Vedení města čelí v posledních týdnech kritice, že místo toho, aby vyvolalo debatu nad prodejem části pozemku vedle Kulturního centra Rakovník a veřejnost informovalo, seběhlo se vše podezřele rychle.

Přitom právě vedení rakovnické radnice před časem, kdy se stavělo obchodní centrum u autobusového nádraží, tvrdilo a deklarovalo, že nechce jednat jako předchozí vedení radnice, že o všem důležitém by měli být obyvatelé Rakovníka informováni.

První příležitost přitom rakovnická radnice naprosto propásla. „Deklarovali jste debaty s občany u kulatých stolů, myslím, že k tomu byla příležitost. Kdy jindy," kritizoval vedení radnice opoziční zastupitel Luděk Štíbr (ODS).

Pro příště chce podle místostarosty Rakovníka Miroslava Samaše (ANO) vedení radnice s občany diskutovat. „Poučil jsem se tím, jak se rozvášnila debata ohledně prodeje části pozemku v proluce vedle kulturního centra," nechal se slyšet na tiskové konferenci místostarosta města.

„Chceme nyní vytipovat městské pozemky, které jsou dlouhodobě nevyužívané, následně je zveřejnit, aby se občané města vyjádřili, jestli na pozemku chtějí něco vybudovat, či jej prodat. Pozemků není ve městě rozhodně málo. Ale jak říkám, z tohoto jsem se poučil a chtěl bych debaty realizovat," doplnil.

Řada spekulací

Prodej části pozemku vyvolal celou řadu spekulací. Způsob prodeje části pozemku vedle Kulturního centra Rakovník se nelíbí nejen opozičním politikům, ale také některým Rakovničanům. Ti pak dorazili diskutovat se zastupiteli na mimořádné zasedání rakovnických zastupitelů v polovině měsíce ledna.

Jak jsme vás již několikrát informovali, prodej části pozemku prošel zastupitelstvem jen díky hlasu exstarosty města Zdeňka Nejdla (ODS). Člen rakovnické koalice Václav Čermák (zvolen za Rakovník v pohybu) se hlasování zdržel.

„Už při projednávání na radě města jsem se zdržel. Jedná se podle mne o strategický pozemek, město si jej mohlo ponechat do budoucna, prodat se může kdykoliv. Částka tři miliony není takový zásadní obnos peněz pro město," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Václav Čermák. Nyní věří, že se záměr podaří a investice lokalitě prospěje a nová nemovitost do lokality zapadne.

„Nenašel jsem nic, co by realizaci projektu bránilo," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl a pokračoval: „Ví někdo o investorovi, který by chtěl v této lokalitě něco vybudovat a za lepších podmínek? Není příliš těch, kdo by chtěl takovýto investiční záměr podstoupit. Jedná se o proluku, která si rozhodně zaslouží zastavět. Sice dojde ke snížení parkovacích míst, ovšem parkoviště je, popravdě řečeno, málo využívané."

Kritika občanů

Podle některých Rakovničanů zde vznikne nová nemovitost protiprávně. Navíc vzhledem ke strategické poloze měla být cena daleko vyšší, ale hlavně se mělo s prodejem počkat. „Prodat takovýto cenný pozemek za tři miliony korun je na odvolání vedení města," řekl podnikatel Petr Svoboda.

Rakovničanka Anna Jakubská se pak pozastavila právě nad rychlostí, se kterou k prodání části pozemku došlo, ale zároveň poukázala, že výstavba výše zmiňované nemovitosti bude protiprávní. Důvod? Na pozemek je uvalena stavební uzávěra. „Stavební uzávěra na tuto lokalitu z roku 1989 existuje a ještě v roce 1994 byla fyzicky na úřadu. Zda tam je i nyní, nevím," řekla Jakubská.

Zatímco ona si za svým tvrzením o existenci této uzávěry stojí, starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD) toto vyvrací. „Ani ve státním oblastním archivu a ani v tom městském jsme nic nenašli. Stavební uzávěra není ani v územním plánu z roku 2006," reagoval starosta Pavel Jenšovský.

Anna Jakubská pak napadla také argumentaci vedení radnice, že s příchodem vojáků se další bytové jednotky ve městě hodí. „Vždyť v Rakovníku je přetlak bytů. Místo parkovacího domu, který zde mohl vzniknout, se postaví takovýto dům, který tu bude dalších sto let," zlobila se Anna Jakubská.

„Že by v Rakovníku byl přetlak volných bytů, jsem si nevšiml. A parkovací dům v této lokalitě nepovoluje územní plán města," informoval Pavel Jenšovský.

Špatný trh s byty

„Ve městě je špatný trh s byty, a to hlavně kvůli ceně, která je vysoká. Lidé jdou raději bydlet do okolních obcí, například do Lubné, Senomat, staví se hodně i v Zavidově. To, že se zde postaví dům s byty, je dobré a je správné takovýto záměr podpořit. Měl jsem při rozhodování informací dost a věřím, že se to povede," nechal se slyšet Zdeněk Nejdl.

Milan Let pak v diskuzi poukázal na další, podle něho chybný argument rakovnické radnice týkající se betonových pilířů v zemi. Ty měly totiž sloužit pro stavbu rozšiřující prostory kulturního centra.

Starosta města Pavel Jenšovský v rozhovoru pro Rakovnický deník uvedl: „Nechali jsme udělat znalecký posudek, aby zde byla stanovena cena plochy jako takové, cena asfaltu, který bude muset investor stejně vybourat a odvézt, a cena pilotů. Dohromady je to zhruba 2,4 milionu korun, my jsme pozemek, tedy jeho část, prodali za zhruba 3,2 milionu korun. Tak či onak jsme bohatě v plusu."

„Mrzí mne přístup, že piloty budou špatné. To by muselo padnout nyní celé kulturní centrum. Prodej je celý velmi podivný, ale jedná se již o nevratný krok," řekl Milan Let.

Nezvyklý prodej

I podle opozičních zastupitelů se jednalo o nezvyklý prodej. „Vše bylo stanovené přesně na den. Neuskutečnila se k tomu žádná diskuze, věděl by se alespoň názor veřejnosti. Jsem přesvědčený, že by se našli i další stavebníci, sám vím minimálně o jednom. Ten se ale dozvěděl o prodeji tři až čtyři dny před vypršením záměru, tak nad tím mávl rukou," poznamenal opoziční zastupitel Ivo Trešl (Město pro vás).

„Právník potvrdil, že jsme postupovali v souladu se zákonem. Myslím si, že prodejem nedošlo z naší strany k nějakému pochybení," vstoupil do diskuze Miloslav Kubínek (ANO).

Ludvika Trešlová, právnička města, na listopadovém zasedání poznamenala, že město postupovalo podle zákona. Problém by byl ve chvíli, kdy by město odmítlo zájemce a termín mu neprodloužilo. „Dotyčný by pak měl u soudu lepší postavení. Žádný takový subjekt se zde ale neobjevil, ozval se pouze jeden uchazeč," řekla právnička Ludvika Trešlová.

Investor bude mít ve smlouvě závazek v podobě termínu, do kdy musí nemovitost zkolaudovat. V opačném případě může město požadovat zpětné odkoupení pozemku za původní cenu.

Čtěte také: Závory v Rakovníku zůstanou, budka ale zmizí