VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Louky u Choťánek jsou novou přírodní památkou

Nymbursko - Choťánky, Kluk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou. V katastrech těchto obcí a města na Nymbursku se rozkládá území mající téměř 142 hektarů. Bažiny a podmáčená místa skýtají úkryt řadě druhů vzácných rostlin a živočichů. Toto území vyhlásil krajský úřad přírodní památkou od 1. února.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Modrásek rozchodníkový (Scolitantides orion) Foto: M.Vojtíšek

Podle Luboše Vaňka z Ekocentra Huslík se jedná o tři zásadní území. První začíná kousek za nově postaveným ekocentrem a pro návštěvníky je ideální navštívit přímo toto centrum, kde se dozví podrobnosti o jednotlivých místech i ty lokality, které jsou například k procházce vhodné.

„Druhým místem je takzvaný Rybník, který se nachází na trase mezi Choťánkami a soutokem Labe s Cidlinou. Ten je však momentálně silně zarostlý," upozornil Vaněk. Třetím chráněným místem jsou louky za poděbradskou částí Kluk. „Ty jsou chráněny především kvůli výskytu vzácného modráska. Chvíli je někdo sekal 
a staral se o to, teď už je to opět horší," řekl Vaněk.

Jak už bylo naznačeno, pro případnou návštěvu nové přírodní památky je vhodné zastavit se nejprve v Ekocentru na Huslíku, kde zájemci získají potřebné informace 
a místní ekologové dokážou zájemce správně nasměrovat.

Biotop pro škálu organismů

Nařízení kraje o zřízení přírodní památky Louky 
u Choťánek vydala Rada Středočeského kraje v pondělí 
1. února. Celková rozloha vyhlašované přírodní památky činí 141,7 hektaru. Předmětem ochrany je mozaika přírodovědně cenných lučních společenstev se zbytky vodních a mokřadních společenstev, vyvinutých 
v široké říční nivě řeky Labe.

„Lokalita je doplněna stromořadími a starými solitérními dřevinami, které jsou významným biotopem pro škálu organismů, zejména pak ptáků a vzácného hmyzu. Zachovalo se zde přibližně deset hektarů kvalitních lučních biotopů. U zbývající rozlohy luk již došlo k určité degradaci," konstatoval Marek Semerád, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Druhová pestrost rostlin i zvířat

Na území nové přírodní památky Louky u Choťánek se vyskytuje řada vzácných ohrožených druhů rostlin 
a zvířat vázaných na bažinné a podmáčené ekosystémy.

„Ze zajímavých rostlin se tu vyskytují například hrachor bahenní, česnek hranatý, pryšec bahenní, žebratka bahenní, šišák hrálovitý a český endemit kostival český. Spatřit tu můžete i vzácného brouka kozlíčka vrbového. 
A pravidelně tu hnízdí atraktivní pěvci lejsek bělokrký a moudivláček lužní, který umí vytvářet nádherná splétaná hnízda podobně jako afričtí snovači," uvedl náměstek Marek Semerád.

Středočeský kraj vyhlásil novou přírodní památku Louky u Choťánek také z toho důvodu, že mokřady a vlhké louky patří k nejohroženějším biotopům v Evropě. „Podklady pro vyhlášení uvedené přírodní památky pořídil Středočeský kraj také díky prostředkům z Operačního programu životní prostředí," doplnila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

Čtěte také: Milovicko navrhují ochranáři jako národní přírodní památku

Autor: Miroslav Jilemnický

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Indický film vznikal v Praze
DOTYK.CZ

Praha různýma očima - jako dějiště bollywoodského snímku i v díle ruského poety

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) příští týden absolvuje další dvě bilanční schůzky s ministry, při kterých v závěru volebního období rekapituluje splněné a nesplněné části vládního programového prohlášení. V pondělí bude jednat s ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD), v úterý s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO). Sdělil to dnes tiskový odbor Úřadu vlády.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení