VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klaudiánově nemocnici už třikrát hrozilo stěhování: ležela prý daleko

Mladá Boleslav - Sto dvacet let. Tak dlouho už je otevřená Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi. A protože významné výročí si žádá významnou pozornost, vydala nemocnice brožurku, která popisuje celou dobu trvání zařízení od počátku až do současné doby. Autorem malé historické procházky na dvaadvaceti stránkách je Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska, který se historii města věnuje řadu let.

12.11.2015
SDÍLEJ:

V Klaudiánově nemocnici pokřtili brožuru ke 120. narozeninám zařízeníFoto: Lucie Růžková

U křtu nechyběl ani současný ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář či Kamila Hamáčková, mluvčí nemocnice.

V publikaci najdete také řadu černobílých fotografií, které zachycují například vybavení nemocniční kuchyně v roce 1912, pavilon infekčních nemocí nebo také pavilon vnitřních nemocí či pacienty léčící se v roce 1912 na chirurgickém oddělení.

Pět pacientek ležících na jednom z oddělení tehdejší nemocnice smířlivě se usmívajících na fotografa. Takový obrázek otevírá publikaci, kterou ke 120. výročí vzniku vydala právě v těchto dnech Klaudiánova nemocnice.

Autorem je ředitel muzea

Velkou zásluhu na dvaadvaceti stránkách má Luděk Beneš, ředitel Muzea Mladoboleslavska, který nad sběrem historického materiálu strávil několik měsíců.

„Při bádání v archivu jsem se dozvěděl řadu překvapivých informací. Zajímavé například je, že od začátku existence nemocnice bylo plánováno, že ji přestěhují na jiné místo. Už zhruba kolem roku 1900 se říkalo, že tato pozice je nevhodná, protože je daleko za městem. Uvažovalo se například o lokalitě na Dubcích, od třicátých let se měla přesunout Na Radouč," vysvětlil Luděk Beneš s tím, že přesuny se nakonec z různých důvodů neuskutečnily a nemocnice rozkvétá prakticky na původním místě.

Poznamenal, že prameny, z nichž čerpal, byly v drtivé většině spolehlivé, protože mnohdy šlo přímo o nemocniční zápisky. Podle ředitele Muzea Mladoboleslavska jsou mnohem lépe k dispozici materiály z období počátku nemocnice, to znamená od konce 19. století, do první světové války.

„Z pozdějších období už jsou hůře dostupné. Je to tím, že se dokumenty nesoustředily pod jeden fond nemocnice, ale jsou rozprostřeny do různých fondů městského úřadu, krajského úřadu a podobně," dodal ředitel muzea.

Co budou říkat děti dětí?

Publikaci si pročetl i Luděk Kramář, ředitel nemocnice. „Sto dvacet let života nemocnice je významné výročí a velmi by mě zajímalo, co budou jednou říkat děti našich dětí a děti jejich dětí za dalších sto dvacet let. Možná budou i s rozpaky sledovat, jak tehdy lidé léčili," řekl Luděk Kramář.

Když se on sám na historické ose podíval na samotný začátek fungování, zjistil, že Klaudiánova nemocnice dosud neopustila historické budovy a dodnes v nich léčí.

I když pochopitelně staví nové pavilony a řada z nich se neobešla bez zásadní rekonstrukce a modernizace vybavení. „Je až s podivem, jak lékaři před sto dvaceti lety léčili a dařilo se jim s tím minimem pacienty uzdravovat," doplnil Luděk Kramář.

Nemocnice si výročí připomíná celý rok a chystá několik akcí, například výstavu, která ukáže, jak se nemocnice vyvinula, ale také dny otevřených dveří.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
12.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení