VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeřáb popelavý bude hnízdit u Žehrovky a rybníku Žabakor

Mladoboleslavsko - Jeřáb popelavý patří mezi kriticky ohrožené druhy ptáků a všichni by tak měli vědět, že je chráněný po celý rok. Největším problémem je přeměna stanovišť, kde byli ptáci zvyklí hnízdit, s čímž souvisí také redukce lokalit, které jsou vhodné právě pro založení hnízda. A protože je duben, kdy jeřábi začínají na svět přivádět mláďata, starají se o zmenšení rizika při hnízdění i ochranáři.

11.4.2016
SDÍLEJ:

Jeřáb popelavý.Foto: Bohuna Mikulicová

Členové bukovinské základní organizace proto informují obyvatele Žďáru a okolních osad na Mladoboleslavsku, tedy Břehů, Doubravy, Příhraz, Skokov a Žehrova, aby od 20. dubna do 30. června nevstupovali do luk a polí v bezprostřední blízkosti zadní části rybníka Žabakor. Vyhnout byste se měli přesně loukám a polím po obou stranách toku Žehrovky pod silnicí a také polím jižně od rákosin.

Pokud ale do této lokality už někdo potřebuje jít, pak ochránci přírody všechny žádají, aby lidé omezili vstup na dobu nezbytně nutnou. Toto opatření se týká zejména těch, kteří sem půjdou venčit své psy. Ti by měli být připnuti na vodítku, aby nemohli nekontrolovaně utéct a nedošlo tak k úhynu mláďat.

Žabakor v hledáčku ornitologů

Rybník Žabakor byl pravděpodobně založen v 16. století a od té doby byl využíván převážně k chovu ryb. Už více než sto let je ale v hledáčku hlavně ornitologů, kteří pravidelně sledují, jak si vede ptactvo při hnízdění. Dokumenty odborníků hovoří o tom, že se tam může vyskytovat až 183 druhů ptáků a zhruba polovina jich kolem rybníků Žabakor a Oběšenec na úpatí Příhrazských skal může hnízdit.

Před osmnácti lety byla lokalita vyhlášena chráněnou přírodní rezervací, kde by se měly zachovat mokřady i původní flora a fauna.

Čtěte také: Sokoli z elektrárny se pomalu chystají k hnízdění na komíně

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
11.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 26. května v Praze na tiskové konferenci.
17

Sobotka bude mít dostavení s ministry, zhodnotí práci vlády

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

O šikovné české ručičky je opět zájem. Opravny jsou zpět

Praha - Opravny a opravárny zažívají velký návrat. Recyklace odpadů se stala pro lidi přirozeností, nyní začínají přemýšlet, jak množství odpadu minimalizovat. Vyhledáním opraváře šetří nejen přírodu, ale někdy i peníze. 

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Praha – Neúnavná občanská iniciativa může slavit úspěchy. Ve Staré Krči se právě díky úsilí místních podařilo prosadit zřízení nového přístřešku u autobusové zastávky Nad Havlem. Radní Prahy 4 pro oblast územního rozvoje Alžběta Rejchrtová (Trojkoalice/Zelení) v té souvislosti ocenila roli aktivních občanů v čele s Vladimírem Hroudou.

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát dnes vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení