VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová trasa okruhu by znamenala zdržení

Praha - Alternativní variantu silničního okruhu kolem Prahy odmítly dvě desítky starostů ze středních Čech a některých pražských městských částí. Výstavba by se změnou trasy totiž protáhla daleko za rok 2030.

8.12.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Pražský okruh. Foto: DENÍK/ Martin Divíšek

Jinou variantu východní trasy silničního okruhu kolem Prahy hledají především odpůrci projektu. Starosta Říčan Vladimír Kořen chování těchto jedinců chápe. Je logické, že hledají variantu, která nepovede kolem jejich domů.

Nová trasa by se měla dotknout několik obcí

„Bohužel těmto lidem je jedno, že výstavbu odsunou a obětují na další dlouhé roky obyvatele Říčan, Uhříněvsi a dalších obcí," vysvětluje. Říčany jsou podle něj naprosto smířené s tím, že okruh povede u jejich města, protože jihovýchodní okolí Prahy tuto stavbu nutně potřebuje co nejdřív.

Nová trasa se měla dotknout Horoušan, Královic, Uhříněvsi, Nedvězí, Křenic, Škvorce, Zlaté, Říčan, Svémyslic, Záp, Květnice, Úval nebo Jiren. Novou studii, která vznikala v letech 2014 a 2015, prověřili experti z Českého vysokého učení technického. Nakonec ji ale kvůli vysokým rizikům odmítají.

Novou variantu odmítla mnohá zastupitelstva

Podle nich už jen schválení územních plánu v mnoha obcích znamená proces na dlouhá léta. Tím, že by trasa vedla přes plánovanou i stávající zástavbu, zvedla by se určitě velká vlna nesouhlasu z řad obyvatel.

Novou variantu odmítla i mnohá zastupitelstva. Mezi nimi i starosta obce Horoušany a Horoušánky Jan Bohuněk. Šestiproudá dálnice by podle něj oddělila obě obce. „Navíc se mezi ně taková silnice ani nevejde. A navíc na plánované trase stojí domy a další se staví," uvedl.

Stavba někudy vést musí 

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla je jasné, že postavit někde velkou a velmi zatíženou dopravní stavbu vždy znamená razantní vstup do daného mikroregionu a jeho prostředí.

„Pokud ale chceme zajistit dopravní obslužnost, někudy stavba vést musí," uvedl s tím, že jejich původní připravená trasa přes Běchovice a Uhříněves by pro dané území znamenala záchranu. „Pořád jsme ve velmi pokročilém stupni přípravy stavby," upozornil.

Projekt zpochybnila EU

Začít navíc v této fázi uvažovat o jiné trase by podle Rýdla znamenalo zahodit dvanáctiletou práci. Veškeré jednání je totiž v českých podmínkách celkem složitý proces. „Podle současného práva musíme brát zřetel na každou námitku a napadání," konstatoval.

Nicméně problémem plánovaného projektu ŘSD je jeho zpochybnění ze strany Evropské unie ohledně vyhodnocení vlivů na životní prostředí (EIA). Proces tak bude nutné opakovat.

Pro ministerstvo je projekt prioritou 

Ministerstvo životního prostředí ovšem přislíbilo, že pro něj stavba okruhu bude naprostou prioritou. „Projekt je pro nás prioritní. Garantujeme, že stanovisko vydáme do šesti měsíců od předložení potřebné dokumentace," potvrdila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Jakmile tedy bude mít projekt platná stanoviska EIA, bude ŘSD pokračovat do finálních příprav, aby se mohlo přistoupit k realizaci. „Je to stavba, která má prioritu ne pražskou, ne českou, ale přímo středoevropskou. Šestnáct důležitějších kilometrů v Evropě není," dodal Jan Rýdl.

Kudy povede Pražský okruh. Mapa.

Čtěte také: Zákaz kamionů bude, ale spíš až za půl roku

Autor: Andrea Grubnerová

8.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení