VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neznámý had vyděsil obyvatele obce. Zřejmě to však byla jen užovka

Zbraslavice - Had, který se uvelebil na keři v jedné ze zahrádek, vyděsil tento týden obyvatele obce Zbraslavice na Kutnohorsku. Ti posléze raději zavolali pomoc. Po příjezdu hasičů had již na keři nebyl, rozrušení ohlašovatelé jej ale popsali jako černošedého o délce přibližně jeden a půl metru.

23.5.2014
SDÍLEJ:

Užovka obojková. Foto: piskova-jh.ic.cz

Petr Jahoda, který se v Kutné Hoře zabývá prodejem terarijních zvířat uvedl, že podle popisu šlo nejspíš o užovku. „Jde to zvíře plaché. Raději se schová do bezpečí, když slyší, že někdo jde a tak se i v tomto případě zachovala," uvedl chovatel. Vzápětí dodal, že nešlo ani o nic nevídaného: „Užovku můžeme vidět poblíž lidských obydlí často. Je na našem území rozšířená." Ujistil však, že pokud už se had člověku ukáže, není čeho se bát. Užovky nejsou jedovaté.

V Čechách žije jen několik druhů hadů a z těch je nebezpečný pouze jeden. Mezi občany České republiky tak panují obavy ze záměny užovky a jedovaté zmije. Ty se ale liší v tvaru těla a hlavy a také ve znacích. Zmije má na zádech pověstnou klikatou čáru a je robustnější, zatímco užovka je delší štíhlejší, hbitější a má „půlměsíčky" na krku. Přesto je však nejlepším řešením hada si nevšímat, odplazí se sám.

Strach z neznáma

Hadi všeobecně patří mezi nejčastěji jmenovaná zvířata, kterých se lidé štítí. Mnozí se strachy zatřesou i při pohledu na hada, který je v bezpečí terária. Kutnohorská psycholožka Marie Žižková ale uvedla, že nervozita, kterou lidé 
z hadů pociťují, je spíše neznalost: „V našich podmínkách je ofidiofobie, tedy fobie z hadů, jen ojedinělá. Je to spíš záležitostí jižních států, kde jsou hodně plazi více rozšíření," vysvětlila lékařka.

„To, co místní pociťují, je nechuť. Jde většinou o prolomení bariéry neznalosti. Když si na hada v teráriu sáhnete, pak se váš pohled na něj změní," podotkla Marie Žižková. Ve své praxi se podle svých slov se skutečnou fobií z hadů zatím nesetkala. Mezi Čechy prý v tomto směru vede arachnofobie, tedy strach z pavouků.

Autor: Irena Blahníková

23.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení