VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší Kladeňák oslavil 102. narozeniny

Kladno - Narodil se dva roky před první světovou válkou a stejně jako tu i druhou v pořadí ve zdraví přežil. Přestože celý život hodně pracoval, nejprve jako prodavač a vedoucí prodejny, později provozech v hutích, i ve svých 102 letech se těší dobrému zdraví, má veselou mysl, milý úsměv a a radost ze života.

22.7.2014
SDÍLEJ:

Jan Strnad z Kladna oslavil 102. narozeniny (spodní řada vpravo) popřát mu přišli nejen příbuzní a známí, ale také primátor města Kladna Dan JiránekFoto: Deník/Kateřina Husárová

Jan Strnad žijící v paneláku na kročehlavském sídlišti v Kladně oslavil krásné sto druhé narozeniny. Je nyní nejstarším obyvatelem Kladna.

Přestože jeho milovaná manželka Marie odešla na věčnost už před devatenácti lety, děti tatínkovi veškerou lásku a péči srdečně vynahrazují. Měsíc se o tatínka stará syn Jiří, další měsíc ho střídá dcera Jana, která do Kladna pokaždé váží cestu ze slovenského Prešova, kam se před lety provdala.

"Nikdy by mě bylo nenapadlo, že ještě jako sedmdesátiletá budu pečovat o tatínka. Zkrátka to tak je. Na Slovensko se mu nechce. Je rodilý Kladeňák, tak jsme se zkrátka přizpůsobili my," říkám s úsměvem dcera, na níž je vidět, že oběť přináší ráda.

Jako rehabilitační sestra pracovala celý život s nemocnými lidmi, tak nejlépe ví, co tatínek ve 102 letech potřebuje. Kromě ostatní péče a domácí stravy mu předčítá pravidelně noviny, aby měl přehled. Stejně tak mu dopřává informace z okolí i syn.

Smysl pro humor

Přestože už oslavenec hůře slyší a zrak má rovněž zesláblý, smysl pro humor mu rozhodně nechybí. Na dotaz, co má ze všeho v životě nejraději, řekl, že ženy.

"Děvčata se mi líbila vždycky ať už blonďatá nebo tmavovlasá. Ale moc jsem tomu nedal. Manželku Marušku jsem miloval celý život. Byla moc hodná, všechno mi vytrpěla," řekl jubilant, jenž po celou dobu oslav jen stěží věřil tomu, že už mu je tolik.

"Odhadoval jsem, že se dožiji osmdesátky nebo devadesátky, ale tohle snad ani není možné takový věk," prohlásil senior.

Recept na dlouhověkost

Jak jubilant dále potvrdil, jeho receptem na dlouhověkost je celoživotní práce a veselá mysl. Vzhledem k tomu, že pracoval v obchodě s potravinami, denní kontakt s lidmi bylo to, co ho hodně bavilo.

V obchodě se také se svojí milovanou Mařenkou seznámil, jelikož pracoval v prodejně na kladenské hlavní třídě a jeho budoucí láska naproti u žida v obchodě s látkami. Při cestách do zaměstnání se do sebe časem zakoukali a byla z toho láska na zbytek života.

Později se rodina odstěhovala do Ratenic na Kolínsku. Do Kladna se vrátili až v šedesátých letech.

Náturou se nikdy nezměnil

Jan tehdy změnil obor a pracoval v kladenských hutích na směny jako dělník v plynárnách až do důchodu. Náturou se ale nikdy nezměnil a o manželku se následně staral až do její smrti, jak jen to bylo možné. Když byli ještě mladší a oba zdraví, chodívali s oblibou na dlouhé procházky.

Jak dokládá i syn Jiří, jenž v šestašedesáti letech vypadá rovněž mladistvě, dlouhověkost mají potomci části rodiny patrně v genech.

„Tatínkův bratr Jarda se dožil 99 let a babička byla také dlouho. Přes osmdesát let se dožili v té rodině vlastně všichni," říká Jiří Strnad, jenž potvrzuje, že tatínek má skutečně navíc veselou povahu. „Já ne. Já jsem spíše pesimisty," dodává Jiří.

Láska, úcta k bližnímu a ke stáří

Přestože Janova maminka neměla za první světové války dostatek jídla pro svého synka a on byl navíc často nemocný, na dlouhověkosti mu to neubralo. Kromě toho má odjakživa postižení páteře, že ani nemohl být odvedený na vojnu.

Ani to pro něj nikdy nebyl důvod žehrat na osud. Jan bral život tak jak přicházel, snažil se poctivě pracovat a milovat svoje nejbližší. Láska, úcta k bližnímu a ke stáří je v rodině Strnadových více než patrná.

Gratuloval i primátor Kladna

Kromě gratulantů z řad příbuzných nechyběli na narozeninách primátor Kladna Dan Jiránek, Milada Kolská ze sboru pro občanské záležitosti, stejně jako Natalie Turčíková, která se stará o významná výročí seniorů v okrsku.

„Pan Strnad je nyní nejstarším Kladeňákem. Do nedávna byli mezi námi ještě pan doktor Lechner, ten se dožil sto jedna roků, kterému jsme vloni gratulovali a paní Štěpánka Bieliková. Ta v důsledku úrazu a následného onemocnění zemřela krátce před svými sto prvními narozeninami.

Doposledka dokonce chodila sama na procházky," řekla Milada Kolská a doplnila, že v Kladně už letos stovku oslaví celkem šest obyvatel.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení