Ve stejném duchu zasílají vyjádření na Krajský úřad Středočeského kraje, kdy obec důrazně žádá investora, aby od svých dalších aktivit v tomto ohledu odstoupil. Vzkazují mu, že se tím vyhne i vynakládání rozsáhlých finančních prostředků.

Vzkaz investorovi

„Záměr výstavby větrné elektrárny se nachází na ploše funkčně vymezené jako nezastavěné území. Obec upozorňuje společnost Ostwind CZ, že vzhledem k nejvíce postiženým obcím, dlouhodobé politice obce, okolním územně správním celkům jako Jesenice, Nedrahovice nepovolí a ani nemůže povolit změnu územního plánu z hlediska tohoto záměru pro další desítky let," napsal investorovi Martin Krameš v dopise zaslaném na kraj, jehož celý obsah mu dává na vědomí.

„Proto žádáme o ukončení tohoto záměru v dané lokalitě, čímž se zároveň investor vyhne vynakládání rozsáhlých finančních nákladů na splnění náležitostí stanovených přílohou č. 4 zákona 100/2001Sb., ve znění pozdějších předpisů s přihlédnutím na kardinální připomínky," pokračoval.

Průzkumy neodpovídají skutečnosti

Oznámení záměru obsahuje hlukovou studii, posouzení flicker efektu, přírodovědný průzkum a posouzení vlivu stavby na krajinný ráz. Ke studiím má obec velké výhrady. Poukazuje na to, že tato i další studie jsou placeny investorem. Zpochybňuje zoologický zprůzkum, který provedl Radim Kočvara. Označuje jej jako obecný s tím, že zoologovi chybí znalost daného regionu.

Martin Krameš upozorňuje, že na území, které si investor pro svůj záměr vyhlédl, že nachází například kulíšek nejmenší, sýc rousný, výr velký, skřivan lesní, včelojed lesní. „Tyto druhy zde byly potvrzeny místními ornitologickými kapacitami, které se v daném území pohybují více než pětadvacet let," zmínil.

V případě, že by nadále společnost trvala na svém záměru, požaduje obec odborný přírodovědecký průzkum v trvání několika let, který musí být v souladu s místními ornitology. A pro tento případ doporučuje občanské sdružení Ochrana fauny ČR v Hrachově.

Hluková studie? Nehoráznost!

Zastupitelé se podrobně seznámili také s hlukovou studií vypracovanou Zdeňkem Beníčkem a považují ji za nehoráznost.

„Modelově vypočítaná hladina 35 - 40 dB u některých dotčených stavení je nepřípustná. U studie byl dokonce ve dvou bodech překročen hygienický limit, což považujeme za nehoráznost vzhledem k lidem žijícím v obci Lavičky, Lovčice a Dřevniště," přidávají argumenty proti s tím, že oblast Sedlčanska, kterou si společnost vyhlédla, je nyní klidná a bez průmyslu.

Stavba větrné elektrárny by měla významný dopad i na zdraví obyvatel. Podle měření provedeného Jiřím Slezákem, by na tom nejhůře byly lokality Dřevniště, Lovčice, Radeč a Dohnalova Lhota.

„Pro hodnocení účinků Shadow Flicker efektu nebyly zjištěny v České republice žádné platné legislativní nebo normové omezující limity. V případě porovnání hodnot s normami v jiných státech - například v Německu, však i z tohoto měření vyplývá zjevné překročení limitů, a to až několinásobně u některých kontrolních míst," argumentuje obec s tím, že například u Dřevniště by byl limit překročen víc než čtyřnásobně.

Ráz krajiny by utrpěl

Zastupitelé Kosovy Hory jsou přesvědčeni, že projekt v lokalitě Vysoká – Mezné zpracovaný společností Ecological Consulting, který posuzuje vliv stavby na krajinný ráz, je opět vyhotoven bez znalosti regionu. „Proto aby autor nevyvolal vlnu nevole, dal k dispozici tři pohledové studie záměrně z míst bez většího osídlení," dodává za obec Martin Krameš s tím, že závěr této studie hovoří za vše.

Přidává citaci: „Ačkoliv záměr bude silně ovlivňovat krajinný ráz do okruhu zřetelné viditelnosti, díky členitosti terénu se jeho vliv v okruzích dobré a slabé viditelnosti bude výrazně snižovat".

S touto „útěchou" se obyvatelé osad Mezné, Dřevniště, Lovčice, Doublovičky, Lavičky, ale i dalších osad a obcí na Sedlčansku rozhodně neztotožňují. Vyplývá to i ze zamítavého stanoviska ke stavbě větrných elektráren v regionu, které vyjádřili starostové téměř dvaceti obcí, kteří byli přítomni na valné hromadě Sdružení obcí Sedlčanska 28. února.

Čtěte také: Obyvatelé protestují proti větrným elektrárnám peticí

Marie Břeňová