Událost, která se stala v Pozdni 4. července odpoledne, nadobro převrátila život rodiny Skůrových ze Slaného. Rodiče dvou a půlletého Hynka trávili odpoledne s příbuznými a přáteli na zahradě rodinného domu ve vesnici nedaleko Slaného. Dospělí seděli a povídali si, děti hopsaly na trampolíně. Den jako každý jiný provázený štěbetáním a smíchem. Ten ale bohužel netrval dlouho. 

„Hynek šel skákat s ostatními dětmi na trampolínu, která byla zamčená. Protože byl šikovný, dokázal ji sám otevřít a i s ostatními dětmi z ní odešel. Když jsme se jich ptali kam, řekly, že si Hynďa šel hrát do baráku. Mně bylo ale divné, proč kolem nás neprošel. Zvedli jsme se a šli za ním. V domě nebyl. Protože na té zahradě mají bazén a Hynek ho z domova neznal, bylo mi jasné, že bude tam, “ popsala událost maminka Miroslava Skůrová.

Její obavy se bohužel v momentě naplnily. Zvídavý chlapeček doplatil na to, že vodní plochu kryla polyethylenová plachta. Ta váhu dítěte neudržela, Hynek spadl na dno bazénu a pokrývka se za ním zavřela. Jak dlouho hošík pod vodou byl, nikdo přesně neví. Minutu či půl. Stěží odhadnout. Vyděšení dospělí bezvládné tělíčko vylovili, ale chlapec se neprobíral.

Následoval transport vrtulníkem do motolské nemocnice. Tam byl Hynek umístěn na oddělení ARO. První nepatrný oční kontakt zaznamenali rodiče až po dvou měsících. Ovšem nic víc.

Nová naděje

Neskutečně dlouhé čekání, obviňování sebe i okolí a hledání odpovědi na otázku, proč se to muselo stát. Po nekonečných týdnech vyčkávání na změnu přichází první odpovědi a naděje. Hynek má velkou šanci na návrat do normálního života, a to až osmdesátiprocentní. 

„Po převozu z Motola byl syn umístěn do kladenské nemocnice, aby mohl denně trávit čas v hyperbarické komoře, kde je až čtyřiadvacetiprocentní násobek kyslíku, než běžně v atmosféře.

Jak nám řekli lékaři, jeho mozek se stále ještě probírá. Díky tomu, že se jedná o malé dítě, kterému se mozek vyvíjí, je obrovská šance na návrat k normálu,“ řekla maminka.

Protože malý Hyneček uměl chodit i mluvit, jeho mozek je zapotřebí rozcvičit, aby se tělo rozpomnělo na to, co už jednou umělo. Je to podobné asi jako u lidí po cévní mozkové příhodě, kteří se učí znovu chodit a mluvit.

Pomoci může každý

Jelikož lidský mozek je velmi neuroplastický - dokáže měnit svoji strukturu a přeskupovat funkce, schopnost obnovení původních dovedností a učení je u malého dítěte obrovská a to v krátké době dokáže dělat velké pokroky.

Kromě přetlakové komory a pobytu v lázních se rodiče Hynka upínají nyní ještě i k rehabilitačnímu pobytu v lázeňském středisku Sanatoria Klimkovice. Jeden pobyt zde stojí 50 až 90 tisíc korun. Rehabilitaci je však nutné několikrát zopakovat.

Pro rodinu, která má ještě i o dva roky starší dceru Nelinku, je nastalá životní změna velmi těžká. Jen pořízení kočárku pro handicapované dítě přijde rovněž na devadesát tisíc. Ten má rodina zatím pronajatý.

„Na první rehabilitaci v Klimkovicích se poskládali naši kamarádi, známí a sponzor. Nějaká místa se uvolnila, tak slíbili, že nás vezmou hned. Bohužel se nestalo a musíme čekat až do ledna,“ říká smutně maminka. Jelikož je zařízení jediné v republice, nápor pacientů je tam velký.

Hra o čas

Hynek hraje o čas a každý den bez cvičení je pro něj ztracený. „Rehabilitujeme, jak jen to je možné, od léta jsme po nemocnicích. Byli jsme i v Jánských Lázních. Doma jsem se zastavila od té doby jen dvakrát. Hynek je teď jako miminko. Musí se vše učit od začátku. Leží, krmím ho jako nemluvně, dokonce ani sám neudrží hlavu. Už nás ale začíná poznávat, a když ho fotíme, směje se. Fotí se hrozně rád,“ říká maminka Miroslava.

Sice zatím neví, jak bude denně vynášet třináctikilového syna do čtvrtého poschodí bez výtahu, stejně jako, kde sežnou peníze na speciální kočárek a další rehabilitaci, ale všichni věří, že se vše v dobré obrátí.

Aby rehabilitace v Klimkovicích byla účinná a chlapeček se vrátil plně do života v co největší míře bez trvalých následků, je zapotřebí pobyt v lázeňském středisku opakovat.

Do spolupráce o uzdravení Hynka se zapojuje i Kladenský deník, podobně jako v případě tříleté onkologicky nemocné Valerie Novotné z Podlešína. Tu už řadu měsíců Deník a veřejnost podporují sběrem plastových víček a posíláním finančních darů na konto. Kdokoli chce přispět k uzdravení Hynka, má možnost věnovat jakoukoli finanční částku na transparentní konto pořízené pro účely chlapcovy léčby: 107-8890530287/0100.