Situace na pracovním trhu by se podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Marie Bílkové měla dál zlepšovat. Míra nezaměstnanosti podle ní klesla ve všech sedmasedmdesáti okresech.

„Vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. A není to jen díky sezónním pracím, které jsou v plném proudu, a oživování ekonomiky. Na základě už plně fungujícího monitoringu a dobře nastavené komunikace v regionech se nám daří získávat volná místa do evidence, a zároveň na ně aktivně umísťovat uchazeče o zaměstnání," konstatovala ředitelka úřadu a dodala, že zaměstnavatelé očekávají v následujících několika měsících nárůst nebo stabilizaci zakázek, což by pro nezaměstnané měla být dobrá zpráva.

Ke konci uplynulého měsíce mělnický úřad práce se svými dvěma pobočkami v Neratovicích a v Kralupech nad Vltavou evidoval celkem 5823 lidí bez práce. Na každé volné pracovní místo tak připadalo v průměru téměř čtrnáct uchazečů. Zaměstnání během května našlo 563 lidí. Na sklonku minulého měsíce úřednice v databázi pracovního úřadu evidovaly 432 volných pracovních míst, z nichž bylo nově nahlášeno 201. Z toho mělo šanci na práci dvaatřicet absolventů škol a sedmasedmdesát zdravotně nebo tělesně postižených.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 3055 žen, 262 absolventů škol a mladistvých a téměř dvakrát tolik žadatelů byly osoby s postižením. Z evidence mělnického pracovního úřadu vyplývá, že na částečný úvazek ke konci minulého měsíce pracovalo 485 lidí, z čehož byla většina žen. Na podporu v nezaměstnanosti měla přitom ke konci května nárok jen pětina žadatelů o zaměstnání.

Veřejně prospěšné práce

Obce v regionu stále častěji využívají nezaměstnané, kteří jsou zapojeni v systému veřejně prospěšných prací. Na sklonku uplynulého měsíce jich na Mělnicku působilo 151. Většina pracovníků vykonává práce spojené s úklidem obcí a údržbou veřejné zeleně.

V chráněných dílnách našlo během května uplatnění 109 pracovníků a rekvalifikaci s vidinou snadnějšího získání zaměstnání minulý měsíc absolvovalo osmatřicet lidí. „Nejčastěji volí rekvalifikační kurzy zaměřené na počítačové dovednosti, zdravotní a sociální oblast, masérské a svářečské kurzy, výuku cizích jazyků nebo například i kurzy pro točíře keramiky. Dost lidí chce také získat řidičské oprávnění na nákladní automobil," připomněla mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Mezi zaměstnavateli, kteří v regionu působí, byl v závěru minulého měsíce největší zájem o pracovníky vhodné k ostraze objektů. Takových nabídek bylo rovnou osmašedesát. Zhruba o polovinu méně pracovních pozic nabízely firmy zabývající se přepravou, které sháněly řidiče nákladních automobilů pro tuzemskou i mezinárodní dopravu. Šanci za práci mělo na sklonku května sedmnáct skladníků a zhruba stejně nabídek mohli využít odborníci na obsluhu přesných obráběcích strojů a jejich údržbu. Sháňka byla mezi podniky i o kuchaře, číšníky, pojišťovací poradce a o pracovníky na údržbu zeleně.