Psal se 19. duben 1945. Už pět dní před tím Rudá armáda vyrazila na poslední útok na Berlín. Každému Němci muselo být jasné, že válka je prohraná a že zakrátko definitivně skončí. Přesto na Konopišti dál úřadovalo velení cvičiště zbraní SS. A právě jeho pohlaváři dali rozkaz k vraždě válečných zajatců. Ti se do rukou Němců dostali po té, co jejich dva stroje, těžké čtyřmotorové bombardéry Boeing B-17 zasáhla německá protiletadlová obrana.

Z prvního stoje se na padáku zachránili jen tři muži, zbylí zahynuli v troskách stroje. Druhá zasažená létající pevnost pokračovala v letu, ale velitel Robert A. Norvell dal posádce rozkaz k výsadku. Stroj nakonec u Plzně opustili i poslední členové posádky a do zajetí je vzali příslušníci německé Luftwaffe. Zbylých pět mužů ale zajali esesmani ze cvičiště u Benešova. Všech osm letců pak Němci odvezli na velitelství cvičiště na Konopišti a později zavraždili. Devátého letce zastřelili u Heřmaniček.

Nejdřív byl malý pomník

Po roce 1948 se o události z ideologických důvodů dlouho nemluvilo. Teprve od roku 1990 tragédii připomínal malý pomník. Vznik nového pomníku v roce 2003, se symbolem křídla bombardéru, inicioval první polistopadový starosta Benešova Mojmír Chromý. Roberta A. Norvell na jeho vznik přidal tisíc dolarů.

Pietního aktu se v pátek 11. dubna zúčastnili společně s veřejností i představitelé Benešova, členové protiválečných organizací i vojenské spolky s historickou technikou a aktivní zálohy Armády ČR.