Patrně největší chloubou je těsně před Vánoci přivezený kajutový člun Tinnsilver 870. Je vybaven tak, aby na ní policisté mohli sloužit nonstop při výjimečných a krizových situacích. Na jeho palubě je umístěna toaleta, lednička, mikrovlnka a další přístroje.

Z techniky určené přímo 
k výkonu služby má člun zamontovaný kamerový systém s kamerami vpředu i vzadu a možností pořízení záznamů. Ve výbavě je i radar, GPS navigace, civilní radiostanice, či echolot s 3D zobrazováním. „Pochopitelně jsou na lodi také lana, záchranné vesty a kruhy, či přídavná LED světla. Obsahuje i generátor, který v zimě zajišťuje chod topení 
a v létě klimatizaci," doplnil Martinec.

Skelet lodi byl speciálně podle požadavků policie vyroben v Holandsku. V Roudnici nad Labem zabudovali do lodi dva motory s objemem každý 4,2 litru a výkonem 270 koní. Nádrže pojmou 2 x 300 litrů paliva. Člun je dlouhý téměř 9 metrů a přišel na 7,5 milionu korun.

Většinu peněz poskytla Evropská unie prostřednictvím Fondu pro regionální rozvoj v rámci projektu „Zvýšení akceschopnosti PČR při řešení mimořádných událostí". „Do republiky bylo přivezeno celkem šest těchto lodí, po jedné lodi získalo každé ze čtyř poříčních oddělení působících v naší republice," uvedl zástupce vedoucího nymburských „poříčáků".

Nízkoponorný člun a dvě nová auta

Kromě kajutové lodě přibyl do garáží na břehu Labe také nízkoponorný člun Alunautic. I ten obsahuje nové technické prvky. Jeho výhodou je skutečnost, že na přívěsu je dopravitelný kamkoliv a využitelný pro potápěčskou činnost. Je 7 metrů dlouhý, má dva závěsné motory. „Jedná se o pracovní loď s hydraulickou sklopnou přídí a je určen 
i pro malé hloubky. Je to typ katamaránu," vysvětlil Tomáš Martinec.

Kromě lodí využívají poříční policisté i dvě nová auta, určená především do ztížených terénů. Obě mají pohon 
4x4. Jde o vozy Hyundai ix35 a Volkswagen Amarok. Prvně jmenované se uplatní v lehčím terénu, například při kontrole chatových oblastí, kde nejsou asfaltové silnice, ale pouze lesní cesty. Druhý vůz si poradí i s těžším terénem a je určen k přepravě lodí, přičemž je konstruován jako pick up a pojme tak i potápěčskou techniku.

V současné době tak poříční oddělení v Nymburce využívá čtyři automobily, čtyři větší plavidla, dva pracovní prámy a jeden gumový člun. To vše obstarává 14 policistů. „V tuto chvíli máme skutečně kvalitní techniku, tu novější se učíme profesionálně obsluhovat. U kajutového člunu řešíme vyřízení potřebných dokumentů a technických doplňků. Počítám, že během jara by se už měl objevit v rámci výkonu služby," uzavřel Tomáš Martinec.

Čtěte také: Výměna policejních člunů na Slapech za nové už byla nutná