VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letiště zamítlo dvě stížnosti kvůli novým kontrolám zavazadel

Praha - Pražské letiště eviduje dvě stížnosti na poškození zavazadel v souvislosti s nově zahájenými kontrolami přítomnosti výbušnin v odbavovaných zavazadlech. Obě ale vyhodnotilo jako neoprávněné. Řekl mluvčí letiště Michal Řehořek.

16.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Kontrola zavazadel na pražském letišti. Foto: ČTK

Kontrolu zavazadel před jejich uložením v letadlech zahájilo letiště 15. května, od kdy mohou bezpečnostní pracovníci otevírat namátkou vybraná zavazadla cestujících.

Ztracený zámek a rozlitá lahev

V prvním případě si cestující stěžovala na chybějící zámek na zavazadle. Mělo přitom jít o takzvaný TSI zámek, který bezpečnostní pracovníci letiště mohou odemknout speciálním klíčem bez jeho poškození a který letiště k zabezpečení zavazadel doporučuje. Podle Řehořka ale toto konkrétní zavazadlo na kontrole vůbec nebylo a zámek zřejmě upadl při manipulaci se zavazadlem při nakládání nebo vykládání z letadla.

Stejný důvod letiště předpokládá i ve druhém případě, kdy si cestující stěžoval na rozlití láhve s tekutinou do zavazadla. Podle kamerového záznamu z kontroly je ale zřejmé, že zavazadlo bylo během kontroly a po ní v pořádku, uvedl mluvčí. Lahev s tekutinou se tak musela poškodit při jiné příležitosti. Oběma cestujícím proto letiště doporučilo předat stížnost leteckým společnostem.

Denně se kontrolují desítky zavazadel

Denně letiště zkontroluje desítky zavazadel, přesné množství ale Letiště Praha z bezpečnostních důvodů neuvádí. Podobné kontroly jsou běžné například v USA nebo Německu a letiště si od nich slibuje zvýšení bezpečnosti cestujících. Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer.

Poškození se hlásí v cílové destinaci

Cestující letící z Prahy se o rozsahu případného poškození zavazadla dozví z přiloženého protokolu o kontrole, kde také najde informace k reklamačnímu postupu a kam se obrátit v případě dotazů. Obecně platí, že má poškození zavazadla ohlásit na oddělení reklamací v cílové destinaci. Reklamační žádost ale může být podána i zpětně do sedmi dnů prostřednictvím formuláře leteckému dopravci. Tyto dokumenty jsou umístěny na internetových stránkách konkrétních dopravců.

Autor: ČTK

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Bělohlávek.

Bělohlávka v ČF zastoupí dirigenti Altrichter, Hrůša a Netopil

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Ostatky Horákové jsou 67 let po její popravě stále neznámo kde

Praha - Ani 67 let po justiční vraždě právničky Milady Horákové není zřejmé, jak komunistický režim naložil s jejími ostatky. 

Záchranáři nově sídlí v Radotíně. Na řadě jsou Ruzyně a Strašnice

Praha – Nové prostory v areálu hasičské stanice v Radotíně, kam přestěhovali svou výjezdovou základnu z průmyslového objektu v nedalekých Lahovicích stojícím na území ohroženém povodní, otevřeli v úterý pražští záchranáři.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Praha změní plány, aby mohla dostat vlaky pod zem

Praha - Hlavní město musí změnit územně plánovací dokumentaci, aby v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem bylo možno zahloubit budoucí novou podobu železnice do Kladna s odbočkou na Letiště Václava Havla Praha (a vyhovět tak zásadnímu požadavku Prahy 6).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies