VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová pumpa u hypermarketu? Lidé z Přední Lhoty protestují

Poděbrady - Poškození podzemní vody, dopravní zátěž, provoz nonstop. To jsou některé důvody či obavy obyvatel poděbradské Přední Lhoty na Nymbursku, proč ostře vystoupili proti chystanému záměru firmy Benzina vybudovat na parkovišti hypermarketu novou čerpací stanici. Ta by měla mít nepřetržitý provoz.

10.4.2014
SDÍLEJ:

V těchto místech by mohla stát nová pumpaFoto: Jan Jirka

Na jednání zastupitelů přednesl nesouhlasné stanovisko se záměrem výstavby pumpy člen Městského výboru Jan Jirka (Strana zelených). „V současné době běží zjišťovací řízení na krajském úřadu. My s výstavbou nesouhlasíme. Mimo jiné proto, že v blízkém okolí jsou další dvě čerpací stanice a tento projekt nám přijde jako nadbytečný," uvedl Jirka.

Kromě obav z poškození spodních vod a nadměrného hluku z dopravní zátěže se místní bojí také zaplavení ropných nádrží pod parkovištěm a možných ekologických následků.

Zastupitelé většinově návrh Místního výboru Přední Lhoty podpořili, ačkoliv někteří si stěžovali na nedostatek odborných podkladů a časový tlak v rozhodování. Své stanovisko bylo nutné vyjádřit do 9. dubna.

Vyjádřil se například místostarosta Miloš Mikolanda (Poděbradské fórum). „V tomto případě navrhuji panu Jirkovi, aby za Místní výbor Přední Lhoty zaslal dokument na kraj. Domnívám se, že v daném případě může podat podnět jakýkoliv občan i místní výbor 
a krajský úřad se jím musí zabývat," řekl Mikolanda.

Nulový přínos pro město

Svůj názor prezentoval i starosta Ladislav Langr (Volba pro Poděbrady). „Podle mě na počet obyvatel je počet pump 
v okolí dostačující. Pro investora může být tento projekt přínosný, pro město má však nulový přínos," uvedl Langr.

Samotné hlasování o podpoře negativního stanoviska Místního výboru Přední Lhoty bylo rozděleno do dvou bodů. 
V prvním zastupitelé vyjádřili nesouhlas se záměrem výstavby pumpy na parkovišti u hypermarketu. Ve druhém bodě schválili zaslání dopisu s okruhem ekologických témat, která by měl krajský úřad při svém přezkumu zohlednit před vydáním svého stanoviska.

Chtěli jsme znát také stanovisko společnosti Benzina, ale tam telefony včera nikdo nebral.

Na hlasování zastupitelů reagoval předkladatel návrhu Jan Jirka. „Díky iniciativě našeho výboru se podařilo dosáhnout toho, že město Poděbrady vyjádřilo v probíhajícím zjišťovacím řízení k záměru negativní postoj. Je pravděpodobné, že pokud bychom tuto věc nezvedli, žádné vyjádření od samosprávy by na krajský úřad nedoputovalo. Celý proces schvalování stavby nás ale nyní teprve čeká. Za sebe mohu říct, že udělám všechno pro to, aby další benzínka v Poděbradech nestála," vyjádřil se Jan Jirka.

Výhrady Něstského výboru Přední Lhoty

Podzemní voda

Přes opakovaná ujištění ze strany projektantů 
a správních orgánů při schvalování výstavby obchodního domu (OD), že výstavba nenaruší stav podzemní vody v místě, došlo po dokončení obchodního centra a protipovodňových valů v Polabci k nárůstu spodní vody a zatopení sklepů rodinných domů. Uložení nádrží na ropné látky o objemu 64 tisíc litrů do hloubky čtyř metrů pod zem považujeme za této situace za nebezpečný hazard.

Nebezpečí zaplavení

K zaplavení OD a parkoviště před ním došlo v loňském roce a stejné riziko hrozí i plánované čerpací stanici.

Provoz 24 hodin denně

Parkoviště obchodního centra leží 
v obytné zóně, směřují k němu okna několika rodinných domů stojících 
v Kovanické ulici. Stávající otevírací doba centra od 7:00 do 22:00 zajišťuje alespoň přes noc na parkovišti relativní klid. Záměr výstavby čerpací stanice pro ni počítá s otevírací dobou 24 hodin denně, což představuje zvýšení hlukové, světelné a emisní zátěže pro místní obyvatele.

Dopravní zátěž

Kovanická ulice je dopravně nejzatíženější komunikací v Poděbradech, denně po ní projede až deset tisíc automobilů, 
z nichž značnou část představuje tranzitní kamionová doprava, jsou zde překračovány hygienické limity pro hluk, prach i další exhalace z dopravy. Veřejným zájmem, který by měly prosazovat orgány státní správy i samosprávy, je tento stav řešit a zatížení místa negativními vlivy snižovat. Záměr výstavby čerpací stanice je v příkrém rozporu s tímto veřejným zájmem, jelikož zatížení místa nesnižuje, spíše naopak.

Nepotřebný projekt

Výstavba čerpací stanice podle našeho názoru nepřinese rozšíření služeb pro obyvatele města Poděbrady. V současnosti jsou ve vzdálenosti do jednoho kilometru od plánovaného záměru dvě čerpací stanice, dalších sedm je v dojezdové vzdálenosti do deseti minut. Otevření čerpací stanice provozované celostátním řetězcem může ohrozit podnikání místních subjektů a přinést ztráty městu například v podobě zrušených pracovních míst. Samotný projekt přitom nová pracovní místa nevytvoří, protože se jedná o čerpací stanici s bezobslužným provozem.

Autor: Miroslav Jilemnický

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení