Československá církev husitská totiž upozornila, že převod 
v roce 1993, díky kterému rozhlas zámek od státu dostal, byl protiprávní. O tom však musí rozhodnout soud.

Podle církve neměl stát 
v roce 1993 převod vůbec dopustit, protože v té době již byl majetek nárokovaný církvemi blokován. Pokud dá soud církvi za pravdu, mohla by jej instituce získat v restitucích prostřednictvím státu zpět.

V opačném případě rozhlas nemovitost, kterou od roku 2006 nevyužívá, prodá. „Náš záměr prodat zámek dál trvá, ale v tuto chvíli nevedeme žádná jednání o prodeji," popsala současnou situaci v rozhlase mluvčí Tereza Krásenská.

Přerovští se ale bojí dalších průtahů. „Je jasné, že soud nepotrvá pár měsíců, ale může se táhnout i dva roky. Takže do té doby bude zámek dál stát ladem," říká místostarostka Přerova nad Labem Irena Gregárková. Chtěla by rozhlasu alespoň nabídnout, že by zaměstnanci obce budovu občas větrali. Už nyní se starají 
o údržbu zeleně v okolí renesanční památky.

Koupí zámek kraj?

Přerov nad Labem dlouhodobě podporuje, aby kulturní památku koupil od církve kraj. „Těsně před svolaným jednáním o zámku, které se mělo uskutečnit v sídle Středočeského kraje 21. ledna, však byla schůzka zrušena 
s tím, že církev opět požádala 
o vydání zámku v rámci církevních restitucí," uvedl středočeský radní pro kulturu Zdeněk Štefek.

To ale pro kraj může být pozitivní zpráva, protože by na koupi objektu letos neměl peníze. „Na základě jednání 
s Českým rozhlasem bych předložil materiál do rady kraje, která by o dalším postupu rozhodla. V aktuálním plánu investic pro rok 2014 však částka na nákup zámku nefiguruje," vysvětlil Zdeněk Štefek.

Kraj koupi pro letošní rok neschválil především kvůli navýšení ceny. „Český rozhlas požadoval necelých 20 milionů korun. Původně měl kraj výchozí vyjednávací cenu deset milionů korun," popisuje Štefek.

Revitalizace centra města

Projekt revitalizace centra Přerova, který závisel na majetkoprávních vztazích mezi obcí a rozhlasem, však podle místostarostky Ireny Gregárkové soud neohrozí. Silnici vedoucí kolem zámku a přilehlé parkoviště totiž vlastní právě zmiňovaná veřejnoprávní instituce.

„Podepsali jsme s nimi smlouvu o smlouvě budoucí ve věci koupě toho pozemku. To nám ke stavebnímu povolení stačí a stavba chodníku a další revitalizace ve středu obce mohou na jaře začít," líčí Irena Gregárková. Zároveň věří, že jakmile bude zámek opět k prodeji, kraj 
v rozpočtu peníze najde.

JOLANA BOHÁČKOVÁ