VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž odevzdal v rámci zbraňové amnestie polní dělo z roku 1948

Kolín - Největší zbraň v rámci zbraňové amnestie zaznamenali policisté z Kolína ve středu, kdy muž přinesl na odbor služby pro zbraně a bezpečnostní polní dělo ráže 85 milimetrů. Dělo bylo české výroby a pravděpodobně je z roku 1948.

17.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Podle mluvčí kolínských policistů je dělo zcela nefunkční. „V současné době bude podrobené balistickým expertízám," přiblížila Petra Potočná, co se s dělem bude dít dále. Dodala však, že následně bude úředně znehodnocené. Až po tom, co budou provedené všechny tyto úkony, bude historické dělo opět vrácené majiteli.

Do současné doby se na území Středočeského kraje jedná o největší zbraň vydanou v rámci zbraňové amnestie. Před tímto dělem lidé v Kolíně odevzdávali jen klasické zbraně. Lišili se tak od jiných míst v republice, kde lidé odevzdávali zbraně něčím netypické, domácí výroby, případně granáty. „Vše byly standardní zbraně, s ničím zvláštním lidé nepřišli," odpověděla na náš dotaz v srpnu Petra Potočná.

Na inspektorát policie, pod jehož působnost spadá kromě Kolínska i Nymbursko a Kutnohorsko, bylo podle Petry Potočné odevzdáno kolem čtyřiceti nelegálně držených zbraní.

Kolínsku se však historicky problémy s nelegálními zbraněmi vyhýbaly. „Žádné problémy s nelegálně drženými zbraněmi zmíněné oddělení nezaznamenalo," uvedla. Jak dále policejní mluvčí řekla, na Kolínsku je zhruba čtyři tisíce legálních držitelů zbraní, převážně pak pistolí.

Amnestie platí do konce roku

Co zbraňová amnestie znamená, to vysvětlila policejní mluvčí. „Při té je možnost beztrestně odevzdat zbraně nebo střelivo, které jejich držitel přechovává bez povolení," řekla Petra Potočná, mluvčí kolínských policistů.

Doba, po kterou lze dobrovolně odevzdat výše zbraně kategorie A, B, C nebo D , jejich hlavní části nebo střelivo, byla zákonodárcem stanovena na období od 1. července 2014 do 31. prosince 2014. „Tyto zbraně a střelivo lze odevzdat kterémukoliv útvaru policie, který o převzetí zbraní nebo střeliva vydá odevzdávajícímu potvrzení," dodala Petra Potočná.

Autor: Lucie Mašínová, Jakub Šťástka

17.10.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení