V průběhu vleklých soudních jednání, která trvají až několik let, pohledávky rostou. Třiapadesát neplatičů v klasickém bytovém fondu má vůči městu nevyřízené účty za 3,9 milionu korun.

„Nejvyšší částka činí 362 tisíc korun," poznamenal místostarosta Sedlčan Miroslav Hölzel. V tomto konkrétním případě si nedělá iluze, že peníze městu na účet přistanou. „Jde o ženu s pěti dětmi. I když jsme vše dali k soudu a došlo k exekučnímu řízení a vystěhování neplatičky, dluh zůstal, protože není z čeho brát," vysvětlil.

Připomněl, že vyklizení je možné nařídit až s přivolením soudu a ten vždy nebývá na straně poškozeného. Doložil to na případu neplatičky, která měla opustit byt 2+1. Soud ale přihlédl k tomu, že má dvě děti a rozhodl v její prospěch. Se zaplacením dluhu 307 tisíc prý nelze ani příliš počítat ani u manželského páru, který byl soudně vystěhován z bytu do přístřeší. „Žena nepracuje, a není žádný majetek, který by šlo exekučně zabavit," konstatoval.

Účetní odpisy

Podle odhadu místostarosty je z pěti milionů asi polovina nevymahatelná. „Často to bývá proto, že dlužník zemřel a neexistují dědici, kteří by převzali i závazky," podotkl. Za typický případ z praxe, který dozrál do stádiu účetního odpisu, je dluh nemajetného muže, který až do své smrti neuhradil městu 338 tisíc a po skončení dědického řízení je jasné, že pohledávku nejde ani teoreticky po někom vymáhat.

„V podobných případech je zbytečné dluh účetně další roky evidovat. Zastupitelé mají ze zákona možnost rozhodnout o odpisu dluhu," uvedl Hölzel. Potvrdil, že u kauz, kde byly uplatněny všechny právní cesty, půjdou ještě letos do zastupitelstva návrhy na odepsání. „Bude se jednat o částku v řádu statisíců," připustil místostarosta.

Na neuhrazené pětimilionové částce za bydlení a služby má lví podíl také 33 lidí z městské ubytovny ve Strojírenské ulici. Jejich nevyřízený účet vůči městu je 1,25 milionu korun. Nejvyšší nezaplacená částka je 122 tisíc korun a vymahatelnost je velmi obtížná.

Marie Břeňová