VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okolí Želivky, která napájí Prahu, potřebuje nutně obnovit

Želivka - Zastupitelé Středočeského kraje schválili podpis memoranda o ochraně nádrže Švihov na Želivce. Cílem memoranda by měla být podpora projektů, které zajistí dlouhodobou ochranu vodárenské nádrže.

27.9.2014
SDÍLEJ:

Přehradní nádrž Želivka-Švihov. Ilustrační foto:Foto: Deník/Libor Plíhal

Přednostně by měla být podporována opatření na ochranu jakosti vody ve Vltavě a spolupráce s podnikem Povodí Vltavy, správcem nádrže a jejího ochranného pásma.

„Praha, Kraj Vysočina 
i Středočeský kraj mají v tomto projektu svoji roli. Praha potřebuje peníze na úpravnu vody a Kraj Vysočina na odkanalizování okolních obcí. Spolu s Povodím Vltava chceme při ochraně blíže spolupracovat. Aktuálně se chci setkat s hejtmanem kraje Vysočina Jiřím Běhounkem," sdělil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

„Jakost povrchové vody 
v nádrži Švihov na Želivce 
je ohrožována mnoha faktory. Eutrofizací, erozním materiálem, nevyrovnaností hydrologického režimu a pesticidy. Je zásobárnou pitné vody pro Prahu i pro Středočeský kraj a Vysočinu. Z tohoto důvodu vzniká memorandum deklarující zájem o ochranu nádrže Švihov," vysvětlil náměstek středočeského hejtmana pro životní prostředí Marek Semerád.

Revitalizace krajiny

Starostové okolních obcí kolem Želivky v současné době řeší revitalizaci krajiny, která v současné době trpí kvůli zásobárně pro Prahu. „Například lidé v Kožlí bydlí na jedné straně přehrady a na druhé mají pole a lesy," komentoval aktuální situaci starosta obce Kožlí Václav Husák. Situaci jim komplikuje neexistující most přes Želivku, proto musí do svého lesa jezdit přes dvacet kilometrů. Jediný most, který spojuje tamní obyvatele s okolím, je navíc v havarijním stavu 
a musela na něm být omezena tonáž.

Želivka uměle rozdělila nejen krajinu na dvě části, ale také zpřetrhala dlouholeté rodinné vazby. „Voda pro Prahu vytvořila z kdysi nejnavštěvovanějšího koutu Vysočiny území bez života. Lidé ztratili přirozenou vazbu a kvůli přehnaným opatřením v okolí Želivky je krajina jak v pohraničí," popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský, který se 
v Kožlí narodil.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

27.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení