„Čím více holubů odchytíme, tím méně jich bude ve městě po vylíhnutí mladých v letních měsících," vysvětlil starosta, že cílem je snížení populace mělnických holubů na tisíc.

Holubi, kteří mohou rovněž přenášet různé parazity a nemoci, jsou v Mělníku přemnožení už léta. Po celou dobu jsou odchytáváni a utráceni bezbolestně plynem.

„Nasazení dravců nepomohlo a střílení holubů odmítáme. Nechceme, aby museli být zranění holubi utráceni před očima kolemjdoucích, navíc by těla holubů mohla zůstávat na střechách nebo v okapech," poznamenal Ctirad Mikeš.

Dravci zase byli po ulovení některého ze slabých nebo nemocných holubů sytí a dále už neměli potřebu lovit.

Bránění v hnízdění

Je proto nezbytné bránit holubům v hnízdění na římsách, které jsou pro ně náhradou skalních převisů, a zajistit vikýře, mezery pod střechami i půdy, například trny nebo sítěmi.

Dalším krokem je zabránit, aby se z nových vajec líhla další holoubata. Holubí vejce v hnízdech proto budou na jaře opět propíchávána. Pokud by byla odstraněna, příroda by to zařídila náhradním snášením. Na propíchnutých vejcích ale holubice dále sedí.

Nejvíce holubů v Mělníku hnízdí v centru, kolem náměstí Karla IV. Hnízdní prostory jsou především na obou obchodních domech, kapličce v parku svaté Ludmily a na střechách okolních domů.

Nutrie škodí jezírkům

Vedle holubů musí zmizet i nutrie, které žijí u jezírek v parku na Podolí u autobusového nádraží. Podhrabávají břehy, dělají si tam nory a pustoší stromy u vody, protože jim chutnají jejich kořeny. Voda je plná hlíny a jezírka se zvětšují, jak ustupují jejich břehy.

V současné době je tam jen devět nutrií. „Všechny sice budou na sklonku zimy odchyceny a přesunuty jinam, přijdou však nepochybně další, které žijí u říčky Pšovky za katastrem města. Po vodě se s největší pravděpodobností vydají k nám, není otázkou zda, ale kdy," řekl Ctirad Mikeš.

Čtěte také: Za hromadami suchých rohlíků pro nutrie se stahují potkani