VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otrava? Mezi Poděbrady a Nymburkem uhynuly v Labi metráky ryb

Nymburk, Poděbrady - Do Labe se pravděpodobně dostala škodlivá látka, která zlikvidovala ve vodě kyslík. Ryby se na hladině dusily.

21.10.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Úhyn ryb na Labi u NymburkaFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Ryby bez známek života plovoucí na hladině. Další hejna ryb s vytřeštěnýma očima lapajícíma ze všech sil po troše kyslíku. U nymburské elektrárny obrovský kapr bojující o prodloužení svého na první pohled dlouhého rybího života.

Takové scény byly k vidění od čtvrtečního večera 
u Poděbrad a v pátek 
v Nymburce. Do Labe se zřejmě kdesi v Poděbradech dostala škodlivá látka, která způsobila výrazný úbytek kyslíku ve vodě. V důsledku toho začaly hynout ryby ve velkém.

Jedním z prvních, kdo celou situaci monitoroval 
a také ohlásil příslušným orgánům, byl zkušený hasič Jiří Vetešník. „V pondělí navečer se první uhynulé ryby objevily v Poděbradech. Po proudu se pak celá situace přenesla do Nymburka. Je evidentní, že se do Labe dostala nějaká škodlivá látka, velmi pravděpodobně 
z nějaké firmy v Poděbradech, která to celé způsobila," řekl Vetešník.

Na Labi se tak proháněl mimo jiné policejní člun. Hasiči se ze břehů i z ostrůvků u elektrárny pokoušeli vodu okysličit pomocí vhánění nových proudů 
a snahou o co největší promíchání vody. „V tuto chvíli by nejvíce pomohlo, kdyby začal foukat vítr, který by vytvořil vlny a začalo pršet," konstatoval Vetešník.

Případem se zabývá také nymburský odbor životního prostředí. „Na místě byla pracovníkem vodohospodářské laboratoře změřena koncentrace kyslíku ve vodě, která byla podlimitní oproti normálnímu stavu. HZS zahájil provzdušňování, díky kterému došlo během dopoledních hodin ke zlepšení. Situace bude dále sledována," uvedla vedoucí odboru životního prostředí Michaela Havelková.

Už ve čtvrtek večer byli 
v Poděbradech také odborníci z laboratoří v Kamenici, kteří odebrali vzorky vody 
a pokusí se určit látku, která situaci způsobila. Na výsledky jejich měření se čeká.

První měření, která provedli zástupci odboru životního prostředí, měla pouze určit míru kyslíku ve vodě. Jejich výsledky už Nymburský deník zná. V Labi mezi Poděbrady a Nymburkem se pohybovala naměřená hodnota na čísle 1,4 miligramu kyslíku na litr vody. Přičemž podle oficiálních tabulek při současné teplotě a tlaku vzduchu by se množství kyslíku mělo pohyboval mezi čísly 9 a 10 miligramů. Je tedy patrné, že kyslíku je ve vodě minimum.
Kardinální otázkou zůstává, proč k takovému stavu došlo. Někteří poukazují na nedostatek deště a možné špatné klimatické podmínky. To však Jiří Vetešník prakticky vylučuje. „Je nízká teplota vzduchu, deště jsme tu v posledních dnech zaznamenali také. Podle mého je jedinou možnou příčinou vypuštění škodlivé látky, zřejmě z nějaké firmy v Poděbradech," říká Vetešník.

A ve svých úvahách jde ještě dál. „Obdobná situace se tu přibližně ve stejných datech odehrála i v předchozích letech. Myslím, že by si příslušné orgány měly zjistit, ve kterých firmách 
v Poděbradech dochází touto dobou k nějaké pravidelné údržbě, při níž může dojít k úniku látek, které situaci způsobují," uvedl zkušený hasič.

Kromě hasičů a policejního člunu řešili situaci na břehu také členové místní rybářské organizace. Podle prvních odhadů uhynulo v důsledku stávající situace kolem 5 metráků ryb.

Policisté se zatím oficiálně případu nevěnují. Podle slov jejich mluvčí Petry Potočné čekají na příslušný podnět, který by měl vzejít z šetření odboru životního prostředí. „Případem se začneme zabývat ve chvíli, kdy dojde k podezření, že došlo k úmyslnému poškození životního prostředí. Zatím se tak nestalo," řekla Potočná.

Autor: Miroslav Jilemnický

21.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení