V noci si vyzkoušel na vlastní kůži profesi porodníka a své ženě pomohl přivést na svět jejich druhého potomka, syna Eliáše. Ten spěchal na svět tak rychle, že nebyl čas vyrazit do nemocnice. Dokonce tak rychle, že než k nim domů dorazila sanitka záchranky, byl zdravý chlapeček už chvíli na světě a spokojeně odpočíval na břiše maminky.

Noční události si tatínek vybavuje postupně. „Nejdříve jsem zavolal záchranku, že žena začíná rodit a seběhl jsem ze schodů. Ale už nebyl na žádný výjezd čas. Znovu jsem vytočil záchranku, dal telefon na hlasitý odposlech 
a dispečerka záchranky mi radila. Žena tlačila a dítě bylo za chvilku venku. Když se narodilo, položil jsem ho mamince na břicho. Bylo to rychlé," vybavuje si tatínek.

První kontrakce

Manželka, jedenatřicetiletá Marta Bromová, si vzpomíná 
i na první okamžiky před druhou noční. „To mi začaly první kontrakce, ale nebyly nijak intenzivní, tak jsem tomu nepřikládala až takový význam. Termín jsme měli daný na tuto neděli," říká žena po šesti hodinách od domácího porodu. Nyní však už na pokoji nymburské nemocnice.

„Pak už to šlo rychle. Praskla mi voda a snad opravdu do minuty, nebo jen do pár minut se malý Eliáš narodil. Bylo to stejně rychlé, jako při prvním porodu a naštěstí bez komplikací," říká usměvavá maminka.

Při prvním porodu, kdy přišla na svět nyní jeden a půl roku mladá Ráchel, to bylo podobné. „Ve tři ráno začaly kontrakce a ve tři čtvrtě na čtyři byla na světě. Ale to jsme stihli rychle dojet," říká maminka Marta.

Tatínek už si myslel, že 
u druhého porodu svého potomka vůbec nebude. „Předpokládal jsem, že až bude žena rodit, budu hlídat malou," krčí rameny. Nakonec sehrál jednu z hlavních a nečekaných rolí. „Ale chtěli bychom poděkovat všem ze záchranky, opravdu nám moc pomohli," říkají manželé z Milovic.

Pomoc na telefonu

Pohled netradičního domácího porodu popsala z pohledu záchranky mluvčí Petra Effenbergerová. „K rodící ženě vyjela nymburská rychlá lékařská pomoc. Operátorka vedla probíhající porod po telefonu a muž do příjezdu záchranářů podle jejích instrukcí pomohl na svět zdravému chlapečkovi. Chlapeček přišel na svět pět minut od prvního telefonátu," uvedla Effenbergerová.

Záchranáři po příjezdu ošetřili maminku i novorozence a oba pak převezli do porodnice nymburské nemocnice. Oba jsou i podle vyjádření personálu nymburské nemocnice naprosto v pořádku.

Podle mluvčí záchranky nejsou zpracovaná přesná čísla, kolik asistovaných porodů dispečerky záchranky ročně absolvují. „Přibližně se jedná o jeden takový porod za jeden až dva měsíce," uvedla Effenbergerová.

Psycholog: Otec může mít k dítěti silnější vazbuV souvislosti s netradičním porodem jsme oslovili známého psychologa Karla Humhala s jasnou otázkou: může mít fakt, že otec přivede na svět vlastního potomka nějaké pozitivní důsledky pro rodinu do budoucna? Podle Humhala je to dosti pravděpodobné.

„Podle mých zkušeností má nová generace otců, kteří jsou u porodu, nebo dokonce jako v tomto případě přímo pomáhají potomkovi na svět, silnější pouto k těmto dětem. Zatímco dříve tatínkové nacházeli se syny silnější pouto až v průběhu času, například ve chvílích, kdy si s nimi syn mohl zakopat fotbal, tak kolem pátého šestého roku dítěte, v takovýchto případech si otec vytváří silný vztah už v den porodu," vysvětluje psycholog Humhal.

Podle něj je to skutečně fenomén poslední doby. „Můžeme to vidět i na příkladu otců, který se mediálně řešil minulý týden, kdy bojují o střídavou péči. Pravda, častokrát bohužel hlava nehlava. Ale to jsou ti tatínkové, kteří mají k dětem až mateřský vztah," řekl Karel Humhal.