Pokud chcete být ale v pátrání úspěšní, zastavte se raději nejdříve u knihovnic. Manifest komunistické strany totiž po několika letech, kdy smutně čekal na své čtenáře, změnil místo. Nyní bdí mimo oči návštěvníků, v depozitáři.

„Svaz komunistů, mezinárodní organizace, která za tehdejších poměrů samozřejmě mohla být jen tajná, pověřila na sjezdu konaném v listopadu 1847 v Londýně podepsané, aby vypracovali zevrubný teoretický a praktický program strany určený pro veřejnost. Tak vznikl tento manifest, jehož rukopis putoval několik týdnů před únorovou revolucí do Londýna k tisku…," píší Karel Marx a Bedřich Engels v předmluvě z roku 1872.

To však není jediný poklad, který se skrývá o několik pater výše než je oddělení pro dospělé čtenáře. Knihovnický výtah z výšin přivezl další dílo, které se zrodilo pod rukama Karla Marxe. Tentokrát třídílný Kapitál.

Kapitál není jednoduché přečíst, ani přestěhovat

Pokud byste si všechny „Kapitály" chtěli odnést domů, mějte na paměti, že musíte mít buď dobře vytrénované „bicáky", nebo silného asistenta. Kapitál není jednoduché přečíst, ani přestěhovat. Každopádně, kapitalistický způsob výroby a distribuce statků, také není zrovna jednoduché téma…

Knihovna v Dolním Bousově o většinu komunistické literatury přišla. „Najdeme zde jen klasickou beletrii vydanou tehdejšími autory před listopadem 1989. Zbytek jsme vytřídili, když jsme se stěhovali do nových prostor a dávali jsme dohromady nový knižní fond," sdělila knihovnice Olga Třísková.

I tak si čtenáři přijdou na své. Strávit příjemné chvíle mohou například u Reportáže psané na oprátce od Julia Fučíka. Základem byly motáky, které autor psal z vězení na Pankráci v roce 1943. Nepřijdou ani o verše Františka Halase či Vladimíra Holana.

Co čtenáři v Dobrovici nechtěli, jelo do sběru

O trochu lepší stopy zbyly ještě v dobrovické knihovně. S hledáním si dala práci vedoucí Růžena Kubínová. Mezi publikacemi, o které čtenáři jeví značný zájem, objevila knihu Jiřího Koukolíka Sám neprojdeš, vydanou v revolučním roce. „Autor popisuje osudy vysokoškoláků zavřených po 17.listopadu 1939 v koncentračních táborech," nastiňuje v zkratce děj.

Tradiční komunistickou literaturu ale před časem také vyřadili. Nebyl o ni zájem, prášilo se na ní a místo bylo potřeba pro nově vydávané „čisté" autory. Zápisy ze sjezdů Komunistické strany Čech byste i zde hledali marně. Možná je ale má někdo z obyvatel. Publikace totiž knihovna nabízela zdarma veřejnosti. Co nechtěli, jelo do sběru.