VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jarní počasí otevřelo středověký hrad Kokořín o dva týdny dříve

Mělnicko - Středověký hrad Kokořín na Mělnicku měl podle původního záměru zahájit sezonu až na apríla, návštěvníky ale vítal už v minulém týdnu. Podle jednoho z majitelů památky a kastelána Jarmila Špačka je v březnu a dubnu otevřeno každou sobotu a neděli mezi devátou a šestnáctou hodinou.

24.3.2014
SDÍLEJ:

Hrad Kokořín.Foto: www.hrad-kokorin.cz

„Zahájili jsme sezonu dříve, protože začalo jarní počasí," připomněl kastelán a doplnil, že minulou sobotu navštívilo hrad šest lidí, nedělních návštěvníků bylo devět.

V březnu a dubnu mohou zájemci navštívit památku po dohodě i ve všedních dnech. V květnu počítá kastelán s otevírací dobou v každém dni od devíti do šestnácti hodin, od června do srpna pak až do sedmnácti hodin.

Hrad Kokořín, který leží na ostrohu pískovcové skály nad Kokořínským dolem, uprostřed kouzelné přírody chráněné krajinné oblasti, pochází ze čtrnáctého století. Návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy, starý palác s ochozy a vyhlídkou z věže nebo samotnou věž.

Zámek v Nelahozevsi

Zámek v Nelahozevsi zahájí letošní sezonu poslední březnovou sobotu, kdy tam na návštěvníky budou od devíti do sedmnácti hodin čekat prohlídky památky s průvodci v dobových kostýmech, kreativní dílny v Arkádové hale, divadlo pro děti, hry na nádvoří, pohádkový les a koncert v Rytířském sále.

V zimním období, které končí přesně za týden, je zámek otevřený jen v neděli od devíti do sedmnácti hodin. V sezoně, která bude pokračovat až do posledního říjnového dne, tam mohou návštěvníci zavítat kromě pondělí v každém dni mezi devátou a sedmnáctou hodinou.

Na zámku, který láká návštěvníky kouzlem renesanční historie, představují průvodci při asi padesátiminutových prohlídkách umělecké lobkowiczké sbírky. Následovat může procházka v přilehlém parku nebo návštěva rodného domu Antonína Dvořáka, spravovaného Národním muzeem, který se nachází pod zámkem.

Zámek ve Veltrusích

Ani na zámku ve Veltrusích, kde sezona začíná první dubnový víkend, nezahálejí. Tamní kastelán Pavel Ecler uvedl, že brány zámku se návštěvníkům otevřou zhruba ve stejné době jako loni.

„Od dubna do poloviny června máme otevřeno jenom o víkendech, po 17. červnu pak každý den vyjma pondělí. V tu dobu také začneme návštěvníkům nabízet možnost prohlédnout si venkovní okruhy," připomněl Pavel Ecler s tím, že přes léto se mohou zájemci v doprovodu průvodce projet na kole zámeckým parkem  nebo se podívat do historického skleníku s unikátním, dodnes funkčním kanálovým vytápěním, i do kuchyňské zahrady.

V interiérech zámku jsou nyní ke zhlédnutí dvě výstavy - o historii lovectví a myslivosti a výstava historických kočárů. Zámek jako takový je pro návštěvníky bohužel od povodní v roce 2002 stále uzavřený. Stavební a restaurátorské práce jsou však v plném běhu, nezmařily je ani loňské červnové záplavy, které zasáhly část zámeckého parku.

„V první polovině loňského roku jsme největší pozornost věnovali statice budov a provozním záležitostem. Později jsme se zabývali zejména projektováním a přípravami na další část rekonstrukce hlavní budovy zámku," řekl veltruský kastelán a dodal, že obnova zámku zatím jde podle plánu a dokončena by měla být na jaře roku 2015.

V hlavní turistické sezoně se proto chtějí ve Veltrusích zaměřit hlavně na jednorázové akce. První z nich bude Vítání jara, které je spojené s oblíbeným jarmarkem. V areálu zámku se v sobotu 12. dubna v deset hodin dopoledne sejdou vedle řemeslníků a prodejců nejrůznějších pochutin také divadelníci a hudebníci. A připraven bude i tvořivý program pro děti.

Mělnický zámek

To v mělnickém zámku se na roční období neohlížejí. Ať je léto nebo zima, návštěvníci mají dveře zámku nad soutokem Labe s Vltavou vždycky otevřené. Projít si ho přitom mohou jak sami, tak v doprovodu průvodkyně Libuše Dvořákové.

„Lidé k nám chodí hlavně o víkendech. V sezoně, která u nás začíná v květnu, provedu za den i pět až šest skupinek," uvedla průvodkyně, podle které je nejlákavějším vystaveným předmětem sbírka starých map a vedut ze sedmnáctého století. „Jsou na nich zachycena nejvýznamnější města tehdejší doby, tedy i Praha," připomněla Libuše Dvořáková.

Autor: Barbora Tesnerová, Petra Špitálská

24.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový přístřešek v tramvajové zastávce Nad Havlem
2

Nad Havlem chtěli lidé budku u zastávky, jejich úsilí mělo úspěch

Miloš Zeman a Karel Srp starší. Ilustrační foto.
5

Dle očekávání: Karel Srp v radě ÚSTR nezasedne. Kvůli členství v KSČ

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Co je pro někoho stará veteš, jinému poslouží. Zaklínadlo zní: Re-Use

Praha – Pomoci vdechnout nový život starým věcem mají takzvaná Re-Use centra, která umožní nacházet uplatnění pro starší, avšak stále funkční či využitelné předměty. Ty by jinak kvůli své nemodernosti skončily v odpadu. Po vzoru Vídně nebo třeba Budapešti začíná magistrát hledat vhodné prostory pro spuštění pilotního projektu – dobře dostupnou krytou halu. Či více hal: buď pro otevření hlavního Re-Use centra, nebo několika center menších.

Na ozdravné pobyty pro děti ze smogových oblastí půjde 40 milionů

Praha - Na ozdravné pobyty dětí, žijících ve smogových oblastech, půjde 40 milionů korun z Národního programu Životní prostředí. Žádat o ně mohou školy, školky a nově i dětské skupiny, a to od 4. září. Oproti dřívějším dotacím je nyní podmínkou, aby byl pobyt spojený s ekologickou výchovou. V dnešní tiskové zprávě to sdělilo ministerstvo životního prostředí.

Ztraceným lidem v lesích pomohou záchranné tabulky

Praha - Body záchrany. Tak se jmenují destičky se speciálním kódem, s jehož pomocí hasiči či záchranáři lehce lokalizují člověka v nouzi. V pražských lesích jich nově přibylo 29.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení