VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někde mají lidé vody dost. Jinde se ani nevykoupou

Rakovnicko - Obyvatele 
v některých obcích nejen na Rakovnicku zásobuje pitnou vodou obecní vodovod. Někde jsou odkázáni na vlastní studny. Z těch, zejména po letošní zimě bez sněhu, voda postupně mizí.  Snad nejhorší situace je na Křivoklátsku.

7.4.2014
SDÍLEJ:

Vodárna ilustrační fotoFoto: Deník/Šárka Hoblíková

V samotném Křivoklátě funguje letitý vodovod pro část obce Amalín. Vybudovali jej ještě Fürstenberkové 
v osmnáctém století. Voda šla samospádem pouze do Amalína. Pro další část obce jeho kapacita nestačila.

Zhruba v roce 1910 bylo dřevěné potrubí nahrazeno litinovým, které slouží dodnes. „Dvakrát týdně potrubí musí kontrolovat dva pracovníci, jestli je v pořádku," podotkl starosta obce Milan Naď.

V osmdesátých letech se vybudoval na Amalíně rozvod vody pro část rodinných domků. Obyvatelé dolní části Křivoklátu jsou odkázáni na vlastní studny. V některých mají ale pouhých čtyřicet centimetrů vody a ta stále ubývá. „To lidem stačí na umytí, ale natočit si vanu vody už nemohou," zkonstatoval Naď.

Vlastní vodovod mají obyvatelé v Šípech a Bělbožicích. Dále plánují stavbu vodovodu pro Milíčov. „Nyní máme zpracovaný projekt, ale musíme ho přehodnotit, protože je moc nákladný. V případě dotace by byla spoluúčast obce příliš velká. Pokud dotaci nezískáme, budeme vodovod budovat po částech," informovala starostka obce Jaroslava Paulová.

Za sucha si lidé dovážejí vodu na zalévání

Voda jde z vrtů na louce u obce. Nedostatek vody tam zatím nehrozí, protože voda stačila 
i v době, kdy se v obcích chovalo velké množství skotu. 
V částech, kde vodovod zatím není, jsou místní odkázáni na vlastní i obecní studny. Voda v nich zatím stačí. V suchém období si lidé dovážejí vodu na zalévání.

Kvalitní vodu pro kojence používají obyvatelé Lužné. Obě části obce zhruba z devadesáti procent zásobuje obecní vodovod. K dispozici byly dva vrty. Jeden se kvůli železité vodě před osmi lety zavřel. Druhý má kvalitní kojeneckou vodu. „Asi padesát procent obyvatel, i když jsou napojeni na obecní vodovod, používá vodu z vlastní studny. Většinou jako užitkovou na zalévání," řekl starosta Lužné Václav Kejla.

Město Jesenice získává pitnou vodu z wasserwerků (vodáren) v lokalitě Černého lesa, do kterých teče voda vytvořenými zářezy. Dále se voda čerpá z vrtu J1. Toto množství vody by ovšem pro Jesenici nestačilo, proto se sem přivádí pitná žlutická voda pomocí potrubí od Stebna. Následně se pitná voda z obou zdrojů míchá v tzv. aknaglobusu.

„Osobně jsem zatím nedostatek vody v Jesenici nezaznamenal a zatím jsme nemuseli o dalším zdroji uvažovat. Horší situace s vodou je v okolních osadách, které spadají pod správu města Jesenice. Zde jsou obyvatelé závislí na vodě ze studen, ve kterých díky sušším obdobím bývá vody méně než obvykle," řekl Jan Polák, starosta Jesenice.

Náklady na transport vody jsou nemalé

Novostrašečtí používají vodu z Mělnické Vrutice 
a částečně z přehrady Klíčava. Náklady na transport vody jsou nemalé, proto obyvatelé platí za metr krychlový vody 45,10 koruny bez DPH, což je jedna z nejvyšších cen v republice. Prameny pitné vody 
v okolí města jsou v Libeni. 
O těch věděli už předkové a vážně se jejich využitím zabývali. Zásoby vody jsou zde odhadovány na 30 let.

„V současné době se zcela vážně začínáme zabývat myšlenkou částečné soběstačnosti v zásobování pitnou vodou. Proto uvažujeme o zadání studie na toto téma. Cílem by mělo být snížení ceny vodného všem odběratelům našeho města," plánoval Karel Filip, starosta Nového Strašecí.

Nové Strašecí je součástí vodohospodářské infrastruktury VKM Kladno. Provozují ji Středočeské vodárny (SVAS). SVAS zásobuje pitnou vodou v okrese Rakovník celkem pět obcí a jedno město: Mšec, Mšecké Žehrovice, Ruda, Rynholec, Sýkořice a Nové Strašecí. V roce 2013 byla spotřeba ve zmíněných obcích a městě 320 459 metrů krychlových za rok.

SVAS zásobuje 15,15 procenta obyvatel a 7,23 procenta obcí. Z toho je 85 procent z podzemních zdrojů 
a 15 procent ze zdrojů povrchových. V dané oblasti je v současné době dostatek pitné vody. 
I v případě suchého jara lze nedostatek podzemní vody očekávat pouze u mělkých objektů - domovních studní.

Zákazníci SVAS podle tiskové mluvčí Lenky Kozlové nemusí mít obavy. Ani v případě sucha nedostatek vody nehrozí. „Pokud by při dlouhodobém suchu došlo k poklesu hladiny ve vodárenské nádrži Klíčava, přepásmováním by lokality, které jsou zásobovány vodou z úpravny Klíčava, byly zásobovány pitnou vodou z jiných zdrojů SVAS."

Autor: Šárka Hoblíková

Místo události:
7.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci se mohli v Zoo Praha rozloučit s dvouletým lachtanem Mamutem, který za pár dní zamíří do nového domova v Německu.
3

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Jak reklamovat koupený dům či byt

Showman Robbie Williams zaměstnal manželku, tatínka i snoubence

/RECENZE, VIDEA, FOTOGALERIE/ Pro více než 50 tisíc fanoušků zpíval v nablýskané show zpěvák, bavič a tanečník. Pomyslnou tečku za letošními mega open airy udělal současný popový král Robbie Williams. Příjemným překvapením byla tentokrát i disco legenda Erasure, která rozhodně nebyla nutným zlem jako většina předkapel. Diváky příjemně "předvařila".

Pař jako Rus, zpívá Robbie Williams v novince, kterou přiveze i do Prahy

Praha - Kolem dvaceti kousků naservíruje v sobotu publiku na letišti v Letňanech britský zpěvák a tanečník. Nebudou chybět nové věci z desky The Heavy Entertainment Show, jež vyšla loni. Areál se otevře již v 15 hodin.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

/ VIDEO / Většina videí Prahy se zaměřuje na známá místa a pamětihodností, jako je Pražský hrad, Karlův most a Staroměstské náměstí. Ale na Prahu se dá dívat i jinak. Shodou okolností to teď ukazuje hned několik snímků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení