VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mrtvý z řeky se spoutanýma rukama byl obětí odplaty

Dolní Beřkovice - Jednalo se o násilnou smrt. V tomhle měli středočeští kriminalisté jasno nedlouho poté, co je hrázný 26. března přivolal k Labi v Dolních Beřkovicích na Mělnicku, kde byly v řece nalezeny lidské ostatky. Tohle podezření se ale potvrdilo až policistům.

2.12.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Milan Holakovský

Zaměstnanec povodí pouze tušil, že velký předmět, který zpozoroval ve vodě nedaleko plavební komory, by mohl být tělem člověka.

Spoutané tělo

Ukázalo se, že měl pravdu – přičemž bližší obhlídka ukázala, že tělo je ve stavu nasvědčujícím tomu, že strávilo ve vodě ani měsíc. To Deníku krátce poté, co příslušníci poříčního oddělení vytáhli ostatky na břeh, sdělila mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

Ve chvíli, kdy totožnost zesnulého byla teprve předmětem zkoumání, i následně během vyšetřování ale policejní detektivové zůstávali na informace poměrně skoupí.

Zvěsti, které šířily děsivé podrobnosti o tom, že se jednalo o muže, který měl spoutané ruce, zůstávaly v rovině fám a povídaček. Kriminalisté je nechtěli potvrzovat ani vyvracet – nebo jakkoli komentovat. Nyní už je jasno: nešlo o výmysly.

Násilí kvůli násilí

Teprve v jednací síni Krajského soudu v Praze se pro veřejnost začala skládat mozaika toho, co se na místě odehrálo. Ano, šlo o násilný čin – podle všeho ale vyprovokovaný předchozím násilím.

Verdikt, který shrne náhled trestního senátu na to, co se koncem února u Labe odehrálo, nepadne dřív než v polovině prosince – už nyní je ale jasné, že nešlo o tuctový mord. Byť oběť pachatel skutečně svázal drátem a hodil do řeky.

Mlácení na stavbě

Pachatel a oběť. Oba muži se znali z hospody, do které chodili. Objevily se ale krvavé rozmíšky, když jeden druhému nabídl možnost přivydělat si. Zaměstnal ho na stavbě, kde mu dal práci přidavače. Tam se ale údajně jako hospodský kumpán nechval; naopak: byl náročný šéf – a agresivní. Pokud se něco nepovedlo, nebylo daleko k ráně.

Vyšetřování ukázalo, že pomocník to schytal čímkoli, co bylo zrovna po ruce: násadou od lopaty, vodováhou, kladivem… Nešlo přitom o něco výjimečného. Kvůli tomu, že občas padaly facky, ze stavby utekl jiný dělník; ten se po nemoci do práce nevrátil.

Prostě ruply nervy

V případě muže, kterého docházka na staveniště přivedla až na lavici obžalovaných, takovéhle útoky nezůstaly bez následků. A nešlo jen o podlitiny nebo zhmožděniny. Jednou to bylo zlomené žebro, jindy natržené ucho s poškozením zvukovodu. Pomocník, který útoky snášel, počínání agresora kryl.

Vysvětloval, že k úrazům přišel docela nevinným způsobem: třeba spadl ze stromu nebo se vyboural na kole. Až koncem února se vzepřel – prý poté, co byl zkopán – a připletla se k tomu sekyrka ležící na zemi. Tu přidavač popadl a udeřil. „Povolily mi nervy," vysvětloval, jak to přišlo, že muži, kterého vnímal jako tyrana, opakovaně zasadil tupou stranou sekyrky ránu do týla.

Údery to byly smrtící. Přidavač se pak zbavil těla oběti s použitím pomůcek, které nalezl na stavbě: drátem tělo svázal, odvezl k Labi a vyklopil do řeky. Po měsíci se pak ostatky objevily u zdymadla. Následně kriminalisté zjistili totožnost zemřelého a začali mapovat jeho okolí, čímž se dostali k osobě podezřelého.

Omluvitelné zabití

Třebaže obžalovaný nezastíral, že po smrtících úderech se zachoval nestandardně, vyšetřování zmapovalo všechny souvislosti jeho skutku.

Důsledkem je, že čin není kvalifikován jako vražda – byť každý člověk, který se na bližního rozpřáhne sekyrou, musí počítat s tím, že může nastat smetený následek, a být s ním rozuměn – ale jako mírněji posuzované zabití. Tedy čin z omluvitelné pohnutky vyvolaný předchozím zavrženíhodným jednáním poškozeného. Teprve trestní senát při vynesení verdiktu ale rozhodne, zda se s kvalifikací obžaloby ztotožní.

Druhá kauza z Dolních Beřkovic je zatím otevřenáK nálezu mrtvého muže v Labi u Dolních Beřkovic vyráželi policisté opakovaně. Poprvé koncem března v souvislosti s kauzou, jejíž řešení již dospělo před krajský soud, následně 15. dubna, kdy se u tamějšího zdymadla, nedaleko místa prvního nálezu, našlo další tělo. O něm se – ovšem bez potvrzení ze strany policistů – hovořilo jako o muži bez hlavy. Zprvu se objevily dohady, že by oba případy mohly mít vzájemnou souvislost, to se ale nyní nezdá pravděpodobné. Podle informací Deníku ale kriminalisté prošetřování případu z dubna ještě neukončili.

Přesně po měsíci od nalezení těla středočeská policie informovala o poznatku, že ani při zkoumání nalezených ostatků na pitevně se nepodařilo určit přesnou příčinu smrti. Genetická expertiza ale pomohla k odhalení totožnosti – jednalo se o 41letého cizince, kterého jeho rodina v Polsku pohřešovala již od poloviny loňského roku.

Kriminalisté v souvislosti s řešením případu požádali veřejnost o jakékoli informace k muži původem z Polska jménem Marcin Jaroslaw Bala. Cizinec vyšší postavy s nápadně pihovatou tváří a kaštanovými vlasy s kouty se podle zjištění detektivů u nás v minulosti mohl pohybovat kdekoli; minimálně zřejmě na území Prahy a na Mělnicku. Středočeští kriminalisté zjistili, že byl samotářské či možná spíše přesněji plaché povahy; snažil se vyhledávat kontakt se ženami pomocí internetu.

Autor: Milan Holakovský

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení