VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motorkářská svatba rozburácela nymburské náměstí

Nymburk /VIDEO, FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Sobota 11.45 hodin. Náměstí Přemyslovců, Nymburk. Desítky zvědavců rozmístěných v řadě hloučků se netrpělivě rozhlížejí. Na všech vjezdech do centra hlídkuje vždy jeden strážník. V podloubí radnice se domlouvají poslední formality, třeba jak předat skleničky při slavnostním přípitku.

24.5.2016
SDÍLEJ:
Přehrát

Motorkářská svatba na nymburském náměstíFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

U Morového sloupu je malé dřevěné pódium, k němuž vede vytyčená cestička 
z rohu, směrem od prodejny hraček. V oknech domů dokola náměstí jsou vyloženi jejich obyvatelé, čekající mimořádnou událost.

11.51 hodin: „Já je slyším, už jedou!" vykřikne jakési děcko a všechny pohledy se stočí směrem k příjezdu od Boleslavské třídy. Blíží se zvuk ne nepodobný přicházející bouřce.

11.52 hodin: V čele kolony jede auto se zapřaženým vozíkem. Na něm leží kameraman a jeho pomocníci. Oko kamery míří na kolonu za ně. Lehký opar výfukových plynů a bouřka dorazila na náměstí. Úmyslné túrování motorů na znamenání, že už jsou tady. Nekonečný proud motocyklů všech značek a barev. Účastníci motorkářské svatby jsou v centru města.

11.54 hodin: Z okna radnice rovnající se šiky motocyklů připomínají situaci před startem nějakého závodu. Jenže na nymburském náměstí se motorky vzorně řadí kolem připravené cestičky k pódiu u sloupu. Desítky foťáků a telefonů blýskají, v davu je vidět i několik kamer. Ženich s nevěstou možná trochu překvapivě nemají motorkářské kombinézy, ale tradiční oblek a bílé šaty.

11.59 hodin: Nevěsta s ženichem prochází špalírem, přátelé vedou jejich motocykly. Jak se ukáže, ten mířící na pódium patří nevěstě. Nablýskaná černomodrá Suzuki. Za ní dva mladí lidé, kteří se už za několik minut stanou z motorkářských přátel motorkářskými manžely.

Oddávající na babetě

12.03 hodin: Špalírem projíždí další motocykl, ovšem odlišného stáří i kubatury. Na babetě rok výroby 1983 přijíždí oddávající, radní Zdeněk Vocásek. Na sobě dlouhý kožený kabát přinejmenším z dob válečných, na hlavě historickou helmu kokos. Pod pódiem parkuje, vytahuje obří lano se zámkem a svůj stroj před zraky usmívajících se motorkářů 
v moderních jezdeckých soupravách zamyká. V klidu si sundává kabát i helmu a v obleku vystupuje na připravené pódium. V ruce desky se slavnostním proslovem.

12.07 hodin: Stroje na náměstí utichly. Ivana Myslivečková z kanceláře starosty města přistupuje k mikrofonu a seznamuje oddávajícího 
s budoucími novomanžely. Pakliže někdo doposud neznal příjmení obou hlavních aktérů, pak v tuto chvíli mu došlo, že se jejich příjmení po sňatku příliš nezmění. Vlastně jen o jedno písmeno. Pavel Říha a Lucie Kříhová. Po svatbě prostě Říhovi.

12.10 hodin: Oddávající Zdeněk Vocásek se ujímá slova. Jeho proslov je plný motorkářských příměrů. Několikrát je přerušen aplausem davu. „Ať vám na vašich společných cestách dopravní policisté jen mávají!" Ohlušující potlesk. Pak dochází na očekávané dotazy, zda si jeden druhého bere dobrovolně.

12:12 hodin: „Co mám říct?" obrací se ženich do davu motorkářů a vyzývá k mohutné reakci. Jeho „ano" pak zaniká v bouřícím davu. „Ale já jsem to slyšel," doplňuje oddávající a obrací se k nevěstě. „No tak asi ano. Ano," říká s poťouchlým úsměvem Lucie a záhy se z Kříhové stává Říhová. Motorky znovu startují a túrování oznamuje celému světu, že svatební dílo je dovršeno.

Místo prstenů náramky

12:15 hodin: A pak prsteny? Ale kdepak. Motorkářský pár si předává svatební náramky, které ovšem předtím musí nalézt v útrobách motocyklu stojícího na pódiu. Pak mohutné dvojité novomanželské políbení. Svatební protokol se podepisuje…no ano, na nádrži objemného motocyklu.

12.26 hodin: Sklenky na přípitek jsou nalité a na tácu podle domluvy. I s tmavou tekutinou. „My jsme ale měli připravený nealko," trochu zaprotestuje nevěsta. „Stačí jen symbolicky, to zvládnete," usmívá se radniční úřednice. Novomanželé po přiťuknutí pak do sebe symbolicky obrátí celou sklenku.

12.32 hodin: Oddávající Zdeněk Vocásek odemyká svůj stroj a opouští dějiště. Motorkáři se hrnou s gratulacemi 
k novomanželům. Motomravenistě ještě pár minut baví zvědavce v centru města.

Čtěte také: Tradiční sraz motorkářů: silné stroje uhranuly Poděbrady

Autor: Miroslav Jilemnický

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

20 metrů vysoká rozhledna s 98 schody má tvar trojbokého jehlanu. Vytvořena bude z přírodního dřeva, a to z akátu, dubu a modřínu. Konstrukci doplní ocelové prvky.

KRÁTCE: Doubravka vyroste do konce září

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kde rodit? Dilema i pro Pražanky

Praha - Některým středočeským nemocnicím podstatně přibývají klientky z Prahy. Na druhou stranu jsou i velké pražské nemocnice cílem pro mnoho rodiček ze Středočeského kraje.

Pražská zoo se loučila s lachtanem Mamutem. Návštěvníkům představila jeho brášku

Praha /VIDEO/ - V pondělí měli návštěvníci Zoo Praha jednu z posledních příležitostí spatřit lachtana Mamuta, který v nejbližších dnech poputuje do nového domova v Německu. Jeho místo v expozici zaujme mládě, které se narodilo 26. května a lidé jej od tohoto pondělí mohou pravidelně vídat v bazénu v určený čas.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení