VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt Zmizelí sousedé věnovaný dětským obětem holocaustu zahájili v Městci

Městec Králové - Městečtí školáci se snaží zapojit do putovní výstavy vlastním panelem o zmizelých rodinách Židů v Městci Králové a okolí.

6.3.2012
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Zahájení výstavy Zmizelí sousedé v Městci KrálovéFoto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Dívka, která ještě před pár měsíci netušila, že její předkové byli Židé. Pak našla deník svého dědečka, v němž se dozvěděla 
o hrůzách, které kvůli svému původu během druhé světové války vytrpěl.

To je jen jeden z desítek příběhů, které nabízí výstava Zmizelí sousedé – pocta dětským obětem holocaustu. Ta je instalována na druhém stupni Základní školy v Městci Králové 
a po domluvě je až do 
16. března přístupná i veřejnosti.

Na výstavních panelech jsou příběhy z různých koutů republiky, nejčastěji však ze středních Čech. „Našim deváťákům se ta myšlenka zalíbila 
a v tuto chvíli pátrají po židovských rodinách a jejich osudech v Městci Králové. Chtějí také svůj panel do putovní výstavy připojit,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Míčová.

Při prezentaci výstavy bylo vidět, jak mají nejstarší školáci osudy svých vrstevníků 
z válečných dob nastudované 
a jak některé také prožívají. „Výstava je složená výhradně 
z prací žáků základních 
a středních škol. Je nejen připomínkou holocaustu samotného. Ale také připomíná, že holocaust se týkal nejen Židů, ale také Slovanů, Romů, či třeba homosexuálů,“ poznamenala jedna ze školaček.

Učit dějiny 20. století se nebojíme, říká koordinátorka projektu

Hana Míčová, učitelka dějepisu a koordinátorka projektu Zmizelí sousedé říká, že ji zájem některých deváťáků příjemně překvapil. „Zvláště ti, kteří jsou jasnými studijními typy, se toho opravdu chytili,“ pochvaluje si pedagožka.

Naznačovala jste při slavnostním zahájení výstavy, že i městečtí školáci začali pátrat…
Ano, všichni víme, že 
i v Městci žily židovské rodiny. Někteří žáci momentálně na tom pracují a  během maximálně několika týdnů by měli mít výsledky.

Bude výsledkem podobný výstavní panel, jakých ve škole je nyní několik instalováno?
Rádi by k něčemu takovému dospěli. Uvidíme, zda vznikne takový panel, který by byl například natrvalo nainstalován ve škole nebo se dokonce stal součástí této výstavy. Ta má v tuto chvíli tři podoby, ve kterých putuje nejen po českých městech. Do projektu se už zapojilo přes stovku škol.

Čím to, že to některé žáky opravdu tak chytlo?
Ty osudy jsou silné. Ale ještě jednu věc bych možná zdůraznila. Velmi často se diskutuje, a to i v médiích o tom, že se na řadě škol bojí nebo vyhýbají vyučování dějin 20. století. Já bych ráda na tomto příkladu ukázala, že my se toho opravdu nebojíme.

CO JE TO PROJEKT ZMIZELÍ SOUSEDÉ

Projekt Židovského muzea v Praze s názvem „Zmizelí sousedé“ vybízí mladé lidi (ve věku 12-18 let) k pátrání po sousedech, kteří z jejich nejbližšího okolí zmizeli převážně v období 2. světové války. Jde o samostatný literárně – dokumentační projekt, který byl oficiálně vyhlášen pod záštitou Kanceláře prezidenta republiky v rámci Konference Fenomén holocaust Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1999. Je zároveň výzvou 
k setkání s poslední generací svědků událostí holocaustu, zejména k vyhledání jeho obětí. Jeho výstupy jsou v první fázi centrální (výstava Zmizelí sousedé, sborník), v další fázi od roku 2003 pod názvem Pocta dětským obětem holocaustu převážně místní – výstavy, webové stránky, videodokumentace atd. Do roku 2003 tak vzniklo 12 panelů, které putují v šesti kopiích po Čechách a Slovensku. Od roku 2004 panely vytvářejí jednotlivé školy jako reprezentační výstup svého dlouhodobého projektu. V anglické verzi jsou práce prezentované v zahraničí. Více informací na www.zmizeli-sousede.cz.

Autor: Miroslav Jilemnický

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení