V době, kdy se Kutná Hora s velkou osobností polistopadové politické scény loučila, již byly uzavřeny kandidátní listiny a vedení strany ji nemohlo na poslední chvíli změnit. Přesto mohli požádat zmocněnce strany, aby nechal jméno zesnulého kandidáta z kandidátky vymazat.

Zástupci TOP 09 to ale neudělali a zemřelý se tak stal právoplatným kandidátem. Co o tomto kroku soudí kutnohorští politici?

Zdeněk Hadrovský, ČSSD: Já si myslím, že to v pořádku není. TOP 09 má jistě dostatek kvalitních členů a jeden z nich měl zemřelého kandidáta nahradit. Voliče to jistě ovlivnilo negativně.

Mirka Hebrová, KSČM: Pan Benada sice zemřel v době,kdy byly již kandidátky odevzdány,ale byl zde dostatečný časový prostor TOP 09 zachovat se dle možností zákona - do týdne před volbami nechat škrtnout kandidáta zmocněncem strany. Z morálního hlediska bych to považovala za správné a čisté. Mě jako voliče by to ovlivnilo negativně. Ve smyslu této straně je každý hlas „dobrý".

Martin Starý, Kutnohorská změna: My jsme samozřejmě registrovali to, že TOP 09 nechala na kandidátce pana Jaroslava Benadu. Dotazovali jsme se na úřadu, jak se v tomto případě postupuje. Nevím, zda neměla TOP 09 čas nebo jiné důvody vše legislativně zařídit, aby byl pan Benada z kandidátky vyškrtnut, ale nakonec na kandidátce zůstal. TOP 09 musí sama vědět, proč ho tam nechali a zda tomu šlo ještě zabránit. I přes tento krok se nikdo z TOP 09 do zastupitelstva nedostal, takže nechci dále neuvážený krok komentovat. Asi by se měl v tomto ohledu upravit volební zákon. Můj osobní závěr je ten, že zemřel před volbami člověk, který po listopadu 1989 udělal pro Kutnou Horu moc a který měl mnoho osobních kvalit.

Ivo Šanc, Šance pro Kutnou Horu: V jakýchkoli volbách by měl kandidovat kandidát, který je naživu. To, že pan Benada zůstal na kandidátce, bych považoval spíš za administrativní nedopatření ze strany TOP 09. Jestliže to byl úmysl, pak je to samozřejmě hrubé porušení etických pravidel voleb, nejspíš i zákona. Může to ovlivnit výsledek voleb. To ať posoudí jiní. Mám-li hodnotit morální stránku různých volebních či předvolebních kroků, tak mně asi víc vadí vědomé lži a manipulace některých soupeřů. To se však v naší zemi považuje za normální.

Zuzana Moravčíková, ČSSD: Dostala jsem informaci, že pan Benada zemřel v době, kdy nebylo již možné nahradit jej jiným kandidátem. Samozřejmě existovala možnost oznámit to městskému úřadu a požádat o jeho vyškrtnutí z kandidátky. TOP 09 to neudělala a já netuším, zda to voliče nějak ovlivnilo. Kdyby hlasy pro něj rozhodly o tom, že TOP 09 bude v zastupitelstvu, mohl by někdo napadnout výsledek voleb. Tím, že se do zastupitelstva nedostali, není třeba se touto záležitostí zabývat.

Jiří Franc, Šance pro Kutnou Horu: Chování TOP 09 v tomto případě nechápu. Měli možnost ještě do 48 hodin před konáním voleb nahlásit tuto skutečnost o úmrtí svého kandidáta registračnímu úřadu, který by tuto informaci zveřejnil dle zákona ve všech volebních místnostech. Jméno pana Benady by pak sice na kandidátce zůstalo, s tím už se nedalo nic dělat ani po jeho smrti, ale k hlasům jemu určeným by nebylo přihlédnuto. K ovlivnění části voličů mohlo dojít, ne všichni měli dostatek informací. Zhodnocení morálky ponechám na občanech, mohlo jít o předvolební opomenutí.

Tomáš Gryč, Kutnohorská změna: Je mi velice nepříjemné o této skutečnosti hovořit, protože pana Benadu jsem velice dobře znal od mého otce, který v letošním roce také zemřel. To že TOP 09 nechala na své kandidátce tohoto kandidáta mi ale připadá velmi nemorální a nevkusné už z pohledu jeho rodiny.

Dana Vepřková, Šance pro Kutnou Horu: Myslím, že v tomto případě měla TOP09 informovat příslušné orgány o tom, že jejich kandidát zemřel. Pokud byly již lístky vytištěny a to asi byly, měla být informace o úmrtí zveřejněna v každé volební místnosti. A to nebylo. Jak to může ovlivnit voliče? Určitě to u mnohých lidí vyvolá pocit nedůvěry a následně i nezájem o dění obecně.

Čtěte více: Bývalý starosta získal hlasy i po své smrti, mohl ovlivnit výsledky voleb