelný pohyb zlepšuje náladu, pomáhá zvládat chutě a udržuje krevní cukr v rozumných hodnotách. Nazujte si brusle a jděte se bavit na kluziště nebo uspořádejte pěší pátrání po nejhezčím betlému.

Neztraťte kontrolu. Pravidelně si měřte hladinu krevního cukru, krevní tlak a sledujte příjem soli.

Více informací a praktickou nutriční kalkulačku najdete na webu www.lecbacukrovky.cz.