VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úřadech bydlí někdy i tisíce lidí

Střední Čechy – Počet lidí bydlících na úřadech se zvyšuje. Nejde ale jen o ty, kteří chtějí být občany daného města a právě se stěhují. Často jde o problémové obyvatele, kvůli kterým město přichází o peníze a nedokáže si s nimi poradit, respektive dostupné páky jsou na ně příliš krátké.

5.8.2014 1
SDÍLEJ:

Městský úřad Benešov.Foto: Martina Křečková

Počet lidí bydlících
na úřadě

Kladno - 4500
Příbram - 1 859
Mladá Boleslav - 1 381
Kolín - 1 266
Kutná Hora - 947
Beroun - 900
Mělník - 862
Nymburk - 715
Rakovník - 600
Benešov - 480

V Příbrami evidují aktuálně dva tisíce lidí, kteří mají nahlášený trvalý pobyt na radnici. Asi tři tisíce lidí, kteří měli, nebo mají pobyt na radnici, dluží městu více než pět milionů korun. „Jde o neuhrazené poplatky za umístění na záchytné stanici, poplatky za komunální odpad a poplatky ze psů. Dále jsou v tom pokuty ochrany a obrany, městské policie, dopravního úřadu, odboru organizačního a vnitřních věcí, odboru životního prostředí a živnostenského úřadu," sdělil mluvčí Příbrami Ondřej Šlechtický.

Každý rok přibude stovka nových lidí

Od roku 2000 město Příbram řeší ročně v průměru asi sto padesát nových obyvatel ohlašovny, správně se tomu říká správní řízení na zrušení pobytu. Největší nárůst byl v letech 2008 a 2012, kdy to bylo kolem dvě stě šedesáti lidí.

V Berouně „bydlí" na radnici kolem devíti set osob. „Největší komplikace je asi v tom, že si naprostá většina těchto lidí nevyzvedává poštu, tedy upomínky a pokuty a zároveň nehradí místní poplatky," řekla mluvčí berounské radnice Pavla Švédová. Počet takových lidí se za posledních pět let zdvojnásobil. Před pěti lety jich bylo necelých pět set.

Na ohlašovně v Rakovníku evidují přibližně šest set osob. Město má problém s komunikací s těmito lidmi. „Valná většina z nich si nevyzvedává poštu a nejsou tak dosažitelní nejen námi, ale ani dalšími subjekty. Dále samozřejmě většina z nich nehradí poplatek za svoz komunálního odpadu a v případě, že si navíc nevyzvedávají ani poštu, je nemůžeme na vzniklý dluh nijak upozornit," uvedla mluvčí radnice v Rakovníku Alida Štulajterová.

Poplatky za komunální odpad od lidí, kteří mají trvalý pobyt na ohlašovně, v Mladé Boleslavi nevyžadují. „Sice neplatí poplatek za komunální odpad, ale za psa například platí. Problémem je, že někteří nenahlásí doručovací adresu, a v tomto případě jim nemůžeme poslat například složenku za psa," podotkla mluvčí boleslavského magistrátu Hana Koišová.

V polovině července bylo na boleslavské radnici zapsáno čtrnáct set lidí. Jde především o lidi, kterým byl zrušený trvalý pobyt, ale také o ty, kteří získali české občanství, ale ještě nemají nahlášený svůj pobyt.

Mají platit za 
odvoz odpadu?

V Kolíně má trvalý pobyt na Karlově náměstí, tedy v sídle městského úřadu, třináct set osob. Velké problémy s těmito lidmi ale prý nemají. „Písemnosti si přebírají buď na původní, nebo korespondenční adrese nebo tam, kde se zdržují. Případně s nimi komunikujeme telefonicky. V několika málo případech zřizujeme opatrovníka, a to pokud jsou osobami neznámého pobytu," uvedla mluvčí Městského úřadu v Kolíně Jiřina Holubová. Příslušný odbor v Kolíně si sice nevede přesnou statistiku, jak stoupá počet lidí na ohlašovně, nicméně jejich počet stoupá.

Každá radnice si vymezí sídlo ohlašovny, které si mohou lidé zapsat jako své trvalé bydliště. Fakticky tam ale nikdo nebydlí. Jsou tam evidováni například lidé, kterým je na základě návrhu oprávněné osoby zrušen údaj o místu trvalého pobytu na adrese ve městě. Dále jsou zde evidovány osoby po ukončení pobytu v cizině nebo po nabytí státního občanství.

„Zrušení údaje o místu trvalého pobytu se děje především kvůli tomu, že rodiče ruší trvalé bydliště svému už dospělému dítěti, vůči kterému nemají vyživovací povinnosti. Je schopno se živit samo a nemá k objektu užívací právo," vysvětlila mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová.

Dále žádají o zrušení trvalého pobytu noví nájemci nebo vlastníci objektů, ti ruší nájemcům nebo vlastníkům předchozím, kteří z nějakého důvodu o vlastnictví nebo o nájem přišli, bydlí jinde a v novém bydlišti se nemohou nebo se nechtějí přihlásit. Může se tak stát i v případě, kdy mají lidé uzavřenou klasickou nájemní smlouvu, nebo si staví vlastní dům, ale ještě si tam nemohou trvalé bydliště nahlásit.

Města nebo obce často využívají nahlášení obyvatel na radnici na přelomu roku. Podle počtu obyvatel se totiž rozhoduje, kolik dostanou do městské kasy. Často se tak stává, že budoucí občané, nebo ti, co stavějí dům, už přehlásí svůj pobyt, aby město na ně dostalo peníze. Největší akci v tomto duchu provedla Jihlava před deseti lety, která zaplatila symbolickou částku lidem, aby se přihlásili do Jihlavy. Díky nim překročili hranici padesáti tisíc obyvatel a získali tak 26 milionů korun v následujícím roce.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

5.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Patronem soutěže se stal Jakub Štáfek Lavi z kultovního seriálu Vyšehrad (na snímku). „Chance je zábavná, odvážná a drzá, stejně jako on,“ řekla mluvčí firmy Markéta Světlíková.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Středoškoláci půjdou volit. Chtějí o zemi rozhodovat

Maturitní třída pražského víceletého gymnázia. Skupina dívek, které letos poprvé půjdou volit, se baví, komu dá hlas. Katka váhá mezi TOP 09 a ODS, Karolína, Vendula a Veronika to hodí Pirátům, Anna topce.

Bývalá ministerská náměstkyně žaluje stát kvůli svému odvolání

Bývalá náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Taie Kolaříková podala žalobu na stát kvůli svému odvolání z funkce. Tvrdí, že ji ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) odvolal v rozporu se služebním zákonem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení