VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na poznávací značku nalepí po kontrole už jen červenou známku

Mladá Boleslav - Červená a zelená známka patřila desítky let ke kontrole vozidel na technické stanici stejně, jako řidičské oprávnění do rukou šoféra. Od první ledna letošního roku už je ale vše jinak. Překvapeni nebyli jen technici, ale také samotní majitelé vozů.

9.2.2015
SDÍLEJ:

ZELENÁ ZNÁMKA za měření emisí už je minulostí. Nyní stačí jen červené označení a protokol.Foto: Hynek Dlouhý

„Z médií jsem trochu věděl, že budou nějaké změny v zákoně. Jako obvykle jsem to ale přešel a neřešil. Počkal jsem, až se s tím setkám v reálné situaci a netrvalo dlouho," usmívá se Bohuslav Voříšek z Mladé Boleslavi, který v polovině tohoto týdne úspěšně absolvoval prohlídku na technické kontrole v jedné z mladoboleslavských stanic se svým fordem.

„Z počátku jsem byl dost překvapený, když jsem dostal jen červenou známku za technický stav vozidla. Pak mi ale vysvětlili, o co jde," dodal Bohuslav Voříšek, který pracuje jako správce informačních systémů.

Jak už jsme naznačili, od začátku roku platí několik změn v zákoně o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. A jednou z nich právě je, že řidiči po absolvování prohlídky nedostanou zelenou známku. Tedy označení, že úspěšně prošli kontrolou měření emisí.

V praxi to pak vypadá tak, že na stanici měření emisí technik v ideálním případě vystaví už jen protokol, který je potom takovou povolenkou na technickou kontrolu vozu.

Pouze červená známka

„Červená známka nově značí splnění podmínek norem jak z hlediska kontroly emisí, tak vyhovujícího technického stavu vozidla," sdělil Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy s tím, že do konce minulého roku bylo běžné, že vozidla získávala ještě obě známky. Zelenou za emise a červenou právě za technický stav. To už je nyní ale minulostí.

Pokud by ale někoho napadlo, že by si jednu povinnost na technické kontrole ušetřil, když za ni vlastně nedostane známku, pak je na omylu. Ministerstvo dopravy stále majitelům vozidel ukládá povinnost absolvovat obě prohlídky. Tedy nejdříve navštívit stanici, kde změří emise, a teprve potom, pokud je vše v pořádku a technik nenašel žádné překážky, postoupit na samotnou kontrolu technického stavu.

„Důvodem pro změnu zákona je odstranění nadbytečných administrativních úkonů. Stanice měření emisí mohou ušetřit i finanční náklady, protože už nemusí nakupovat průkazy, do který se záznamy o emisích prováděly," vysvětlil hlavní princip novinky Tomáš Neřold.

Nyní tedy technici vytisknou pouze protokol o absolvování měření emisí, čímž se prokáže, že vozidlo emisní podmínky splnilo.

Změna k lepšímu?

Provozovatelé technických stanic ale nad změnou ministerstva dopravy, která má podle nich přinést úsporu a méně práce, kroutí hlavou. Přestože to neřekli doslova, mnoho z nich by bylo pravděpodobně nejradši, kdyby vše zůstalo při starém a úřednický šiml měnil věci tam, kde by to mělo daleko větší smysl.

Stanice měření emisí ušetří čas i peníze nevystavováním růžových průkazů, ale stejnou zelenou známku musí stejně nakoupit a nalepit. Ovšem už ne na registrační značku, ale právě na nově zavedený protokol o měření emisí.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
9.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení