VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Legionáři na střelnici v Družci stříleli již po sedmé

Družec /FOTOGALERIE/ - Členové Československé obce legionářské Kladno si přijeli do Družce zastřílet na počest válečné veteránky Vandy Biněvské a zároveň si připomenout 100. výročí bitvy u Zborova. Nad 7. ročníkem střelecké soutěže, která se konala uplynulý pátek, převzala záštitu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná - Jermanová, což nás velmi potěšilo.

25.6.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Legionáři na střelnici v Družci stříleli již po sedmé.Foto: Jiří Skála

Před zahájením soutěže předsedkyně Československé obce legionářské Kladno (ČsOL) Eva Armeanová přivítala všechny členy ČsOL a hosty, senátora Jiřího Dienstbiera, starostu obce Družce Zdeněka Kofenta, představila sestru Vandy Biněvské, válečnou veteránku Věru Holubevu a nejstarší účastníky devadesátiletého Stanislava Husu, syna ruského legionáře a Jiřího Železného, který oslaví v krátké době rovněž 90. narozeniny. Oba jsou členy ČsOL Praha 6. Stanislav Husa měl s sebou členskou legionářskou legitimaci, která byla vystavena už v roce 1947.

Letošní ročník se vyznačoval nejvyšší účastí, na střelnici se sešlo dvaačtyřicet střelců. Před zahájením střeleb ze samopalu vzor 58 byla připomenuta památka padlých u Zborova. Akce Svíčky za padlé u Zborova se bude konat 2. července v 18 hodin. Svíčky se budou zapalovat ve městech a obcích, které se k akci připojí. Budou hořet za padlé legionáře u Zborova i za vojáky rakousko-uherské armády, kteří v této bitvě zahynuli. Dle seznamu ztrát Čs. střelecké brigády vyplývá, že padlo 173 dobrovolců, 29 jich zemřelo na následky zranění a 32 je nezvěstných. V Kladně budou zapáleny svíčky u pomníku obětí 1. světové války na náměstí Svobody za 3 legionáře a to Otakara Strnada, Roberta Kučeru a Václava Grüma. V Lánech za Jana Mikuláše Macha před budovu Muzea T. G. M., v Jedomělicích za Karla Vladimíra Plachého před jeho rodným domem, kde je umístěna pamětní deska a v Bílichově za Jaroslava Dimitrije Průšu u jeho pomníku.

„Střelby provázela dobrá nálada a odhodlání nastřílet co nejvíce bodů. Naštěstí nám přálo počasí, nebylo tak úmorné vedro jako předchozí dny. Tak jako každý rok byly utvořeny dvojice a skupina rozhodčích. Tato funkce byla svěřena zkušenému Pavlu Zajícovi a pomáhali také bratři Jan a Milan Šubrtovi. Průběžné výsledky napovídaly, že konkurence je vysoká a na vítězství dosáhnou jen ti nejlepší," řekla Eva Armeanová, předsedkyně Československé obce legionářské Kladno.

Jak to letos dopadlo?

V kategorii mužů si 1. místo vystřílel Jan Šubrt s 99 body, jen o vlásek mu nevyšla stovka. Na 2. místě se umístil Ivan Holeček s 98 body a 3. místo patřilo Pavlu Vaňkovi s 97 body. V kategorii žen se na 1. místě umístila Jitka Lenková s 99 body, na 2. místě Anna Vaňková s 92 body a 3. místo si vystřílela Vlasta Kylichová se 70 body. Střílela vícekrát, ale na dobré umístění nikdy nedosáhla. Letos se v ní zřejmě probudila legionářská krev a odvaha dcery ruského legionáře Jana Bohuslava Kozelky. Slavnostnímu vyhodnocení předcházela gratulace Vlastě Kylichové, která v květnu oslavila 75. narozeniny a krásné 3. místo ji moc potěšilo. V kategorii muži hosté se na 1. místě umístil Bořivoj Klečka s 97 body, 2. místo si vystřílel Zdeněk Kofent s 91 body a 3. místo patřilo Jiřímu Skálovi s devadesáti body.

Předsedkyně ČsOL poblahopřála oceněným střelcům a střelkyním, předala diplomy a odměny. Předala také knihu Největší vojevůdci v české historii, jejíž spoluautorkou je naše členka Jitka Lenková. Knihu dostal také senátor Jiří Dienstbier, Stanislav Husa, Jiří Železný a Věra Holubeva. Všichni účastníci 7. ročníku střelecké soutěže převzali Pamětní list, na kterém je fotografie osmnáctileté Vandy s ostřelovací puškou. Fotografie pochází z března roku 1943. Pamětní list je podepsán předsedkyní ČsOL Evou Armeanovou a starostou obce Družce Zděnkem Kofentem.

Na závěr Věra Holubeva poděkovala za celou rodinu Vandy Biněvské. Vanda se jako velmi mladá zapojila do bojů již u Sokolova a byla připravena bojovat proti fašismu až do vítězného konce a to i za cenu ztráty vlastního života. Předsedkyni ČsOL předala jako výraz poděkování kytici a bonbonieru.

„Poděkování patří paní hejtmance Jaroslavě Pokorné - Jermanové za poskytnutí záruky, ale také za dotaci z fondu hejtmanky Středočeského kraje, dále Ministerstvu obrany, starostovi obce Družce za jeho vstřícnost i podporu, majiteli střelnice Václavu Staňkovi a jeho kolegovi za odborný dohled a instrukce, Jitce Lenkové za darované knihy a členům ČsOL Kladno, kteří pomáhali při organizaci střeleb. Všichni se již těšíme na 8. ročník této oblíbené soutěže," uzavírá předsedkyně Eva Armeanová.

Autor: Redakce

25.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení