„Být součástí tohoto projektu, který podporuje FAČR, je velice prestižní záležitost. Jsme hrdí na to, že Boleslav byla mezi tato místa vybrána, a uděláme všechno pro to, aby se nám podařilo dotáhnout fotbalovou akademii do zdárného konce. Na toto místo čeká dalších třicet měst, a možnost vybudovat fotbalovou akademii nedostaly třeba takové kluby, jako je Bohemians Praha nebo Dukla Praha," vysvětluje prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek.

Z tohoto důvodu je také nutné rozšířit zázemí, kde mohou malí fotbalisté trénovat. V Mladé Boleslavi podobný prostor pomalu roste v lokalitě na Radouči u Obi. Sloužit by měl především žákům 9. základní školy (Pastelka), kde jsou smíšené fotbalové třídy.

Pozemky, na nichž vyrostou tréninková hřiště a zázemí, vykoupilo před časem město zhruba za jedenáct milionů korun, investorem akce je ale spolek FK Mladá Boleslav. V nedávno schváleném rozpočtu města se objevila částka pět milionů korun určená jako investiční dotace na hřiště na Radouči. Vzbudilo to řadu dotazů a vášnivé diskuze na všech frontách.

Dobrý byznys generující zisk

Kritikům projektu se nelíbí nápad, který na jednání zastupitelů zazněl, totiž aby se celý komplex stal majetkem města. To podle nich bude muset dotovat provoz akademie, ovšem zisk pro Mladou Boleslav bude nulový.

„Fotbalová akademie je z mého pohledu dobrý byznys, který bude generovat zisk. Město bude platit provoz hřišť a s tím spojené náklady a do budoucna i oprav, ovšem peníze z prodeje hráčů bude inkasovat FK Mladá Boleslav," tvrdí zastupitel a náměstek hejtmana Karel Horčička. Rezolutně proti je i bývalý primátor a zastupitel za TOP 09 Svatopluk Kvaizar.

„O vzniku zázemí pro fotbalovou mládež se mluví dlouho, tento záměr jsme podpořili už před řadou let, je logické vypěstovat si vlastní odchovance. Nicméně nikdy a nikde nezaznělo, že město do toho vstoupí tak, že se stane majitelem tohoto sportovního zařízení. Ještě v říjnu 2013 ujistil náměstek Bouška, že veškerý provoz a celou investici si musí FK zajistit sám. Nechápu, proč se od této myšlenky najednou odkláníme," řekl na jednání zastupitelů Kvaizar.

Výchova nadstandardních hráčů

Prezident fotbalového klubu oponuje oběma. „Město má v FK spoluvlastnický podíl 34 procent, což logicky znamená i podíl ze zisku. Možná by bylo dobré si uvědomit, že fotbal do Boleslavi přinesl čtvrt miliardy, který jiný sport tohle může říci? Díky tomu, že jsme tady vychovali už hodně nadstandardních fotbalových hráčů, máme vůbec možnost akademii vybudovat. Spory kolem spoluúčasti města mi jsou přinejmenším směšné," ohrazuje se Josef Dufek. A na co konkrétně budou peníze z rozpočtu města použity?

Aleš Juranka, jeden z členů představenstva fotbalového klubu, vysvětluje, že se v dosavadních dvou etapách výstavby podařilo získat dotaci ve výši zhruba dvacet milionů korun.

„Tady je ale nutná spoluúčast, abychom dotaci získali, a to je přesně oněch pět milionů z rozpočtu města. Peníze by měly být proinvestovány zhruba do dubna letošního roku a použity budou přímo na ta hřiště. Tím by měla skončit druhá etapa výstavby, která znamená, že hřiště budou připravená k používání. Už v květnu letošního roku by si na nových trávnících mohli malí fotbalisté zakopat."

Jak připustil náměstek primátora Jiří Bouška, jednou z variant, která pak připadá v úvahu, je, že celý komplex přejde do majetku města. „Mladá Boleslav by tím získala majetek v hodnotě 25 milionů korun, ten postup je zcela standardní," dodává. Jeho slova potvrzuje prezident fotbalového klubu Josef Dufek: „Je zcela logické, že akademie přejde na město, mělo by se tak stát v horizontu zhruba osmi až deseti let."

Anketa: Má město podpořit dostavbu fotbalové akademie?

Jiří Bouška, Volba pro MB: Já jsem obecně pro podporu sportu, měli jsme to ostatně i ve volebním programu. Podporovat sportující mládež je podle mého názoru velice důležitý úkol, v němž by město mělo udělat, co je v jeho silách. Je jedno, jestli jde o fotbal, hokej, florbal nebo třeba tenis. Podporu potřebují a ať se to někomu líbí, nebo ne. V tomhle my slovo dodržíme. Jelikož jednou z variant je i to, že diskutovaná hřiště na Radouči se stanou majetkem města, nevidím problém v tom, abychom jim umožnili tenhle projekt dokončit.

Daniel Marek, TOP 09: V žádném případě nezpochybňuji význam fotbalové akademie, tato myšlenka je mi blízká. A pokud jde o sportující mládež, tento projekt má a vždycky měl, mou absolutní podporu. Nicméně jsem byl překvapen tím, že máme jako město participovat na fotbalové akademii dalšími pěti miliony korun. Podle původních dohod a tvrzení město svou spoluúčast, kterou nezpochybňuji, splnilo už tím, že za téměř 12 milionů korun vykoupilo pozemky. Tento bod byl jablkem sváru na jednání zastupitelů zcela oprávněně.

Karel Skála, KSČM: Hlasoval jsem pro, a to z toho důvodu, že se jedná o ovlivnění a využívání volného času od žáčků až po dorosty. Někdo může namítnout, že jde o přípravu na profesionální sport, ale určitě všichni vybraní absolventi neskončí ve špičkovém postavení, ale nebudou se flákat na ulici, případně v hospodách nebo hernách. Kolektivní sport vychovává i k toleranci k druhým. I když hodně záleží na trenérech a jejich vlivu na výchovu a nejen na sportovní výkony. Bohužel to někdy na chování není moc vidět.

Karel Horčička, ČSSD: Tady se směšují dvě věci. Předně musím říci, že myšlence fotbalové akademie fandím a vždycky ji budu podporovat, výchova mladých hráčů je důležitá věc. Ovšem to, o čem jsme hlasovali na zastupitelstvu, je věc úplně jiná. Tady jde o majetkové záležitosti, a tak, jak je to v současnosti postavené, je to pro město nevýhodné. Pokud by město mělo podíl i na ziscích, které tenhle projekt určitě bude generovat z prodeje hráčů, které vychová, bylo by to v pořádku. Takhle ale poneseme jen náklady na údržbu majetku.

Čtěte také: Kontroverzní rozpočet města? Proti hlasoval i exprimátor