Nebylo toto rozhodnutí unáhlené a jsou důvody k vystoupení oprávněné? Podle opozičních zastupitelů bylo nutné rozhodnou pro uklidnění situace. „Rozhodně není pravdou, že zřízení svazkové školy je pro obec ekonomicky výhodné. Rozdíl ve způsobu financování spolu s příspěvkem obce do Svazku obcí (20 korun na obyvatele, celkem 27 980 Kč za rok) je sto tisíc v neprospěch svazkové školy," udává opozice.

Před vznikem svazkové školy šlo z obecního rozpočtu na školu a školku zhruba milion šest set tisíc korun ročně. V roce 2014 to bylo jen sto tisíc. Neinvestiční náklady dostala přímo svazková škola od ministerstva financí už v lednu podle počtu žáků. Sto tisíc z obce šlo na rozjezd svazkové školy.

Z pohledu starosty Řevničova Jiřího Petráčka svazková škola fungovala velice dobře a vystoupení je pro řevničovskou školu velký krok zpět. „Je to škoda. Když už se zastupitelstvo rozhodlo pro vystoupení, mělo dát škole alespoň dva roky šanci. Ale politické rozhodnutí nezměníte. Šest členů hlasovalo pro a pět proti," uvedl Petráček.

Peníze v rozpočtu nechyběly

Navíc finance pro školu šly z ministerstva rovnou do školy a ne do obce, jak tomu bylo dříve. Proto se nedalo nikdy přesně říci, kolik prostředků na žáka šlo z rozpočtu obce. Na druhou stranu žádné peníze v rozpočtu obce nechyběly. To je podle Petráčka obrovská výhoda.

Podle opozice obec vstoupila do svazkové školy na poslední chvíli bez řádného projednání a bez řádné analýzy před vstupem. Projekt připravovala Šárka Vondrová, nynější ředitelka svazkové školy Bez hranic: „Pracovala jsem na něm velmi dlouho. Spolupracovala jsem s lidmi, kteří stávající dvě svazkové školy postavili. Byla jsem se tam několikrát i podívat."

Se zřízením školy byly seznámeny obě ředitelky škol, základní i mateřské, na pracovní poradě. Následovalo velké seznámení občanů se školou v hasičské zbrojnici se zástupci svazkových škol i Šárkou Vondrovou.

Část občanů vstup do svazkové školy neslo s nelibostí. „S informacemi, které jsme měli, a byli jsme se podívat i ve svazkových školách, jsme nepochybovali, že jdeme správným směrem a vstup do svazkové školy jsme schválili," uvedl Jiří Petráček.

Bez výraznějšího vlivu na dění

Po volbách a výměně zastupitelů zastupitelstvo výstup ze svazkové školy schválilo. Do voleb šla čtyři volební seskupení a dvě z nich měla v programu vystoupení ze svazkové školy. Podle Jiřího Petráčka vystoupení ze svazkové školy bylo politickým rozhodnutím, stejně jako vstoupení do ní.

Dále se opozičním zastupitelům nelíbí, že obyvatelé Řevničova ani zastupitelé nemají na dění ve svazkové škole takový vliv, jaký odpovídá síle finančních prostředků, které plynou do rozpočtu školy na základě počtu dětí z jednotlivých obcí.

Zřizovatelem školy je svazek obcí. Na jeho celkovém rozpočtu se Řevničov podílí ze 46 procent. Vliv na rozhodování má pouze z 25 procent. Přímo z obce jdou finanční prostředky ze 43 procent. Na rozhodování ve škole má obec jen minimální vliv.

Z celkového počtu osmi vedoucích pracovníků zastupuje bývalou školu a školku Řevničov jeden pracovník. Hlasy ale mají ve svazkové škole rovnou váhu. O penězích se tam nerozhoduje. Ty se rozdělují jednotlivým školám podle počtu žáků.

Argumenty nechtěla opozice slyšet

Jedním z důvodů zřízení svazkové školy byla vzájemná spolupráce mezi školami, aby přestaly být navzájem konkurencí. „Šlo o to se vzájemně dohodnout a nemyslet si, že něco děláme na úkor toho druhého. To se teprve učíme a nejde to udělat za rok," mínila ředitelka svazkové školy Šárka Vondrová.

Ještě před zastupitelstvem, kde bylo odhlasováno vystoupení ze svazkové školy, byla svolána valná hromada svazku, kam byli pozváni zástupci škol i obce. Ale opoziční zastupitelé tam nepřišli.

„Snažili jsme se, aby lidé informace o svazkové škole Bez hranic měli. Chtěli jsme jim vše vysvětlit, ale oni nechtěli argumenty příliš slyšet. Mrzí mě, že vystoupení ze školy nebylo rozhodnutí racionální, ale emocionální," zkonstatovala Šárka Vondrová.

Nyní zastupitelstvo Řevničova zajistí vše potřebné, aby od 1. ledna 2016 byly ZŠ a MŠ Řevničov vyjmuty z dobrovolného svazku. Zastupitelé očekávají, že Svazek obcí i vedení svazkové školy bude při tom bezproblémově spolupracovat. Protože je hospodaření ve větším celku opravdu ekonomičtější, budou se zastupitelé snažit o sjednocení dodavatelů energií ve všech budovách, které vlastní.

Drobné změny ohledně výuky

Po vzniku svazkové školy Bez hranic došlo k několika drobným změnám ohledně výuky v ZŠ Řevničov pro žáky 2. stupně. Na 2. stupni jsou žáci od školního roku 2014/2015 vzděláváni podle sjednoceného školního vzdělávacího programu, který vytvářeli všichni učitelé 2. st. obou pracovišť (ZŠ Mšec a ZŠ Řevničov).

Pro řevničovské žáky došlo k mírným změnám, například ubylo hodin občanské a rodinné výchovy a naopak vznikl předmět výchova ke zdraví. Snížil se počet hodin druhého cizího jazyka a informatika se vyučuje i v 9. ročníku. Zda jsou to změny k lepšímu či naopak, nelze hodnotit. Záleží na tom, v čem se která škola profiluje. Nejedná se o zásadní změny.

Někteří učitelé už vyučují na dvou pracovištích, jaké to je, zhodnotila Eva Holá, zástupkyně ředitele pro 2. stupeň a vedoucí učitelka pracoviště ZŠ Řevničov: „Já vyučuji dva dny v týdnu po jedné vyučovací hodině na 2. stupni ve Mšeci a paní ředitelka má tentýž úvazek v naší škole. Ještě nižší úvazek má na naší ZŠ ještě jeden kolega ze mšecké školy. Časově náročnější tato varianta samozřejmě je."

Svazková škola Bez hranic- vznikla od 1. ledna 2014 jako školská právnická osoba
- s ní vznikl dobrovolný svazek obcí, který je zřizovatelem svazkové školy
- patří do něj městys Mšec, obec Řevničov, obec Srbeč a Tuřany (osm kilometrů od Mšece, směr Slaný)