Do makovice kostelní věže, která je tradičně využívána jako schránka pro přechovávání odkazů budoucím generacím, byly vloženy speciální tubusy obsahující nejrůznější dokumenty. „Před sebou máme dokumenty, které jsme napsali sami a které chceme zanechat budoucím generacím," prozradil arciděkan Jan Uhlíř ve chvíli, kdy se dokumenty do tubusů vkládaly.

Mezi dalšími dokumenty byla například faksimile zápisu Města Kutná Hora na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, dále pak dopis od velvyslankyně Norského království, protože právě toto království opravu financuje.

Mezi ručně psanými dokumenty nechyběl ani dopis sestavený samotným arciděkanem Janem Uhlířem, který opisovali tři místní farníci. „Od Soni Telecké zde také máme zprávy o opravách kostela a zápisy od městského kronikáře Lukáše Provaza," doplnil arciděkan.

Poselství od studentky

Do tubusů bylo také rovněž vloženo poselství od studentky Ortenova gymnázia v Kutné Hoře a úvaha profesora z církevního gymnázia o tom, jak si představuje svět za sto let.

Dokumenty a věci z původních tubusů nahoru do makovice neputovaly, nýbrž zůstaly uloženy v archivu. „Do tubusů jsme vložili pouze kopie," uvedl Jan Uhlíř. „Z originálů jsme tam vložili jen účty a podobné věci týkající se opravy z roku 1870," doplnil Jan Uhlíř.

Nový kříž, který byl zhotoven Martinem Jandou a Janem Renzou podle návrhu architekta Norberta Schmidta, měří téměř čtyři metry. Má být podle architektových slov nástrojem světla, jednoduchým, jasným vrcholem věže, který ji prodlužuje až do nekonečnosti. Nahradil tak „provizorní" kříž, který věž zdobil několik desítek let a byl svařený z několika kusů užitkového kovu.

Čtěte také: Nový kříž pro věž kostela mění přes den barvu. Už dostal požehnání