„Předmětem projektu je zpřístupnění města a jeho nejvýznamnějších kulturních památek handicapovaným osobám, pro něž je cestování problematičtější," řekl jednatel Městských lesů a rybníků Kutná Hora Stanislav Peroutka.

Moderní pojetí

Nový komplexní orientační systém nahradil navigační sloupy, které pocházely ještě z dob minulého režimu, a již téměř dvacet let zde byly prosby a návrhy ze stran odborníků i veřejnosti, aby byly nahrazeny modernější verzí.

Obnovený systém toto splňuje. Kromě zvukových informačních panelů s ovládáním přizpůsobeným i handicapovaným osobám, které jsou umístěny u chrámu sv. Barbory, kostnice a na hlavním vlakovém nádraží, přináší nový systém i třeba orientační štítky na veřejném osvětlení mimo centrum města, nebo i mobilní aplikace se zvukovým a obrazovým průvodcem.

Tu je možné nahrát si do mobilních telefonů právě u panelů. Zvláštností nového systému je pak i informační sloupek u vstupu do parku U Tří pávů. Prvek svým vzhledem a umístěním upomíná na historickou trafostanici využívanou jako plakátovací plocha, která se tam nalézala.

Koordinátorem projektu je Karel Koubský. „Projekt jsme připravovali od roku 2010. V roce 2011 jsme podali žádost o dotaci a o rok později jsme začali s realizací," shrnul koordinátor. „Návštěvníci se v Kutné Hoře orientují podle klasických šipek. Dorazí podle nich na kraj historického jádra a tam už je navigují naše informační sloupy," dodal.

Proč městské lesy?

Důvodem, proč se realizace projektu ujala právě společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora byly podmínky dotačního programu. „Když před dvěma lety byla vypsána dotace na podporu cestovního ruchu, byla společnost jedinou organizací, která se o ni mohla ucházet," řekl starosta Ivo Šanc.

„Společnost ale není od cestovního ruchu tak daleko. Spravuje lesy a cestičky v okolí města a připravují další projekty na Kaňku, Kuklíku či Na Rovinách, a mohou tak pomoci přivést do těchto končin turisty," dodal.

A jak na nový systém reagují obyvatelé Kutné Hory? „Určitě je to přínosné a bylo to už potřeba. Mně se líbí ten sloupek na náměstí. Ten blesk je pěkný detail a vypadá to klasicky. Všimla jsem si, že se u něj zastavují turisté i místní." řekla oslovená občanka Jiřina Suková.

Pavla Kratochvíla zaujal trochu jiný prvek: „Láká mě myšlenka stáhnout si do mobilu tu aplikaci. Zajímá mě, jak byla pojata," přiznal.

Celkové náklady projektu se vyšplhaly na 3 miliony 495 tisíc korun, z toho 1 milion 653 tisíc pokryly dotace z ministerstva pro místní rozvoj a zbytek zaplatily Městské lesy a rybníky Kutná Hora z vlastních zdrojů. Po dobu příštích pěti let to budou právě ony, které se o nové panely budou starat. Poté si je převezme Město Kutná Hora.