Dívka, která ještě před pár měsíci netušila, že její předkové byli Židé. Pak našla deník svého dědečka, v němž se dozvěděla 
o hrůzách, které kvůli svému původu během druhé světové války vytrpěl.

To je jen jeden z desítek příběhů, které nabízí výstava Zmizelí sousedé – pocta dětským obětem holocaustu. Ta je instalována na druhém stupni Základní školy v Městci Králové 
a po domluvě je až do 
16. března přístupná i veřejnosti.

Na výstavních panelech jsou příběhy z různých koutů republiky, nejčastěji však ze středních Čech. „Našim deváťákům se ta myšlenka zalíbila 
a v tuto chvíli pátrají po židovských rodinách a jejich osudech v Městci Králové. Chtějí také svůj panel do putovní výstavy připojit,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Míčová.

Při prezentaci výstavy bylo vidět, jak mají nejstarší školáci osudy svých vrstevníků 
z válečných dob nastudované 
a jak některé také prožívají. „Výstava je složená výhradně 
z prací žáků základních 
a středních škol. Je nejen připomínkou holocaustu samotného. Ale také připomíná, že holocaust se týkal nejen Židů, ale také Slovanů, Romů, či třeba homosexuálů,“ poznamenala jedna ze školaček.

Učit dějiny 20. století se nebojíme, říká koordinátorka projektu

Hana Míčová, učitelka dějepisu a koordinátorka projektu Zmizelí sousedé říká, že ji zájem některých deváťáků příjemně překvapil. „Zvláště ti, kteří jsou jasnými studijními typy, se toho opravdu chytili,“ pochvaluje si pedagožka.

Naznačovala jste při slavnostním zahájení výstavy, že i městečtí školáci začali pátrat…
Ano, všichni víme, že 
i v Městci žily židovské rodiny. Někteří žáci momentálně na tom pracují a  během maximálně několika týdnů by měli mít výsledky.

Bude výsledkem podobný výstavní panel, jakých ve škole je nyní několik instalováno?
Rádi by k něčemu takovému dospěli. Uvidíme, zda vznikne takový panel, který by byl například natrvalo nainstalován ve škole nebo se dokonce stal součástí této výstavy. Ta má v tuto chvíli tři podoby, ve kterých putuje nejen po českých městech. Do projektu se už zapojilo přes stovku škol.

Čím to, že to některé žáky opravdu tak chytlo?
Ty osudy jsou silné. Ale ještě jednu věc bych možná zdůraznila. Velmi často se diskutuje, a to i v médiích o tom, že se na řadě škol bojí nebo vyhýbají vyučování dějin 20. století. Já bych ráda na tomto příkladu ukázala, že my se toho opravdu nebojíme.

CO JE TO PROJEKT ZMIZELÍ SOUSEDÉ

Projekt Židovského muzea v Praze s názvem „Zmizelí sousedé“ vybízí mladé lidi (ve věku 12-18 let) k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Jde o samostatný literárně – dokumentační projekt, který byl oficiálně vyhlášen pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky v rámci Konference Fenomén holocaust Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1999. Je zároveň výzvou 
k setkání s poslední generací svědků událostí holocaustu, zejména k vyhledání jeho obětí. Jeho výstupy jsou v první fázi centrální (výstava Zmizelí sousedé, sborník), v další fázi od roku 2003 pod názvem Pocta dětským obětem holocaustu převážně místní – výstavy, webové stránky, videodokumentace atd. Do roku 2003 tak vzniklo 12 panelů, které putují v šesti kopiích po Čechách a Slovensku. Od roku 2004 panely vytvářejí jednotlivé školy jako reprezentační výstup svého dlouhodobého projektu. V anglické verzi jsou práce prezentované v zahraničí. Více informací na www.zmizeli-sousede.cz.