Dodal, že je potřeba jednoznačně prokázat, zda nepříjemný zápach vychází skutečně z firmy AZOS. Poté by mělo následovat měření konkrétních látek přítomných v ovzduší, které by mohly zápach vyvolávat.

Vedle zástupců krajského úřadu, města Nymburk 
a sdružení Permanent, které založili obyvatelé Nymburka bojující proti obtěžujícímu zápachu, se jednání zúčastnili také zástupci firmy AZOS, ministerstva životního prostředí, České inspekce životního prostředí, krajské hygienické stanice, zdravotního ústavu a dalších orgánů státní správy.

Starosta Nymburka Tomáš Mach projevil uspokojení nad hejtmanovou iniciativou. „Obtěžující zápach naše spoluobčany velice trápí a lidé si stále více stěžují, že jim znepříjemňuje život. Věřím, že se nám podaří najít způsob, jak zápach snížit na minimum," nechal se slyšet Tomáš Mach.

Firma se nebrání konstruktivním řešením

Se sestavením pracovní skupiny je spokojeno i vedení firmy AZOS. „Jsme rádi, že pracovní skupina iniciovaná panem hejtmanem vznikne.
 Z našeho pohledu je jedině dobře, že konečně budeme moci také komunikovat i se sdružením Permanent, které bude její součástí. Za nás mohu opět říci, že se nebráníme žádným konstruktivním řešením, která zlepší ovzduší v Nymburce," uvedl mluvčí firmy Karel Samec.

Dále podotkl, že bezpočet všech měření různých institucí dosud nikdy nic závadného neprokázalo, což podle něj 
i prezentovali zástupci některých z nich přímo na místě.

Hejtman Miloš Petera zároveň přislíbil, že Středočeský kraj na potřebná měření zajistí finanční prostředky. Podle vyjádření soudního znalce bude totiž pravděpodobně potřeba provést speciální měření, které státní správa není schopna technicky zabezpečit.

Také se vyjádřil v tom smyslu, že pokud by se prokázalo, že zápach skutečně pochází z firmy AZOS a byly zde naměřeny hodnoty zdraví škodlivých nebo obtěžujících látek, mohl by kraj znovu otevřít řízení o integrovaném povolení, které již firma získala.

Čtěte také: Nymburk zveřejnil dotazník 
k identifikaci zápachu ve městě