Z výběrového řízení vyšla vítězně firma Geosan Group a mechanicko-bilogická úpravna měla začít fungovat už letos. Jenže k zahájení stavby nikdy nedošlo.

Byl projekt skutečně zpackaný, jak tvrdí například opoziční zastupitel Robin Povšík? Ten se také domnívá, že ve smlouvě byly nastaveny příliš tvrdé podmínky a smlouva byla nesmyslně přísná.

„Projekt byl připraven správně, ale podle mých informací je důvod, proč se nezačalo stavět, jeden jediný. Firma si nikdy nepřevzala staveniště," uvedl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Dodal, že momentálně už je jisté, že nebude možné dotaci vyčerpat, město tak přijde o 179 milionů a tudíž je projekt v původním rozsahu nerealizovatelný. „Město by ho muselo zafinancovat celý, což není možné," řekl.

Důležitý projekt

Zrušen byl i úvěr a veškeré smlouvy byly vypovězeny. Primátor vyslovil podezření, že si firma Geosan Group uvědomila, že projekt za vysoutěženou cenu, která byla uvedená v řádně podepsané smlouvě, není schopna realizovat.

Nicméně projekt je pro město natolik důležitý, že je nutné situaci řešit. Primátor uvedl, že se momentálně jedná o vzniku podobného zařízení, ovšem ve zmenšené podobě.

„V úvahu připadá varianta, v níž nebude linka, která zpracovává na závěr peletky (ty mělo město v úmyslu dodávat jako palivo firmě Ško-Energo, pozn. red.). Vycházelo by tedy palivo v sypkém stavu, které by odebírala některá z cementáren," naznačil jednu z možností primátor.

Předžalobní výzva

Jeho slova potvrdil i jednatel firmy Compag Radek Lizec. „Smlouva s firmou Geosan Group byla podepsána v září 2013. Od té doby jsme se jim snažili předat staveniště, což se nepovedlo," řekl.

„Nyní je zpracováván posudek, na jehož základě bude nejspíš zaslána předžalobní výzva, která vyčíslí škody, jež firmě vznikly. Zatím se zdá, že se pohybujeme v řádu 100 až 120 milionů korun," dodal Lizec.

Podle všeho tedy bude následovat soudní spor. Geosan se komentáře k celé situaci zřekl.

Čtěte také: Město bude muset vrátit dotaci 180 milionů korun. Jak naloží s odpadem?