K tomuto opatření se rozhodl poté, co se ze strany obyvatel množily stížnosti na činnost městské policie. Tehdy Deníku například seniorka Božena Váchova řekla, že by ocenila, kdyby strážníci více vycházeli do ulic. Kritické byly podle ní večery v pátek a v sobotu, kdy byl prý z ulic slyšet často křik opilců a mládeže.

Pětasedmdesát procent pracovní náplně měl tvořit pohyb v ulicích, další čas měli věnovat administraci a monitorování kamer. „Je škoda, že pan Rameš od městské policie odchází. Je to kvalitní zaměstnanec," sdělil zastupitel Vladimír Čermák z koaliční ODS.

Funkční strážníky chtěly všechny strany

Stejného názoru je i Ondřej Lochman. Přesto si stojí za svým. Chce mít ve městě kvalitní a funkční hlídky strážníků. „Ročně za ni z rozpočtu zaplatíme 5,3 milionu. Před komunálními volbami měly stejný bod ve svých programech všechny politické strany. To už svědčí o tom, že nejde o populismus, ale o faktickou potřebu," konstatoval starosta.

František Rameš k městské policii nastoupil před dvaadvaceti lety, tedy v době, kdy Mnichovo Hradiště služebnu otevřelo. Hned získal post velitele, který nyní opouští. „Městskou policii jsem vybudoval do současného stavu, který je stabilizován a již deset let se neměnil," vyjádřil se František Rameš, jehož křeslo se pro nového nástupce uvolní už v listopadu.

Jak dále upozornil, pro město zpracoval všechny dotační tituly, které se týkaly vybudování kamerového systému v ulicích. O tom, že jeho žádosti byly úspěšné, svědčí, že aktuálně město střeží sedm kamer. A další budou v příštích letech přibývat.

Co stálo za výpovědí?

Co ale stojí za výpovědí náčelníka, který zná Mnichovo Hradiště jako své boty? „Podal jsem ji z důvodu Ondřeje Lochmana a jeho lidí," tvrdí velitel městské policie. Konkrétní důvody ale nespecifikoval. Stejně tak jako otázku, zda je s fungováním strážníků spokojený.

Ondřej Lochman nepochybuje o tom, že městští policisté, kteří v současné době působí na služebně, jsou kvalitní a snaží se pomáhat jak městu, tak obyvatelům. František Rameš ale při zavedení nové koncepce dostal od radnice úkoly, které měl splnil. „V červnu je rada města přijala s výhradami, protože nám několik z nich předložil ještě jako nedokončené," pokračoval starosta.

Nespokojenost radních však vycházela z toho, že iniciativa na změnu či zlepšení nepřicházela od Františka Rameše, což očekávali či z titulu jeho funkce předpokládali. Ondřej Lochman si postoje odstupujícího náčelníka strážníků váží. „Jsem přesvědčen, že strážníci měli dny, kdy byli na vrcholu a fungovali lépe. Teď jim asi nejvíce prospěje nový impuls v novém vedení," dodal starosta.

O bezpečnost ve městě se stará deset strážníků. Nový náčelník, který vzejde z výběrového řízení a nastoupí v listopadu, by měl být podle Ondřeje Lochmana partnerem pro radu města a měl by v první řadě iniciativně přicházet s nápady, které se například osvědčily jinde. Výsledné jméno vybere sedmičlenná komise, která bude složená ze zástupce Policie ČR, náčelníka městské policie z podobně velkého města, zástupce komise pro dopravu a bezpečnost a také zastupitelů z opozice i koalice.

Co na to zastupitelé?

Miroslav Kolomazník, ČSSD: Končící velitel městské policie stál u jejího zrodu a patří mu poděkování za dlouholeté fungování. Odchází na základě vlastního uvážení a vedení města musí v co nejkratší době nalézt adekvátní náhradu. Přál bych si, aby se nový velitel zaměřil na zvýšení povědomí občanů o práci strážníků, aby starší spoluobčané věděli, kdo ze strážníků má jejich rajon na starost a na koho se mohou s důvěrou obracet.

Miroslav Smutný, SNK MH: Když vznikla městská policie, prakticky nikdo neměl představu o tom, jak by měla fungovat. Její činnost se postupně rozvíjela a na tom má bezesporu zásluhu i pan Rameš. Ale nové vedení města pochopilo potřebu změnit tvář městské policie. Myslím si, že pan Rameš nedokázal vnitřně novou situaci zvládnout. Ale to je jen má spekulace. Zájemce, který se do funkce hlásí, by měl mít kvalitní program, vizi a schopnost svoji představu prosadit a obhájit