V případě, že projde schvalovacím procesem zákon o církevních restitucích, bude stát nucen předat bájnou horu katolické církvi. Té lesní pozemky na Malém a Velkém Blaníku patřily před přelomovým rokem 1948. „V katastrálním území Louňovic se jedná o lesní pozemky o výměře zhruba pěti set hektarů," řekl Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR.

Obyvatelé Louňovic z toho nijak nadšeni nejdou. Část příjmu do pokladny městyse a živnostníků plyne i z turistického ruchu. Ročně totiž Velký Blaník a jeho okolí navštíví tisíce turistů. Louňovičtí čekají, co s horou bude dál a hlavně, co bude s rozhlednou, která patří městysu.

„Chceme mít i nadále rozhlednu funkční, pokusíme se dohodnout s církví," uvedla starostka městyse Růžena Kučerová s tím, že církev by měla prokázat, že jim Blaník patřil.

Oba Blaníky leží v Chráněné krajinné oblasti Blaník. Podle mluvčího ministerstva životního prostředí Matyáše Vitíka nesmí vlastníci pozemků v CHKO například stavět budovy či těžit nerosty, ale mohou bez potíží lesy například prodat. Do budoucna by tak hrozilo nebezpečí, že nový vlastník Blaníka by po zápisu do katastru nemovitostí mohl horu opředenou pověstmi zpeněžit nebo převést na jiného vlastníka, a z toho mají lidé obavy.

Destinaci si oblíbil i prezident České republiky Václav Klaus. Přímo z vrcholu Blaníka mohly o silvestrovské půlnoci 31. prosince 2004 miliony lidí v televizi sledovat prezidentovu zdravici a přípitek českým pivem ke ze vstupu země do EU.

Svůj dluh vůči Blaníku přiznala při autogramiádě své knihy v benešovském Knihkupectví Daniela také další známá osobnost - Pavel Pafko. Chirurg, který zachránil operací plic prezidenta Václava Havla po podepsání své knihy přiznal:

„Na Blaníku jsem nikdy nebyl. Ale nyní se bojím, aby ten kopec nedostal nějaký soukromník. Hrozí to kromě Blaníku také Řípu. Ty mají přejít do soukromých rukou. Na jednu stranu chápu, že tam jsou pozemky, že je tam půda, les, ale na druhou stranu je to bájná hora českého národa. Bylo by opravdu velice zvláštní, kdyby soukromník tyto pozemky třeba oplotil. To si vůbec nedovedu představit. Budu asi muset spěchat, abych se tam podíval, dokud horu spravuje stát," řekl.

Podle vyjádření katolické církve se však lidé obávají zbytečně. „Neumím si představit, že bychom něco měnili na dosavadním fungování," tvrdí ekonom pražského arcibiskupství Karel Štícha.

O dalším osudu Blaníku rozhodnou poslanci v červnu. To je na programu jednání Sněmovny zákon o církevních restitucích.

Karel Chlumec