VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj odhluční silnice v Sadské 
a Dvorech. Místní úřady o tom neví

Nymbursko - Odhlučnění silnic položením takzvaného tichého asfaltu. Chvályhodnou pětici projektů schválila Rada kraje v pondělí. Mezi nimi i dva, které se podle zprávy mají týkat Nymburka 
a Sadské. Radnice těchto měst však o projektech nic neví. 
A na sto procent si nejsou jisté, kterých úseků se to má přesně týkat.

24.2.2016
SDÍLEJ:

Výjezd ze Sadské směrem na Zvěřínek, kde má být položen nový asfalt.Foto: Deník/ Miroslav S. Jilemnický

Co říká tisková zpráva kraje? V Nymburce se má jednat 
o „průjezdní úsek silnice III/ 3323 za 6,4 milionu korun". Radní Zdeněk Vocásek, který má investiční projekty 
v Nymburce na starosti, zjišťoval, o který úsek by se mělo jednat. „Zřejmě půjde podle čísla silnice o průtah obcí Dvory. Místní si před časem skutečně na hluk stěžovali," řekl Vocásek.

Podle jeho slov však zatím na nymburské radnici a ani mezi silničáři 
o této aktivitě nikdo nic neví. Zatím ani není jasné, v jakém časovém horizontu by se měla silnice upravit. „Snížení hlukové zátěže čeká pět lokalit 
v dohledné době," píše se ve zprávě kraje.

V Sadské jsou na tom podobně. Vedoucí stavebního úřadu Miroslav Vaníček informaci o podobné akci nemá. Místostarosta Václav Frank až po zopakování čísla silnice dovodil, že by se mělo jednat 
o úsek od náměstí směrem na Zvěřínek. „Zatím žádnou oficiální informaci od kraje 
v tomto smyslu nemáme," řekl Frank.

Je tedy zřejmé, že se nejedná o akce dlouho dopředu plánované a vyžadované přímo od dotčených měst a obcí, jak tomu bývá při řešení dopravních projektů zvykem. Stále častěji se objevuje názor, že podobné „náhlé" investice ze strany kraje souvisí s blížícími se krajskými volbami na podzim.

Hluková mapa kraje

Helena Frintová z oddělení styku s médii a veřejností ve zprávě konstatuje, že za investicí stojí náhled do hlukové mapy kraje. „Jde o zmírnění hlukové zátěže, které je nutné provést rovněž z hlediska požadavků Krajské hygienické stanice Středočeského kraje, plynoucí z výpočtové hlukové mapy Středočeského kraje," uvedla Frintová.

A o co přesně v projektech půjde? Kraj hodlá na vybraných úsecích komunikací vyměnit současný poškozený povrch vozovek za zvukopohltivé vrstvy. Jedná se o speciální asfaltovou směs, která zabraňuje vzniku hluku od valení pneumatik. Touto metodou lze snížit hladinu hluku až o několik decibelů, a dostat se tím pod hodnotu maximálně povoleného limitu.

„Na Radě kraje jsme odsouhlasili projekty v celkové výši 30 milionů korun, které pomohou eliminovat nepříjemný hluk z projíždějících aut, 
a zlepšit tak kvalitu života obyvatelům hlukem postižených částí měst Nymburka 
a Benešova i obcí Kbílek, Zbizuby a Sadská. Úpravy bude hradit kraj z rozpočtu," konstatoval středočeský hejtman Miloš Petera.

Čtěte také: Dobříš ničí kamiony, ulevit městu mají kruhové objezdy

Autor: Miroslav Jilemnický

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení