VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladno má nový územní plán, který určí směr rozvoje města

Kladno - Zastupitelé Kladna schválili nový územní plán. Dokument zásadním způsobem určuje směr rozvoje města, například možnosti další výstavby. V platnost vstoupí za dva týdny. Kvůli některým výhradám ho nepodpořila část opozice. Příprava územního plánu trvala přibližně šest let. Za tu dobu několikrát změnil svou podobu.

1.2.2016
SDÍLEJ:

Město Kladno má územní plán.Foto: MMK

Zároveň pokračuje tvorba čtyř regulačních plánů podrobněji se zabývajících územími centra Kladna, bývalou Vojtěšskou hutí, Podprůhonem či prostorem před hlavním kladenským vlakovým nádražím. Hotovy by měly být nejpozději do konce letošního roku.

„Ještě jako opozici se nám podařil prosadit vznik pracovní skupiny, která měla za úkol tehdy téměř schválený územní plán plný nesmyslů dopracovat. Víme, že i ve schváleném územním plánu jsou některé chyby a postupně se je budeme snažit odstraňovat," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno - VPK).

„Město se neustále rozvíjí 
a modernizuje. Mít územní plán určující, kde může být pouze obytná zóna, kde smíšená s obchody či případnou výrobou, výšky a šířky budov, kde budou plochy zeleně a podobně, je pro město lepší. Stanovuje, jakým koncepčním směrem se bude Kladno dále vyvíjet," doplnil radní a předseda komise pro rozvoj města Ondřej Rys (VPK).

Například regulační plán centra počítá s lepším propojením pro pěší od autobusového nádraží až na náměstí Svobody. Na novou podobu centra se vedení města chystá počátkem února vypsat architektonickou soutěž. Návrhy budou prezentovány, aby se k nim mohla vyjádřit i veřejnost.

Dílčí změny povoleny

Nový územní plán, jehož ´životnost´ je deset až patnáct let, není dogma a je možné v něm v souladu s legislativou provádět dílčí změny.

Opoziční zastupitelé ODS pro navrhovanou podobu územního plánu ruku nezvedli. Výhrady měli například k tomu, že ve smíšených zónách, kde jsou rodinné domy společně s obchody, drobnou výrobou a nabízenými službami, je umožněno stavět objekty až do plochy 2000 metrů čtverečních.

To podle bývalého primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) odpovídá rozměrům menšího supermarketu.  „Navrhovali jsme, aby tyto plochy byly maximálně poloviční, ale nebylo nám vyhověno," zdůvodnil to Jiránek.

Další výhrady směřovaly k využití prostoru u vlakového nádraží či regulačním plánům. Podle Jiránka nebude v jimi dotčených územích až do jejich definitivního schválení za několik měsíců umožněna žádná výstavba.

Čtěte také: Město dostatečně nevyužívá nástroje pro regulaci území

Autor: Robert Božovský

1.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení